Pazartesi, 03 Kasım 2014 10:50

Tesettürde Saç Bakımı

Yazan 

Genel olarak saç bakımı ile ilgili bilgilere ulaşmak çok kolay. Sayısız içeriğe ulaşmak mümkün. Ancak örtünen bayanların ihtiyaçları bazen farklı olabiliyor, bu konu ile ilgili özel bir yazı yazmak istedim. 

Bazen dile getiriyorum, ben küçük yaşta örtünmedim, dolayısı ile öncesini de gayet net biçimde hatırlayabiliyorum. Örtündükten sonra alışkanlıklarımda meydana gelen değişiklikleri de gözlemleyebiliyorum. Yazının başına şunu söyleyeyim, çeşitli olumsuzluklardan bahsedeceğim ancak bu olumsuzluklar saçın örtülü olduğu zamanlardan değil, evde olduğumuz zamanlarda yaptıklarımızdan ve yapmadıklarımızdan kaynaklanıyor. 

Örtünen bir bayan için en büyük değişiklik saçın neredeyse gün boyu bağlı olması diye düşünüyorum. Çok kısa saçlı olmadığınız sürece örtünün altında saçı toplamamak mümkün değil. Hem sizi rahatsız edecektir, hem de zaten örtü sürekli kayacaktır, pratik olarak mümkün değil. Bir süre sonra da, örtülü olmadığınız zamanlarda bile saçın bağlı olmasına insan alışıyor. Özellikle de ev işlerini kendi yapan, ya da misal minik çocuğa bakan bir bayan iseniz. Çünkü saçın bağlı olması bir rahatlık, açık saç insana biraz ayakbağı oluyor. 

Saçın sürekli bağlı olması, edinilmemesi gereken bir alışkanlık. Örtülü geçen 3 yıl bana ilk olarak bunu öğretti. Bir kere saç köklerinin, saç derisinin dinlenmeye, nefes almaya ihtiyacı var. Saçın ağırlığının bütün gün başta olması da baş ağrısına sebep olabilir, en azından kökleri yorar. Saçı bağlama alışkanlığı o kadar ileri gidebilir ki, daha yataktan kalkarken saçınızı bağlayabilir ve dolayısı ile tarama sıklığınızı giderek düşürebilisiniz :) Çünkü bağlı olan saç tabi ki salık kullanılana göre daha az karışıyor, tarama ihtiyacı açık kullanılan saça göre oldukça azalıyor. Ancak saçların taranması sadece karışma ile ilgili değil, saç diplerine de bir nevi masaj, dolayısı ile sıklığını azaltmamak lazım. Genel not, tararken kolay tarama spreyini ihmal etmeyin. Haldur huldur taramayın saçlarınızı :D Çok fark ediyor.

Örtünme ile ilgili ikinci edinilebilecek alışkanlık, eğer benim gibi saç kurutmayı sevmeyen bir insansanız, kurutmayı tamamen bırakabilirsiniz. Çünkü, en azından ben, saçımı kurutmasam bile örtüden dolayı üşümüyorum. Paşmina örtü kullanmamdan da kaynaklanıyor olabilir. Saçı kurutmamak da iyi bir alışkanlık değil. Yine saç derisinin sağlığını bozuyor, kepeklenmeye sebep olabiliyor. Ayrıca size başka bir gözlemimi, teorimi söyleyeyim. Bence saçı kurutmamak renginin koyulaşmasına da sebep oluyor. Daha doğrusu şöyle, sanırım güneşin saç rengini açmaktaki etkisi sadece ışıkla değil, ısı ile de alakalı. Saç kurutmak o ısıyı saça biraz da olsa veriyor. Tabi ki genel not, kuruturken orta ısı ayarını kullanmaya ve makineyi uzakta tutmaya dikkat etmek gerek :)

Şimdi biraz zevk ile alakalı, kişisel bir düşüncemi söyleyeyim. Ben örtünürken başımı şekillendirmek için herhangi ekstra bir eşarp tokası vb. kullanmıyorum. Kullanılacak bir aksesuarın saç köklerine ekstra bir yük bindireceği sanırım ki aşikar. Saçın kendi topuzu veya at kuyruğu da düzgün bir görüntü için aslında yeterli diye düşünüyorum, büyük başları sevmediğimden de olsa gerek. 

Saçlarımıza bakmak, model yapmak için kendimize zaman ayırmak gerekli. Saç modeli yapmayı unutmamak gerek. Küçük değişiklikleri kolayca yaşamak için biz bayanların saç gibi sürekli yaşayan bir kaynağımız var şükür ki :) Evde olunan zamanlarda saçı salık bırakmalı, köklerin nefes almasına izin vermeli, yemek ve temizlik yapmak haricinde özellikle - o zamanlarda da tepeden bağlamak yerine örün- model yaparak saçı kullanmalı, unutmamalı. Biz Türk hanımları, tesettürlü olsun olmasın, sosyal hayat dışında, evlerimizde biraz boşvermişiz. Kendimize daha çok bakmalıyız, bunun başka insanların görmesi ile alakası olmamalı.

Saça biraz iyi bakmak hemen sonuç veriyor. Ben dediğim hataları bırakmaya karar verdiğimde 20cm kadar kestirdim, sonrasında saçıma doğru davrandım. Şu an dökülme problemim %90 oranında bitmiş durumda. Rengi hemen açıldı. 

Herkese iyi bakımlar diliyorum.

 

Okunma 13756 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

5 yorum

 • Yorum Linki Irmak Pazartesi, 13 Mart 2017 06:30 yazan Irmak

  Saçları 2 ayda bir kestirmek tabiki önemli fakat bunun yanında biz kapalı bayanların ekstra bakımlar yapması da şart. Ben eczaneden Zigavus'un kapalı bayanlara özel olan şampuanını kullanıyorum çok memnunum kızlar tavsiye ederim.

 • Yorum Linki ebru Pazartesi, 03 Kasım 2014 18:26 yazan ebru

  Çok haklısın canım okulda sürekli başörtüsü evde de sürekli tepeden toplanması yüzünden lisedeki o kabarık gür saçlarımdan eser kalmadı ;) ama bu dediklerini mutlaka uygulayacağım. önce kesim sonra bakım:)

 • Yorum Linki mine Pazartesi, 03 Kasım 2014 14:26 yazan mine

  Nihal hanım, bahsettiğiniz gibi bir zarar gören saçın en iyi çözümü kestirmekten geçiyor. Sadece bakımla pek toparlanmaz, kendimden biliyorum.

 • Yorum Linki nihal Pazartesi, 03 Kasım 2014 14:03 yazan nihal

  Eskiden benim saçıma maşa yaparken kollarının yorulduğunu söyleyen arkadaşım geçen maşa yaparken saçların ne kadar azalmış dedi. Ben de sizin dediğiniz hataları yapıyorum maalesef. Bundan sonra akşamları evde saçımı salmayı deneyeceğim bir de. Umarım yeniden eski gür saçlarıma kavuşurum.

 • Yorum Linki dilek Pazartesi, 03 Kasım 2014 12:04 yazan dilek

  Yazınızı okuyunca bende kendimi sorguladım :)Uyurken bile saçım toplu duruyo ve çok az taradığımı fark ettim.Farkındalık yaratıyorsunuz.Teşekkürler.

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.