Perşembe, 04 Ekim 2012 17:39

Kınalı Eller

Yazan 

Hint kınası meşhurdur, çoğumuz bilir ve severiz. Hint kınasını duyduğumuzda herkesin aklına ince ince ve karmaşık motifler bütünü geliyor ancak benim hintlilerde gördüğüm başka bir kına stili var ki, hem aslında onlar tarafından daha sık kullanılıyor, hem de çok daha kolay ve günümüzde dahi kullanılabilir olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle hintlilere bir miktar aşina olduğumdan bahsetmek istiyorum. Benim Hindistan'a çok meraklı bir halam var. Yıllardır, yılda 1-2 kere Hindistan'a giderek gezer, çok iyi de fotoğraf çeker, dvdleri toplar gelir :D İşte bizim aile aramızdaki tabirle "hint"le (hint kültürü ile) tanışmamız halam vasıtası ile oldu. Şimdiye kadar birçok Bollywood filmi izledim, iyisi ve kötüsüyle. Ayrıca halamın çektiği fotoğrafları da bolca inceleme fırsatına sahip oldum.

Tabi ki kıyafetlerinin, takılarının ve bilimum süslerinin en güzellerini de gördük filmlerde. İşte kınalarını da yine filmlerde kolayca gözlemleyebiliyorsunuz. Hatta filmler sayesinde, ne zaman kına yakıldığına dair daha çok bilginiz oluyor.

Eğer yanlış anlamadıysam hintliler kınayı bizden çok daha sık kullanıyorlar. Biz kına geceleri ile sınırlamışken, onlar bayramlar gibi kutlama yapılan tüm etkinliklerde, hatta sanırım canları ne zaman süslenmek isterse kına yakıyorlar.

Neyse, çok uzatmayayım ve farklı tarz derken neyi kast ettiğimi açıklayayım. Motiften ziyade, parmak uçlarına bitiş çizgisi çok düzgün olacak şekilde kına yakıyorlar ve avuç içine de çok düzgün bir yuvarlak uyguluyorlar. Modeli biraz daha hareketlendirmek isterlerse yuvarlağın çevresine küçük noktalar koyuyorlar ya da parmak uçlarında birer çizgi de çekiyorlar. Tırnakların çoğunlukla kınaya dahil edildiğini gördüm ancak mesela Umrao Jaan filminin 2006 yapımında tırnaklar hariç bırakılıyordu, film boyunca sık sık başka stillerde ve renk değiştirerek kına yakıldığını gördük, bu esnekliği sağlaması için tırnakların hariç bırakıldığını düşünüyorum. Çünkü yakanlar bilirler, tırnaklarınıza kına yakarsanız kesinlikle çıkmaz, tırnak uzar ve siz kınalı kısmı kese kese bitirirsiniz. Benim favorim de bu stil, kına gecemde avuç içine küçük ve düzgün bir yuvarlak yapmış, yatmadan önce de bu dediğim stille parmak uçlarımı kınalamıştık ablamla. Çok memnun kalmıştım ben. 

Motifli kınaları kına gecelerinde gelinlere yapıyorlar ancak diğer zamanlarda süslenmek amaçlı biraz önce bahsettiğim stili kullanıyorlar yanlış yorumlamadım ise.

Ben şahsen biz Türklerin kına kadar doğal ve hoş bir süsü sevilmeyen ve istenmeyen bir şey haline gelecek kadar hayatımızın dışına atmamızdan ötürü üzülmekteyim. Bir kere, neden güzel ve düzgün biçimde kına yakmak varken, gayet özensiz ve hoş görünmeyecek tarzda, "şaaaap" diye avucumuzun ortasına yapıştırıyoruz ki kınayı? Hem de geline, en güzel olması gerekene! Bu adetin bir an önce yerini doğru düzgün yakılmış ve gerçekten süs amaçlı kullanılan kınalara bırakmasını diliyorum.

