Pazar, 27 Aralık 2015 16:11

Samimi Bir Yazı

Yazan 

Başlık seçimim özetliyor, içimi dökerek bloguma dönmek istiyorum. Aslında blogum her gün aklımda biliyor musunuz? Yazayım, yazayım diyorum da başına geçemiyorum, konuları sıraya dizemiyorum, yazmayı düşündüklerimi kendim eleştiriyorum. Gelin dertleşelim.

Bir kere bebekle ilgili paylaşım yapmak çok zor. İyi şeyleri nazar değmesin diye yazmak istemiyorsun, kötü şeylerden şikayetlenmek gibi olmasın diye bahsedemiyorsun. Ders verir durumda değilsin, hele ki ilk bebekte ama öğrendiğin, tecrübe ettiklerin de var. Velhasıl kelam, bir ince eleyip sık dokuyorsun ki sorma.

Dikimlerim devam ediyor bu arada. Aydan'a Pronovias Mauricio modelini dikerek dikim hayatıma geri döndüm. Bir de Kösem dizisindeki kırmızı süslü kıyafet gözüme takıldı, ondan bir numune diksem mi diye düşünüyorum. Annem prova yapacağım günlerde bana geliyor ve bebeğimle ilgileniyor. Kumaş almaya da üçümüz gidiyoruz Eminönü'ne. Evden yapabileceğim bir işim olduğu için bebekli bir kadın olarak ne kadar şükretsem az.

Beni uzun zamandır takip edenler biliyorlar, aslında en büyük hayalim bir modaevi açmak ve kendi tasarımlarımla bir reyon düzenlemek. Tesettür gelinlik tasarımlarımı dikiyorum bile bazen, koyuyorum kenara. Bir tam iki de yarım var şimdiden :) Ama bu aralar çok düşündüm, düşünüyorum. Kızımla çok şükür aram iyi, ağırlığı kızıma vererek iş hayatımı beni tatmin edecek minimum seviyede sürdürebiliyorum. Ama bir yer açarsam öyle mi? Bazen internette gezinirken benle aynı zamanlarda çıkan rakiplerimin neler diktiklerini, işin içinde olunca ne kadar ilerlediklerini görüyorum, içim bir cız ediyor ben de bir yer açmış olsaydım diye. Sonra bebekli hayatı düşünüp vazgeçiyorum tekrardan, yer açarsam onu yaşatmak için kızımı ihmal edeceğimi biliyorum, bu kaçınılmaz. Zaten bebekten önce yer açmamış olmamın birinci sebebi de bir gün çocuk isteyeceğimi bilmem ve gerçekçi düşünmemdi. 

Çok şükür kolik bir bebeğim olmadı, zorluklar ve tatlılıklar beraber ilerliyor. Ben bebek görerek, ne dileyim yeğen veya küçük kuzenle büyümedim. O yüzden kendi bebeğimle tecrübe ediyorum bebeğin ne kadar güzel bir şey olduğunu. Allah'ım tüm isteyenlere nasip etsin. Eskiden 2 bebek düşünürdüm hep, ama korktuğum kadar zor çıkmayınca şu anda kalabalık bir ev hayal ediyor ve neden 3 olmasın diyorum :) Kardeş güzeldir. Tabi ikinci kolik filan olursa gözüm korkarak ben tamamım artık da diyebilirim :D

İşimi ömür boyu bu kadar düşük seviyede tutacak değilim Allah ömür verir ve nasip ederse. O yüzden şu anda düşündüğüm arayı çok açmadan 2 veya 3 bebeğimi büyütüp, en az ikisini anaokul-kreşe isteyerek gidecekleri, birinin de benle kalacağı bir yaşa getirip sonra bir işletme açmak. Bu da şu an 6-7 sene gibi bir bekleme süresi demek. Ama beklemeliyim. Biliyorum ki imkanı olan her anne bebeklerinin ilk dönemlerini onlarla geçirmek ister. Benim imkanım varken sonradan pişman olacağım bir acelecilik yapmamalı ve beklemeliyim. Çünkü bebekler hayatta bir kez bebek oluyorlar.

