Pazar, 15 Ekim 2017 11:44

Ütüsüz Hayat

Yazan 

Eskiden nevresimleri, havluları dahi ütüleyen bir insan -neredeyse- ütüsüz hayata geçiş yapar mı? Ben yaptım. Çocuğum yüksekte, onun katılamadığı uzun işleri yapmamdan rahatsız olmaya başlayıp, ütüyü çocuğun uyku saatlerine erteleyip, çok değerli uyku saatlerini de hangi bir işe paylaştıracağımı bilemediğimden saldım gitti :) Belli incelikleri var tabi...

İlk not olarak eşimin ve benim iş hayatlarımızda giyim kurallarına maruz kalmadığımızı belirtmem gerekiyor. Özellikle de eşim gömlek / kumaş pantolon zorunluluğu olan bir ofiste çalışıyor olsaydı ütü yapmamanın tek yolu kurutemizlemeler ile toptan anlaşması yapmak olurdu.

Bu notu düştükten sonra inceliklere geçeyim. Öncelikle kumaş türleri. Alışveriş yaparken krep kumaştan yana kullanıyorum seçimimi. Hem şık duruyor hem de buruşmayan, ütü istemeyen bir kumaş. Aslında ne kadar sentetik o kadar az ütü ama sentetik kumaşlar cilde nefes aldırmadığı için ter kokusuna ve sağlıksızlığa neden oluyor, bunu da akılda tutmak gerek tabi. Krep olmayan her kumaşın da jilet gibi durması şart değil bence. Mesela keten. Buruş buruş olmadığı sürece ütüsüz de giyilebilir oluyor. Penyelerin çoğu da bu şekilde.

Ütüsüz hayat isteyen bir insan için en önemli şeyler makineyi aşırı doldurmamak ve yıkanan çamaşırları makinede bekletmemek. Yani evden çıkarken çamaşır atıp dönüşte asarım demek yok. Bekleyen çamaşırı sonradan ne kadar dikkatli asarsan as ütüsüz açılmıyor. Nevresimler katlanıp da yıkanabilir, katlı asılabilir. Makine dolu olmadıktan sonra o şekilde de temizleniyor. Ben 60 derecede yıkıyorum zaten.

Asarken de çok düzgün asmak lazım. Ben gömlek gibi kıyafetlerin kollarının içimden parmaklarımı açık şekilde geçirip büzülmüş hallerinden kurtarıyorum. Gömlekler giysi askısında da kurutulabilir. Tişörtlerin yakası varsa düğmeliyorum. Pantolonlar tersyüz daha düzgün kuruyor ceplerinden ötürü.

Kuruduktan sonra düzgün yığmak, yığında pek bekletmeden katlayıp kaldırmak lazım. Katlarken düzgün geniş bir yerde katlayıp elinizi de üstünde güzelce gezdirdikten sonra kıyafetleriniz giymeye hazır :)

Emeği var mı, gene var. Ama hem ütünün sıcağına maruz kalmıyorum, hem de en azından şimdilik ütü gibi yığma isteyi uyandırmıyor bende, daha kolay motive oluyorum. 

 

Okunma 1027 defa

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.