Perşembe, 30 Ekim 2014 09:58

Değişmek Mümkün mü?

Yazan 

Her insanın kendinde değiştirmek istediği şeyler vardır diye düşünüyorum. Daha iyi olmasını istediği... Muhtemelen hepimiz bu konularda girişimlerde bulunuyoruzdur, çokça da başarısızlık yaşıyoruzdur. Peki irade kullanıp değişmek hiç mi mümkün değil?

Benim değiştirmek istediğim şeyler listem uzun. Bunda sanırım bana rutin sağlayacak bir hayat tarzımın olmaması etken. Belli saatlerde gitmek zorunda olduğun bir işin olsa, ya da erken işe giden bir eşin veya büyümüş okula giden çocukların olsa bunlar illa ki sana bir rutini dikte eder. Eşim de ben de kendi işlerimizi yürüttüğümüz ve esnek çalışma saatlerimiz olduğu için gün içinde yapacağım neredeyse her şey benim irademe bakıyor. Zor değil mi :) Zorunlulukları olanlara bu anlattığım güzel gelebilir ama emin olun her günün size bakması büyük bir mücadele.

Girişte de dediğim gibi değişme girişimleri genelde başarısız sonlanıyor. Pazartesi alınan kararlar cumaya varmıyor. Özellikle sık sık değişme kararı alıyor ve başaramıyorsa da morali bozuluyor insanın, pes edebiliyor. Bu kısır döngüye girmeden, bir çıkış bulmak gerek.

O çıkış, kendi yeni bir tecrübeme göre, kolay uygulanabilir, somut, hemen belirgin sonuç verecek bir değişimi başarmak. Benim örneğim, geçenlerde hakkında bir yazı da yazdığım bulaşık makinemi bırakma kararım oldu. İnanın böyle bir etkiye sahip olacağını bile öngörmemiştim. İnsan bir değişimi başardığı zaman kazandığı moral ile diğerleri için kendini daha iyi motive ediyor, "bunu yaptım, onu da yaparım elbet" diyor. 

Tabi ki bu edinilen yeni morali bozmamak için beklentilerde ölçülü olmak önemli diye düşünüyorum. Küçük bir şeyi başardıktan sonra hemen listenizdeki en iddialı değişimi uygulamaya kalkışırsanız moral bozukluğunu yeniden davet etmiş olmanız çokça mümkün. Ya da çok kısa süre içinde yeni yeni maddeleri uygulamaya çalışmak da. Bir davranışın oturması için 40 gün tekrarlamak gerektiği ile ilgili genel bir söylem var, bence de makul görünüyor. Değiştirmek istediğiniz 10 şey varsa en az 400 gün yapıyor. Sabır gerek demek ki. :)

Sonuç olarak, değişim mümkün mü? Evet mümkün. Ama doğru bir yol izlemek gerekiyor. Hepimize iradeli günler diliyorum. Umarım küçük çıkış önerim ihtiyacı olan birilerine ilham olur.

Not: Bu kadar kişisel bir yazı yazdım, çünkü blogu pek boş bırakmak istemiyorum ve o sıralar üstüne ne düşünüyorsam onu yazıyorum. Uygulamaya çalıştığım her bölüme sırayla yazı konseptimi şu sıra yine boşverebilirim. Bir de diktiklerim kafamı karıştırıyor. Blogda olmayan ama diktiğim 5-6 referansım var, nasıl başlayıp da ekleyeceğim bilmiyorum :D

 

Okunma 3456 defa

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.