Zaten hala ve hala, ama siz de bir karar verin diyeceksiniz, İstanbul'dan taşınma-taşınmama durumumuz belli değil. Hollanda'ya taşınmayı düşünüyorduk ya hani bir aralar, Charlie Hebdo ve Paris saldırıları ardından artık iyice ayyuka çıkan İslamafobi ile birlikte bu düşüncemizden vazgeçtik. Zaten torunları olduktan sonra ona ne kadar düşkün olduğunu gördüğüm annemlere de kıyamıyorum. İkinci seçeneğimiz eşimle memleketimiz olan Kapadokya'ya, Nevşehir'in güzel bir ilçesine dönmek. İmkan olursa çocukları yaşatmak için bir apartman dairesi değil de bahçeli küçük bir ev çok daha güzel bir seçenek değil mi? Kendi çocukluğum Ürgüp'te geçti, bahsetmiş miydim? Küçük yerde büyüdüm ve çok yararını gördüğüme inanıyor ve bebeğim için de bunu hayal ediyorum.

Beni Nevşehir - Kayseri - Aksaray'dan takip eden var mı? Ses verin yahu! Gelsek, işimi sürdürebilir miyim? Oralarda pek bizim teknikte terzi yok ama bilmiyorum ki talep var mı?

Ses vermek demişken, blogu aksatmamın bir sebebi yorumların çok azalmış olması. Arada çok güzel mailler almasam kimse okumuyor diyeceğim. Instagram hareketli, yorumlarınızı okuyor ve çok teşekkür ediyorum. Daha fazla yazın, ses verin ve insanı teşvik edin lütfen. 

Şimdilik yazacaklarım bu kadar. Emzirme konusunda bir şeyler yazabilirim, bebeğe kullan-at bez hayatı yerine yıkanabilir çözümlerim var, geçen 2 sezonda diktiğim ama paylaşmadıklarım var, hamileyken iş gezisi de olsa Prag'a gittik eşimle onu yazabilirim, normal doğumla ilgili zaten bir yazım hazır, hamileliğin son döneminde bebek büyüdüğü için diyet yapmıştım, ondan birkaç atıştırmalık önerisi verebilirim. Önerilerinizi beklerim.

Hepinizi özledim, kendinize iyi bakın...

Okunma 4670 defa

16 yorum

 • Yorum Linki fatma Salı, 01 Mart 2016 13:56 yazan fatma

  merhabalar, kullan at bezlere olan alternatiflerinizi öğrenmek isterim. sevgiler..

 • Yorum Linki Sevcan Salı, 26 Ocak 2016 19:22 yazan Sevcan

  Sevgili Mine,
  uzun zamandır takip etmeyi bırakmadığım tek blog seninki. Hiç bir yerde yorum yapmam normalde ama senin çağrını es geçemezdim.
  4 buçuk yıl önceydi, Nişanlıydım, gelinlik arıyordum ve senin photoshopla tasarladığın pronovias gelinliklerini görene kadar bolerolu gelinlik fikrinden nasıl kurtulacağımı bilmiyordum :) Allah razı olsun, fikirlerinden yola çıkarak kayınvalidem dikti gelinliğimi. Seninle aşagı yukarı aynı zamanlarda evlendik, ev düzdük. Ben senin şatafattan, yersiz özgüvenden uzak ve üzerine düşünülmüş yazılarını okurken "yaşasın, işte benim gibi düşünen biri daha!", diyorum ve beni de meşgul etmiş konularla karşılaşmaktan mutluluk duyuyorum her seferinde. Mainstream'e kapılmamış, süs vitrinlerden çok dolu kitaplıklar seven bir insan daha mesela :)
  Annenin memleketi Almanyadan selamlar gönderiyorum ve blog yazılarının devamını bekliyorum.
  Sevgiler :)

 • Yorum Linki Mine Çarşamba, 06 Ocak 2016 18:22 yazan Mine

  Merhaba,

  Betül, desteğin için teşekkür ederim. Sana da Habibe. Allah bizleri geriye baktırmasın.

