Cumartesi, 05 Kasım 2011 18:48

Soğan ve Kaşarla Fırında Makarna

Yazan 

Bugün evde pek bir malzeme yoktu. İmdadıma kuru soğan, kaşar peyniri ve bir paket makarna yetişti. Her zaman el altında bulunacak bu üç malzemeden yarım saatte ne kadar lezzetli bir yemek çıkacağına inanamayacaksınız :D

Tarif annemin uyguladığı, başkasında da görmediğim bir fırın makarna tarifi. Belki Alman usülü olabilir. 

Malzemeler:

  • Büyük bir baş kuru soğan
  • Bir paket makarna
  • 500 gr kadar taze kaşar
  • Yağ

Hazırlanışı:

Soğanı orta büyüklük ve kalınlıkta doğrayıp yağda çevirmeye başlıyorum. Orta ateşte teflon bir tavada rahatça kavruluyor. Bu sırada kettlea su koyuyorum. Kaynayan suyla makarna yapmaya başlıyorum. Makarna haşlanırken de kaşar peynirini rendeliyorum. Peyniri rendelerken, fırını ızgara ayarında ısıtmaya başlayabilirsiniz. Makarnanın pişmesiyle soğanın kavrulması aynı zamana denk geliyor zaten.

Herşey hazır olunca, yağladığım bir fırın tepsinine makarnanın yarısını koyuyorum. Üstüne peynirin yarısını ve soğanın tamamını döküyorum. Makarnanın gerisini de bunların üstüne ekliyorum. Peynir erirken güzelce karıştırıyorum. Tuzu da bu sırada döküyorum. Soğan, peynir ve makarnanın her yerine eşit dağıldığından emin olduktan sonra, kalan peyniri eşit biçimde üstüne serpiyorum. 

Fırında 10 dk kadar kalması yeterli. Üstünün güzelce kızarmasına dikkat edin. Aman yakmayın :D

Afiyet olsun.

Okunma 3657 defa

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.