Perşembe, 01 Aralık 2011 19:40

Makyaj Yapmak Üzerine

Yazan 

Giyim bölümüme bu gidişle içerik ekleyemeyeceğim için, görünümle ilgili genel görüşlerimi de bu bölümü genişleterek oraya eklemeye karar verdim. Görünümle ilgili üstüne ilk yazmak istediğim mesele, yaklaşık 6 yıl önce bıraktığım makyaj.

Evet, makyajı bıraktım. Lise yıllarında makyaj yapmaya başlamıştım, yaklaşık 3-4 sene de neredeyse her gün en azından göz makyajı yapardım. Hani, hiçbir zaman çeşit çeşit farlar, kalemleri aynı anda kullandığım kadar detaylı makyajlar olmasa da, silince kendimi soluk hissedeceğim kadar fark oluşturan makyajlardı. Makyajı bırakma nedenimi bir önceki cümlede verdim aslında. Çünkü, silince "asıl ben"i beğenmiyor, solgun görüyordum. 

Kendimce bir sorgulamaya gittim. İnsanlar gerçekten makyajsızken daha mı az güzeller, yoksa, bir kere makyaj yapmaya başladıktan sonra, sildiği zaman gördüğü fark, ona alışık olmadığı için daha mı kötü görünüyor?

Ben, ikincisi olduğunu düşünüyorum. Kendimize, toplumun özendirmesiyle boya sürüyoruz, o halimize gözümüzü alıştırıyoruz, bu yüzden asıl yüzümüzü kendimize yabancılaştırıyoruz. Sadece kendimize yabancılaştırsak iyi, bizi en güzel görmesi gereken eşlerimiz, geceleri makyajları sildiğimizdeki "en çirkin" halimizi görmeye mahkum olan belki de tek kişi oluyorlar :D

Üniversitede oldukça alımlı bir sınıf arkadaşım vardı. Her gün makyaj yapan bu arkadaş, bazen sınav dönemlerinde makyajsız gelince, millet hep "aaaa hasta mısın" derdi. Çünkü makyajsız hali insanlara solgun görünürdü. Oysa ki, ben makyajsız halinin daha güzel olduğunu düşünmüşümdür hep. İnsanlık olarak neden yüz hatlarımızı boyayarak daha güzel olduğumuzu düşünürüz ki?

Özetlemek gerekirse, bence "günlük" yani her gün yapılan makyaj, insanlık olarak kendimize zorla ördüğümüz bir duvar. Hem kendimize olmadığımız, "geliştirilmiş" bir görüntü ediniyoruz, sonra da bu görüntüyü korumak için sürekli uğraşıyoruz, bu abartılmış görüntümüz yüzünden belki de aslında çok güzel olan doğal halimizi sırf yabancıladığımız için daha kötü görüyoruz. Günlük hayatımız da zorlaşıyor, her gün yaptığımız makyajı yapmadıysak, sokağa çıkmaktan bile imtina ediyoruz.

Bir de bunun namaza-abdest boyutu var. Şimdi yazıyı okuyan bazı arkadaşlarım aslında makyajın caiz olmadığını söylememi bekleyebilirler. Bildiğim kadarıyla, benim de mensup olduğum hanefi mezhebinde, göstermesi caiz olan yere yapılan süs de caiz, kına, hızma vb. Bu yüzden, toplumun normlarına uygun derecede, dikkat çekmeyecek makyajın uygun olduğunu söylüyorlar. Günümüzde de neredeyse tüm bayanlar makyaj yaptığı için, şu an dikkat çekecek bir unsur sayılmayacağını düşünüyorum. Ama gel gelelim, eğer 5 vakit namaz kılıyorsak, ki örtünen bayanlar olarak en vahim bu farzı yaptığımızı var sayıyorum, pratik olarak her gün makyaj yapmak gerçekten pek mümkün değil. Düşünün ki makyaj yaptınız ve sokağa çıktınız. Abdest almanız bir şekilde gerekince, ne olacak? Yanımızda makyaj silmek için malzeme taşıyıp, silip yeniden mi yapacağız, yoksa abdest almayıp namazı mı bırakacağız? vs. vs derken, pratik olarak insanı bayağı bir zorladığına inanıyorum.

