Çarşamba, 04 Aralık 2013 12:57

Tatil Planlamanın Tam Zamanı

Yazan 

Ocak-Şubat aylarına yaklaştık. Kayak tatili değil ama, kültür turizmi için en avantajlı zaman dilimi önümüzde artık. Özellikle de Avrupa'ya küçük bütçelerle seyahat etmek için bavullarınızı hazırlayın derim.

Dün, inşallah Ocak'ta yapacağımız tatil için otel seçtim ve fiyatların uygunluğuna şaşırdım, 1 ay bile yok artık Ocak'a. Kasım başındaki kısa İtalya seyahatimiz gezmekle ilgili bizi biraz doyurmuş olacak ki bir türlü bilgisayarın başına geçip otel bakamamıştım. Nedense en sevmediğim iş otel seçmek. Normalde odaları tatilin 2-3 ay öncesinde tutmayı tercih ediyorum, bu sefer son dakikaya bıraktım diye endişelenmiştim ki çok şükür endişem boşa çıktı. Kimi yerde 30 euroya bile iki kişilik güzel oda bulduk.

Kış için İspanya önerim olur, hele de artık Pegasus Barselona'ya uçuyorken. Kışın İspanya'da hava güzel, araba ve otel tutmak ise oldukça ucuz. Akdeniz ülkelerinin genelinde hava yumuşak oluyor zaten. Avrupa'nın kuzeyi ise oldukça soğuk olabiliyor, aklınızda olması lazım. Benim hayatımda gördüğüm en kötü soğuk Paris'te idi mesela, artık çok soğuğu tarif etmek için eşimle "Paris 2. gün soğuğu" diye bir tamlamamız oldu, yün içlik üzeri kıyafetler üstüne yün mont üstüne alpaka yününden atkı ve eldivenler giyinmemize rağmen soğuk resmen kesmişti. Ben yaşamadım ama Amsterdam'daki bir korkunç soğuğu da eşim tecrübe etmişti. İtalya ve İspanya'da ise montla gezdiğiniz zaman oldukça rahat edilen bir hava oluyor.

Eski seyahat yazılarımı okumamış olanlar için:

  • Turla seyahat etmiyoruz, kendimiz internetten planlıyoruz.
  • Uçak biletleri için Pegasus'a bakıyorum ve yetiyor, ama Skyscanner da aklınızda bulunabilir. Avrupa içi EasyJet ve Ryanair olabilir.
  • Otel için her zaman booking.com'u tercih ediyorum, istisna harici hiç yanıltmıyor, en ucuzu tutmamakta yarar var.
  • Araba kiralamak için rentalcars.com iyidir. 

Haydi, ne duruyorsunuz? Gezmek kadar insanı ferahlatan başka bir şey var mı?

Şimdi bana diyenler olacak ki çocuk yok gezin tabi. Son tatilimizde Venedik'te botta gidiyoruz, yanımdaki bayanın kucağında minnacık bir bebek gördüm. Şaşkınlığımı gizleyemedim, göz göze gelip sohbete başladık. Bebeği 7 aylık idi Alman bayanın. Dedim ki nasıl seyahat ediyorsunuz böyle küçük bebekle? İki şey söyledi:

Eğer siz çocuğu yanınızda gezdirmeyi zorluk olarak görmüyorsanız ve bununla zihnen rahatsanız, çocuk da gezmeyi normal biliyor ve uyum sağlıyor.

Bir de, çok küçük bebekte kucağına bebek askısıyla sarmak onu mutlu ve huzurlu tutuyor.

Avrupalıların büyük-küçük çocuklarla seyahat ettiğini çok görürdüm, sohbet de edince iyice inandım. Gezmek ve çocuk meselesi tamamen bakış açısıyla alakalı...Büyük konuşmayayım ama inşallah çocuğum olduğunda da Allah kısmet ederse gezmeye devam edeceğim şahsen.

Okunma 2796 defa

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.