İkinci dileğim ise kına kullanımının normalleşmesi, bizim de bayramlarımızda ve özel günlerimizde, ya da bakımlı hissetmek istediğimizde düzgün biçimde kına yakabilmemiz ve bunun yadırganmaması. Ben şimdiye kadar parmak uçlarıma çok yaktım kına. Yakmayı da düşünüyorum. Hiç de unutmam, bir gün otobüste yanıma oturan yaşlı "nur yüzlü" bir amca, "kızım, kına mı o?" diye sormuş, evet deyince de "Allah razı olsun senden, havz-ı kevserde yıkanacaksın inşallah." demişti :) . İnşallah, cümlemize diyelim.

Size, sevdiğim kına tarzını kolayca göstermesi açısından, Umrao Jaan filminden bir video sunuyorum. Aishwarya Rai'yi ilk kez gören bayanlar dikkat, gözlerinizi alabilir. 

Okunma 19828 defa

7 yorum

 • Yorum Linki Mine Pazar, 15 Ekim 2017 11:41 yazan Mine

  Hazal hn, kına tırnakta hapsolur, hiç çıkmaz. Dipten boyasız kısım uzayarak birkaç ay içinde tırnaklarınız temizlenecektir.

 • Yorum Linki hazal Cuma, 13 Ekim 2017 09:10 yazan hazal

  tırnağıma oje yerine kına sürdüm tabi tengi turuncumsu bişi oldu acaba sizin tırnakta kına deneyiminiz oldu mu?

 • Yorum Linki idris Pazartesi, 07 Aralık 2015 12:45 yazan idris

  bi filmde görmüşdüm parmak uçlarına kına yakıyolardı o ne anlama geliyo ?

 • Yorum Linki Ayşe Perşembe, 26 Haziran 2014 23:56 yazan Ayşe

  Yaraa bende çok kına yakmak istiyorum ama is hayatında yasak sizin dediğiniz stil guzel bu olabilir bu stille ilgili bir foto atabilirmisiniz sizde nasil duyuyor.
  (mail adresi eşimin)

 • Yorum Linki ahsen Cuma, 12 Ekim 2012 18:03 yazan ahsen

  s.a merhabalar Mine hanim. Bahsettiginiz kina yakma stilini tirnak ayrintisi disinda ben sahsen cocukken cok kullandim. özellikle kurban bayramlarinda yakardik. ramazan bayraminda ramazan bitti seviniyor sanilmasin diye yakmazdik ama ben hep isterdim annemden. kinayi cok severim ama büyük sehirlerde yasayanlar demode ve gereksiz görüyorlar. sekil verme yapiskanlari ile bazen yakiyorum yine. ve bir oje tutkunu olarak tirnaklarda bulunabilecek bir alternatif-oje olarak görüyorum. sözü annemin bir sözü ile tamamlayayim "kadin kisminin boynu bos, eli kinasiz olmaz" dermis babaannem. yani gerdan kolyesiz, el kinasiz olmaz. selamlar

 • Yorum Linki Mine Cuma, 05 Ekim 2012 22:01 yazan Mine

  Nur merhaba,

  Mailler bazen spama düşebiliyor nedense, ancak bana gelen her maile mutlaka cevap yazıyorum. mine@ertgrl.com adresine yazabilirsin. Soru ve önerilerini bekliyorum :)

  Aishwarya'yı beğenmeyen ölsün :D

 • Yorum Linki Nur Cuma, 05 Ekim 2012 17:43 yazan Nur

  Merhaba ben nur,
  Gizli takipçiniz sanırım ömrümde yorum yazdığım 2. kişisiniz :)
  Daha önce tanışmak ya da görüşmek için mail atmaya çalışmıştım sanırım olmadı ama bu konu da da ortak bir yan bulunca yazmak istedim.

  Aishwarya Rai...
  Kendisine bir ara takmış durumdaydım bende. h
  Hintlere bayılıyorum kimliklerini çok belli eden insanlar çok renkli hayatları var iş yerinde hindistanla ilgili sunum hazırlarken hep çok eğlenmişimdir hemde başarılı sonuçlar almışımdır. Başka konularda da size yazmak istiyorum inşallah başka bir zamanda. Sizi takip etmekten keyif alıyorum hoşçakalın bu arada çok yoğun bi hayatınız var galiba başarılar bol şanslar...

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.