Eğer siz de, makyajınızı silince kendinizi güzel bulmuyorsanız ve bu durumdan rahatsızsanız, bence makyajı bırakın. İlk 10-15 gün belki kendinizi kötü hissedebilirsiniz ancak inanın göz alışınca, aslında hiç de kötü görünmediğinizi göreceksiniz. Hani, belirgin göz altı morluğu, sivilce vs. gibi çok bariz bir kusur görmediğiniz sürece, bence halinize hiç müdahale etmemeye çalışın.

Daa iyi görünmek için, cildinize,dişlerinize bakım yapmayı, kaş-kirpik miktarınızı bollaştırmayı, çok uyumayı vs. tabi ki öneririm :D

Bir de not, lisedeyken, bir arkadaşımın babannesi "makyajsız kızlar çok güzel gelin olur" demişti, anlamamıştım. Ama düğünden sonra anladım ki, günlük hayatta makyaj yapmayınca, özel günlerdekilerin etkisi, düzenli makyaj yapanlara göre çok daha belirgin oluyor. Günlük makyaj yapanlar, belki de sadece tonlarda ve tekniklerde fark yaratabilirken, hiç veya çok az makyaj yapan bayanlarda dağlarca fark oluyor.

Bu yüzden, en azından günlük makyajı komple bırakmasanız da, en azından tüm gelin adaylarına, düğünden 1 ay kadar öncesinden başlayıp makyajı giderek azaltarak, düğün günü çok büyük bir etki yaratmaya çağırıyorum.

Hepiniz kendinize iyi bakın.

Okunma 5851 defa

3 yorum

 • Yorum Linki Kudret Cumartesi, 27 Mayıs 2017 04:03 yazan Kudret

  Çok güzel bir yazı olmuş.. çoğ düşüncelerne katılıyorum. Bende 5 vakit namazını kılan ve yeni tessetüre girecek biriyim allahın izniyle. Bende 5 vakit namaza başladığımdan beri eskisi gibi kapatıcılar porselen görünümğ veren makyaj yapma ve makyajı çok azaltmış biriyim dediğiniz gibi namazda makyaj çıkar telrar yap çok zor çalışınca daha zor.. Allah kolaylık versin bütün dinin yolunda giden kadınlarımıza...

 • Yorum Linki güzeldim Çarşamba, 24 Temmuz 2013 12:34 yazan güzeldim

  Bu yazıyı okuyunca sanki kendim klavyenin başına geçmişte yazmışım hissine kapıldım.. Hele ki dini açıdan düşüncelerine yer verdiğini okuyunca bam telinden yakalamış dedim inan. Duru anlatışını yakından hissettim, teşekkür ederim. Malesef makyaj hastalığına yakalanan ve ne yazık ki makyajsız soluk olduğumu gören ve duyan biriyim. Makyajsız olmayı hayal edemiyorum nasıl bırakırım diyorum. Biliyorum bu bir hastalık, kötü bir hastalık.
  Aslında ben çok güzel biriydim, makyajla tanışmadan önce !

 • Yorum Linki nesibe Pazar, 11 Aralık 2011 21:24 yazan nesibe

  gerçekten çok güzel bir yazı.bütün tesettürlü bayanların bunu okuması gerektiğini düşünüyorum.Ben makyaj yapmayan bir tesettürlüyüm.bir nemlendiricim birde sürme dışında bişi sürmüyorum yüzüme.Beş vakit namaz kılıp makyaj yapanlarıda anlamış değilim.Bir ton makyajla bırakın sokağa çıkmayı namazı nasıl kılıyorlar.Dinen ise bir kadının güzelliğini ön plana çıkarması zaten caiz değil.makyaj her açıdan caiz olmayan birşey.Sana çok teşekkür ediyorum canım.

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.