  Aslıhan, uzun yorumun için teşekkür ederim. İnternetten güzel bir yakınlığımız oldu senle :) İnşallah eşinle siz de bir gün "haydi artık" deyip kendinizi atabilirsiniz. İmkan meselelerini çok dert etmeyin. Küçük yerde büyüdüğüm için bazı imkansızlıkların küçük yer çocuğunu ne kadar güzel kamçıladığını gayet iyi hatırlıyorum ;)

 • Yorum Linki aslıhanpkr Pazartesi, 04 Ocak 2016 12:50 yazan aslıhanpkr

  merhaba mine hanım, tiwitterda ya da burda yazdıklarınızı okurken içimden bir şeyler söylüyorum aslında ama başına geçip yazmayı erteliyorum sonra da malum kaybolup gidiyor zihinden.
  özet gibi olsa da "derinliği olan" bir çok konuya giriş yapmışsınız. hepsi hakkında çok şey yazılabilir. yazmayı severim de toparlamayı hiç beceremem. bismillah diyeyim:)

  ben akademik kariyerin ve de çalışmanın ortasında anneliğe çevirdim yönümü. 5 ve 1.5 yaşlarında iki evladım var. bu dolu dolu geçen zamanlarda çalışmayı bıraktığım için pişmanlık duyduğum zamanlar olmadı hiç. ancak bi uğraşı aramadım da değil. anneliği çok sevdim,nasip olduğu için binlerce kez şükür. çok farklı bilgi, tecrübe mecralarına girdim annelikle birlikte. ve ilginçtir bir kitabı okuyor gibi, yeni bi işe başlar gibi, sevdiğim bi hobiyi yapacak gibi heyecanlandım da çoğu kez. annelik çok şey kattı, katmaya da devam ediyor. ancak yine de ara versem de istediğim vakit dönebileceğim, evden çalışabileceğim, belki hobinin yanısıra maddi verimlilik, üretkenlik anlamında da bir şeyler katabileceğim bir işim olsun isterdim. akademik süreç öyle olmuyor. ara iyice açılırken bir yandan da insan bildiğini de unutuyor, bilgiye nerde ulaşacağını bile:/ birlikte yürütebilen insanlar var. ama ben kesinlikle aile ya da yardımcı desteksiz annelikle çalışma hayatının birlikte "sağlıklı" yürütülebileceğine inanmıyorum. hatta türkiye de ütopik olsa da muhakkak sağlıklı yavrular,ruh ve beden sağlığını koruyabilen anneler için çalışma saatleri okul yaşına kdr en fazla yarım gün olmalı diyorum. hayaller böyle de hayatlar sbh 6 akşam 6 maalesef. o yüzden çocuğuna, evine, kendine yetmeye çalışan ve bunun mutsuzluğuyla heder olan arkadaşlarıma işi bırakmanın dünyanın sonu olmadığını salık verip bunun üstüne düşünmelerini istiyorum. tuzu kuru olmak tabiri kullanılabilir belki bu durumda. yok öyle değil aslında:)
  işin diğer tarafı baştan beri sağolsunlar eksikliklerini hissetmediğimiz mahalle baskısının," e çocuklar büyüyünce işe ara verdiğin için pişman olursun" bölümü var. o aşamaya gelmedim henüz:) bir şeylere ihtiyaç duymak başka pişman olmak başka. pişmanlık duymayız inş.

  dedim ya özetlemeyi beceremiyorum diye.aslında konu çok fazla yazmayı hakediyor, konu annelik, çalışma vs olunca saatlerce konuşulabilir. burdan sizin küçük bir yerde yaşam hayalinize bağlayım. aramızda bu hayali kurmayanlar var mı:) oğlum doğduğundan beri gündemimizde bizim de. 5 yaşına geldi hala ist'dayız. hala uğraşıyoruz gitmek için:)eşimin eğitimleri sertifikaları biterse gideceğiz inş:)büyük bir şehir merkezine yakın istiyorum ben. küçük yerin müstakilliği ve huzuru,büyük şehrin eğitim, kültür vs imkanları orada el altında dursun istiyorum. imkanınız ve eş durumundan mesleki mobiliteniz varsa gitmek çok iyi fikir. artık ulaşım periyot olarak da masraf olarak da zor dğl. sık sık gelirsiniz. internette sosyal mecrada biraz çevre yaparak kayseri civarında da isim yapabileceğinizi, mesleğinizi geliştirebileceğinizi düşünüyorum.

