Cumartesi, 26 Nisan 2014 09:10

Suskunluk Bozumu

Yazan 

Blogu açtığımdan beridir en uzun aralardan birini verdim. Kaç kere yazayım dedim, elim bir türlü gitmedi. Zaten biraz da stresli ve meşguldum. Nelerle mi uğraşıyordum?

Böyle duraklama zamanlarında daha önce ses vermemiş blog okuyanlanlarından mesaj/mail gelebiliyor. Öncelikle hepsine bir teşekkürü borç bilir ve tekrardan selam veririm :)

Aslında sanırım olumlu olabilecek bir haberim yok sayılır. Beni tanıyan, yüzyüze de görüştüğüm, bazılarının dikimlerini yaptığım çoğu kişinin bildiği üzere en büyük hedeflerimden biri kendime bir modaevi açmaktı. Çizimlerini yaptığım bir koleksiyonum vardı, onları dikerek özel bir tesettür gelinlik ve abiye reyonu oluşturmayı hayal ediyordum. Geçmiş zamanlı konuşuyorum çünkü en azından şu son birkaç ayda bu fikrimden vazgeçmiş durumdayım. En büyük nedeni, aslen çılgın şeyler tasarlamıyor olsam da, piyasadan malzeme ve model olarak biraz farklı olan modellerimin bir işyerini döndürmeye yetecek kadar kişi tarafından seçilmeyeceğine kanaat getirmiş olmam. Bunun da nedeni, son konumda belirttiğim üzere, gelinlerimizin malesef birbiri ile neredeyse aynı modelleri seçmeye eğilimli olması. Bir işletmeyi başlattığınızda ise kendi hayal ettiklerinizi değil siparişleri dikmek durumundasınız ve bu durum benim üreten tarafımı baltalayacaktır. Sırf adımın modaevi sahibesi olması için inanmadığım şeyleri dikmektense, böyle bir girişimi yapmamayı düşünüyorum, en azından şimdilik...

İkinci bir neden ise, eşimle bir ihtimal Hollanda'ya taşınmayı düşünüyor olmamız. Bunun için önümüzde en azından bir senelik bir süre var. Neden Hollanda diyen çok oluyor. En basit nedeni eşimin en iyi iki arkadaşının uzun yıllardır orada yaşıyor olması ve bize adaptasyonda yardımcı olmak istemeleri. Ayrıca Hollanda'nın şehirlerini de çok seviyoruz. Hem hareketli bir iş yaşamının olduğu -misal İtalya'nın çoğu güzellikleri gibi sadece turizm'den geçinmiyor- hem de tarihin ve doğanın halen en güzel haliyle korunduğu şehirleri var. İş durumuna göre ya Amsterdam ya da Leiden şehirlerinden birini düşünüyoruz. Avrupa'nın yaşam standartlarının, sakin günlük yaşantısının, evlerinin ve şehirlerinin, eğitim sistemlerinin, trafik düzeninin vs. vs. bize daha uygun olduğunu düşündüğümüz için böyle bir karar aldık. Yakın gelecekte muhtemelen 35 milyon nufüsa çıkacak İstanbul'dan da kaçmak istiyoruz...

amsterdam

Gidersek ben gelinlik işini bırakmayı düşünmüyorum. Çünkü benim için gelinlikler bir heves olmaktan çok öte. Hayatta yapmak istediğimin bu olduğundan artık eminim. Bir sene bekleme nedenlerimizden biri de orada gelinlik işini devam ettirebilmek için hazırlık yapıyor olmam. Kalıp çıkarma (modelistlik) üzerine uzmanlaşmak için bir kursa yazıldım. Bir senelik bu kursun sonunda uluslararası geçerliliği olan bir sertifikayı inşallah alacağım ve en azından bir konuda da olsa alaylılık üzerine eğitimi eklemiş olacağım. Hollanda'da da gözüme kestirdiğim birkaç gelinlik dükkanı ve modaevi var, inşallah bunlardan birinin ekibine dahil olmayı düşünüyorum. Hasbelkader gitmemeye karar verirsek bile devam edeceğim dikimlerimde çok işime yarayacak ve daha profesyonel olmamı sağlayacak bir eğitim bu.

kurs

Benden haberler böyle. Dikimlerimi siteden kaldırmıştım, çünkü terzi yönümü biraz geri çekmek istedim. Ciddi kişilerin yanında ciddiyetsiz çok fazla kişi iletişime geçtiği için hayli yorucu olmuştu. Lakin stresimin sebebi teslimlerim yine başladı ve bu sene yaptıklarımı da görmek isteyenler olacaktır. Yakında o bölümü tekrar açabilirim.

Kendinize iyi bakın...

Okunma 2733 defa

4 yorum

 • Yorum Linki Mine Salı, 06 Mayıs 2014 11:37 yazan Mine

  Desteğiniz için çok teşekkür ediyorum hepinize. İnşallah sizlerin de istedikleri gerçekleşsin, hepimizin...

 • Yorum Linki smyrnetalya Pazartesi, 28 Nisan 2014 21:05 yazan smyrnetalya

  Mine selam,
  Hakkınızda hayırlısı neyse olsun..
  Bizim de bir süre önce bu ülkeden göç etmek gibi bir düşüncemiz vardı, çünkü burada insanların birbirine saygısızlığı, kural bilmezliği, kıskançlığı, vs..liste uzadıkça daha çok gitmek ister olduk...ama hep aklımızda 3,5 yaşındaki küçük oğlumuz ve onun konforlu bölgesinin bozulması düşüncesi var..şu an mümkün değil..bildiğim kadarıyla çocuğun yok, varsa böyle bir niyetin, çocuk olmadığı zaman en güzel karar verilebilecek zaman..
  İş meselesine gelince, inandığın şeyi yapmanı saygıyla karşılıyorum ve destekliyorum..çünkü biliyorum ki, inandığın şeyi yaptığında daha mutlu ve üretken -en önemlisi de orijinal- olacaksın. Benim de yapmak istediğim birşey var ancak insanların isteğiyle benim aklımdaki birbiriyle örtüşmüyor, 2 senedir askıya aldım..
  Nasıl ve nerede mutlu olacaksan öyle yaşaman dileğiyle..
  Sevgiler

 • Yorum Linki yasemin Pazartesi, 28 Nisan 2014 10:45 yazan yasemin

  hoşgeldiniz mine hnm.ara ara sitenizi ziyaret ediyor ve şaşırıyordum güncellenmemesine.inşaallah bisıkıntı yoktur diye de aklımdan geçiyordu.dua ediyordum.insanın hayallerinin peşinden gitmesi ya da ne yapmak istediğinin farkında olması mutluluk sebebi bence.dua edenleriniz de var bilesiniz.

 • Yorum Linki Merve Cumartesi, 26 Nisan 2014 17:00 yazan Merve

  hakkinda hayirlisi mine abla!
  dilerim bir gün hayallerini gerceklestirebilirsin.
  allah yolunu acik etsin!

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.