Salı, 09 Temmuz 2013 14:25

Tesettürde Etnik Giyim

Yazan 

Etnik(imsi) kıyafetler ülkemize yaygın olarak abayalar ile girdi ama onların ülkemizde fark edilmesinden çok daha eskiden beridir başka türlü etnik kıyafetleri bilir, severdim. Arapların tarzına değil de, Hindistan ve Pakistanlı bayanların tarzlarına yer vereceğim yazımda. Merak etmeyin, saree'den bahsetmiyorum.

Modern kıyafetleri, minimalliği, düz eşarpları severim ancak niyeyse etnik kıyafetlerin tesettürde bir tık daha güzel, bütünlüklü olduklarını düşünüyorum. Lakin Türkiye şartlarında otantik kıyafetleri aynen alıp da kullanmak pek mümkün değil. Gerek kıyafetlerin bakımı, gerekse çok ilgi çekecek olmaları açısından. Zaten etnik kıyafet diyince de illa ki asıl ülkelerinde kullanıldığı gibi çok renkli ve işlemeli olmaları da gerekmiyor kanımca. Çizgi olarak bir miktar andırmaları, modern kıyafetlerle bir sentezlerinin yapılması da kafi. Bu senteze kolayca imkan vermeleri açısından Pakistanlı müslümanların Shalwar-Kameez ve Hintlilerin Lehenga-Choli isimli kıyafet biçimlerine yer vermek istiyorum.

Shalwar-Kameez, isminden de aslında anlayabileceğiniz üzere şalvar içeren bir kıyafet. Üstüne de diz boyunda tunikler giyiliyor. Tamamlayıcı olarak bir de büyük şal kullanıyorlar, yanılmıyorsam ismi dupatta. Aslında gelenekte tunik altına bol şalvarlar giyinmek olsa da, son zamanlarda onun yerini dar pantalonlar almış durumdalar. Sizin için derlediğim birkaç örnek:

 • 1
 • 10
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Kıyafetin genel özelliklerine bakarsak; süslü bir yaka, genelde göğüs altında biten bir üst beden, kol uçlarında ve etek bitiminde yakadaki süslerle uyumlu bir şerit, tunikle kombin bir şal ve pantolon görüyoruz. 

Gelelim ikinci kıyafetimize, lehenga uzun etek demek, choli ise üstündeki bluz. Bu kıyafet aslında göbeği ve kolları açık biçimde kullanılıyor, o yüzden sizlere bize de hitap edecek örneklerini bulmakta hayli zorlandım. Bulduklarım da oldukça süslüler, ama siz anlarsınız artık ;) Bir de kol uzun olunca çoğunlukla üstteki bluzu de uzun, tunik gibi tutmuşlar. Ancak bluzun kalçaya kadar olanları bu takımda en uygunu.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Gördüğünüz üzere bu takımlarda uzun bir etek, etek bitimi genelde süslü, üstüne farklı uzunluklarda olabilecek bir bluz, kombini tamamlayan da bir şal mevcut.

Eveeeeeet, gelelim işin düğümlediği yere. Bu kıyafetler modern hayatımıza uyarlanabilir mi? Bu tarzı andıran bir şeyler giyinmek istersek nereden buluruz, diktirirsek nelere dikkat etmeli?

İsterseniz örnekler üzerinden konuşayım. Örnekleri Bollywood ünlülerinden buluyorum genelde. Tasarımcılar daha modern bir çizgiye yakınlar gördüğüm kadarıyla.

Tunik-pantolon ikilisinde yapılacak şey aslında oldukça basit diye düşünüyorum. Deepeka'nın ve Lara Dutti'nin üzerinde gördüğümüz üzere, yakası süslü, kendi düz kumaştan bir tunik ve etek bitiminde bir şerit, bu şeritle süslenmiş bir şal, sade ancak etnik bir çizgi. Harika! Yakada süs olarak ev tekstili kumaşlarından örnekler bulabileceğiniz gibi brokar da düşünebilirsiniz. Bence en çok seçenek Kadıköy Cuma pazarında bulunur. Hatta hazır yakalar da satılıyor.

modern-shalwar-kameez

Lehenga-choliyi yazmaktan vazgeçecektim ki Vidya Balan'ın Cannes'da giydiği şu kıyafete rastladım:

modern-legenga-choli

Gördüğünüz üzere hem sadeliği ile modern çizgiler barındırıyor, hem de süslü şeritleri ve kesimi itibariyle etnik havayı. Bu tarz şeritler için Eminönü'nde seçenekler olabilir. Aslında en güzeli, ama uğraştırıcısı, süslü bir kumaşı 10-20cm kadar kesip, bunu desenli ve tek renk birkaç farklı hazır şerit ile kombinlemek.

Hazır bulmak çok çok mümkün değil. Ya kumaşlar kötü oluyor, ya da dikişler. Yine de Şark Han'ın en üst katından ben 1-2 parça bulmayı başardım şimdiye kadar.

Pekiii gelelim bu şekilde giyersek kombini olan şalı nasıl bağlamalı? Açıkçası ben yaygın olan yeni şal bağlama türünün etnik bir kıyafete en yakışan olmayacağını düşünüyorum. Bence en yakışacak olan örtme biçimi, şalın bir ucunun öne, bir ucunun sıra gelecek şekilde omuzlara da yayılarak büyükçe bağlandığı tarzdır. 

İşte böyle. Bakalım ne düşüneceksiniz.

Okunma 14691 defa

1 yorum

 • Yorum Linki zeynep Cumartesi, 12 Temmuz 2014 13:37 yazan zeynep

  Fiyatlarınız ne kadar

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.