  siz bizim umudumuz olun. gidemesek de bak mine hanım gitti yerleşti diyip iç çekelim arada:)

  meryem in minik ellerini ayaklarını öperim.
  size de bol bol sevgiler..:)

 • Yorum Linki Ozlem kandemır Cuma, 01 Ocak 2016 20:57 yazan Ozlem kandemır

  Bende takıp edıuorum yazın lutfen

 • Yorum Linki Habibe Çarşamba, 30 Aralık 2015 21:25 yazan Habibe

  Merhaba, aynı dönemlerde evlendik sanırım. Kadınlar klübünde gelinlik modellerine bakarken sizin tercihiniz bana da ilham kaynağı oldu. Zaman Zaman da takip etmeye devam ettim bloğu.
  Benim 2 bebeğim oldu, kızım 28 agustos doğumlu. Ve ben de çocuklar için işine ara vermişlerdenim, ücretsiz izindeyim. O his hep var, evde olunca hep geç kalmış hissi kaçınılmaz. Ama o rabbimin emanetleri o kadar çabuk büyüyorlarki 2. de uzun süre işe dönmeyi düşünmüyorum.
  Eşimin ailesi Kayseri de yaşıyor, öyle semtleri var ki orda çalıştığınızda emeğinizin karşılığını fazlasıyla alırsınız, hele de tanınırsanız kimse tutamaz. Ben de uzun zamandır takip ettiğim ve beğendiğim bir blogler ile tanışmış olurum :) bebeğinizi sağlıkla büyütün, sevgiler

 • Yorum Linki Betül Özmen Çarşamba, 30 Aralık 2015 16:27 yazan Betül Özmen

  Bebekleri buyuturken is hayatini hafif tutmak cok dogru bir karar, Mine. Kayseri bana makul bir yer gibi geliyor. Internet ayagini da sıkı tutarsan isini gayet iyi yurutursun bence. Her sey gonlunce olsun. Icindekileri de yaz gitsin, yazmak iyi geliyor bazi insanlara. Sevgiler.

 • Yorum Linki mine Pazartesi, 28 Aralık 2015 22:36 yazan mine

  Öncelikle herkese yorumlar için teşekkür ederim.

  Arife Merhaba, dekorasyon, bu aralar zihnimde geri planda kaldı ama düşüneceğim.

  Rukiye abla ilk kez duydum bu konuda benzer durumda hissettiğimizi, kaçırdığımız iş fırsatları olsun bebekler olmasın.

  Zeynep Merhaba, ikizler demek maşallah :) internetten de çok güzel dostluklar kuruyoruz inşallah. Bebişleri öp ltf.

  Nihal, doğru diyorsun. Rızkın varsa mekan fark etmez aslında. Çıkmak lazım şu şehirden ya kalıyorsun bazen.

  İpek, annenden bilirsiniz, tutku bu işte.

  Aleyküm selam Derya, anlıyorsun işte korkumu. Destek verdiğin için sağolasın.

  Kübra, ah ah ki o instagram yaktı bizi :) gerçekten de malesef çoğu blog rüzgar gibi geçti. Peki biz tüketmeyi sevmeyenler, hızlı hızlı değiştirmeyenler ne yapsın?

  Yasemin, seni hatırlıyorum evet, ses vermene sevindim :)

 • Yorum Linki yasemin Pazartesi, 28 Aralık 2015 10:36 yazan yasemin

  Mine hnm ben girip girip bakıyorum sayfanıza ama yeni yazı olmayınca yorum da bırakamıyordum ara uzun olunca hosgeldiniz diyorum,benim de cocuklugum kayseri ama şu an istanbul dayız selam olsun size...

 • Yorum Linki Kübra Pazar, 27 Aralık 2015 21:54 yazan Kübra

  Yazılarını ne kadar çok sevdiğimi biliyorsun, instagram hayatımıza girdiğinden beri maalesef bloglar sönüp gitti. Ne olur sen canlı tut buraları, bekliyor olacağız :)

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.