Cumartesi, 23 Şubat 2013 13:08

Siena, San Gimignano ve Toskana...

Yazan 

Bu seneki İtalya seyahatimizde, daha önce gördüğümüz birkaç şehre uğramakla birlikte; araba kiralayıp Toskana bölgesindeki küçük yerleşimleri, o güzel tarlalarını ve ünlü Siena şehrini gördük. İtalya'yı daha iyi tanımamıza yardımcı olduğuna inanıyorum.

Toskana'yı görmek belli bir süredir aklımdaydı zaten. Diane Lane'in başrolde olduğu "Under the Tuscan Sun" filmini çoğumuz izleyip özenmişizdir sanırım. Belki merakımı başlatan da bu olmuştur. Daha sonrasında ablam Erasmus programı ile Siena + Floransa'da yaşayınca, burayı kesinlikle görmem gerektiğine karar verdim. Çok şükür, eşim de benim gibi gezmeyi seven bir insan olduğu için, birlikte derinlemesine bir Toskana turu ayarlamaya karar verdik.

Bir sene öncesinde Roma-Floransa-Venedik üçlüsünü tren ile seyahat ederek gezdiğimiz için, Toskana içinden geçmemize rağmen trenle bölgenin güzelliğini algılayamayacağımızı biliyordum. Araba sayesinde rahat geçmiş olan Endülüs turumuz sayesinde aklımda araba ile gezme fikri kalmıştı. Hayal ettiğim tarlaları, taş evleri, manzaraları görmek için gerçekten de en iyi yol buymuş. İnternetten birçok büyük firma vasıtasıyla araba kiralayabileceğiniz gibi, mesela Roma'da Termini istasyonu içindeki araba kiralama bölgesinde nerdeyse 10 kadar farklı araba kiralama firmasını bulabilirsiniz. İspanya'da Goldcar firmasını kullanmıştık, İtalya'da Sicily By Car firmasından araba bulmuştuk. Pegasus ile uçarsanız Budget'ı da düşünebilirsiniz. Hani tren kadar uygun fiyatlı bir seyahat olmuyor tabi, ancak çevreyi doyasıya görmek, istediğiniz yerde mola vermek adına ideal. 

Roma'dan teslim aldığımız araba ile önce direkt olarak Siena'ya gittik. Siena, taştan bir şehir. Yerler taş, duvarlar zaten taş. Yüzyıllar içinde yapılmış bir kale-şehir adeta. At yarışlarının yapıldığı büyük meydanının verdiği hissi ise ne sözler anlatabilir, ne de fotoğraflar. Solunması gereken bir havası var. Gittiğime gerçekten memnun oldum, nev-i şahsına münhasır bir İtalyan şehri. Gerçi hangisi değil ki? Yılda sadece kısa bir süre üstündeki örtüler açıldığı ve biz de o zamanda gittiğimiz için görme şansına sahip olduğumuz, en meşhur katedralinin içindeki mermer işçiliği hayret uyandırıcı. Siena küçük bir şehir, tek gece-iki tam gün şeklinde ayarlamanız yeterli.

Siena'dan ayrıldıktan sonra ikinci durağımız olan San Gimignano'ya yola çıktık. Yolda, iki yerle karşılaştık. Bunlardan biri, çok da meşhur bir yazlık tatil bölgesi olduğunu sonradan öğrendiğimiz Bolsena. Eğer burayı bilseydim, bir gece de buraya verirdim :) İkincisi ise, uğramaya değecek, tepe üzerinde küçücük bir köy olan Procena. Bu yerlerde biz duramadık malesef. San Gimignano'ya vakit ayırmak istedik çünkü. Toskana'nın küçük ancak kuleleri sayesinde ünlü bir ortaçağ kasabası olan bu yer, bozulmamışlığı ve sakinliği ile bizi fethetti. Tam bir "kafa dinlemesi tatili" yapmak istiyorsanız burası adresiniz olabilir. Çabuk sıkılan biri iseniz 1-1,5 gün yeterli. Kışa yakın gittiğimiz için açık restoran bulmakta zorlandığımızı bile söylemeliyim.

Siena'dan çıkışta, Floransa'ya varmadan önce, araba ile son günümüz olduğu için bir yerlere uğramak istediğimize karar verdik ve otelden fikir sorduk, Monteriggioni diye bir karakol köyünü önerdiler. Surlar içinde küçük bir köy olan bu yerde yarım saat geçirdik, daha fazlası da bizim gittiğimiz mevsimde zor zaten :D 

İşte böyle...Yazımı çok da uzatmak istemiyorum. Sizlerle kendi objektifimden birkaç detay fotoğrafı paylaşmak istiyorum. Bahsettiğim yerlerin yine kendi çektiğim fotoğraflarını zaten daha önce Facebook sayfamda paylaşmıştım, buradan bakabilirsiniz.

 • kumrular
 • sangimignano-kapi
 • siena-cesme
 • siena-havuz
 • siena-mermer
 • zeytin
Okunma 5329 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

2 yorum

 • Yorum Linki mine Cuma, 31 Ocak 2014 22:12 yazan mine

  Merhaba Serpil hanim, Türk ehliyeti yetiyor. Iyi yolculuklar...

 • Yorum Linki Serpil AYDIN Cuma, 31 Ocak 2014 06:35 yazan Serpil AYDIN

  Merhaba,

  Bizde Haziran sonu gidiyoruz. Araba kiralamak istiyoruz. Araba kiralarken türk ehliyetiniz yetti mi? Yoksa turing'den uluslararası ehliyet almışmıydınız? Bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.