Cuma, 28 Eylül 2012 19:25

Uydurma Sıkma

Yazan 

Baba tarafım Adanalı ve büyüklerimiz mutfakta pek maharetliler. Yöresel yemeklerin hepsini yaparlar, biz de afiyetle yeriz. Gel gelelim iş pişirmeye gelince, kısa yollara sapmak durumunda kalıyorum, bu sıkma tarifinde olduğu gibi.

Yanlış hatırlamıyorsam sıkma için yufka ekmeğini de kendimizin hazırlaması gerekiyor. Ancak ben ne çok iyi bir aşçıyım, ne de vaktim var. Çalışma hayatı ve hobilerim yanında, tüm ev işlerimi de henüz kendim yaptığım için mutfakta olabildiğince pratiğe kaçıyorum. Aslında buna tarif bile denemez, 10 dk sürüyor yapması. Carpaccio gibi, atıştırmalık tuzlu bir tat aradığınızda çabucak yapabileceğiniz doyurucu bir seçenek. 

Malzemeler:

  • 4 yufka ekmeği
  • Tulum peyniri
  • 1-2 baş kurusoğan
  • Acuka
Yapılışı:

Soğanları doğrayıp yağda kavurmaya başlıyorum. Ekmeği ısıtmak isterseniz bunun üstüne de bir süre koyabilirsiniz. Soğanlar pişerken ekmeklerin içine 1'er çay kaşığı kadar acuka sürüyorum. Sonra tulum peynirini de göz kararınca ekmeğin içine dağıtıyorum. Kavrulan soğanları da hemen karışımın üstüne koyuyorum, biraz tuz ekliyorum ve hemen rulo yapıyorum. Soğanın sıcağında peynir de hafif eriyor, oh mis. 

İşte bu kadar. Afiyet olsun.

Okunma 3006 defa

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.