Perşembe, 17 Mayıs 2012 14:28

Yaz Geldi, Hadi Pelerin Giyelim

Yazan 

Şimdi bu kız ne diyor dediniz mi? :D Pelerini biz kış kıyafeti biliyoruz ama ben yıllardır, daha örtünmeden önce de pelerinin asıl yaz için çok rahat bir kıyafet olduğunu düşünmüşümdür. İzin verin açıklayayım...

Sanırım bir kıyafetin sıcaklatması veya serin tutması için iki neden oluyor. Birincisi kesim, ikincisi kumaş. Örtünen bayanlar olarak sık sık "sıcaklamıyor musun" gibi tepkiler alıyoruz yaz aylarında, ama benim şimdiye kadarki tecrübelerime göre, mesele kıyafetlerin uzunluğu değil...

Bildiğiniz gibi pelerin ve pelerin vari kıyafetlerde az dikiş oluyor, kıyafet vücudunuzun üstüne oturmuyor. Yani rahat ve havadar bir kıyafet. Bir kıyafet ne kadar dar ve vücudu kavrar vaziyette olursa, hava akımını engelleyeceği için içimizde hapsolan hava o kadar ısınır ve bizi rahatsız eder. Aksi gibi, kıyafet ne kadar hava alırsa, o kadar da rahat ederiz. 

Gelelim kumaş meselesine. Doğal kumaşlar, havayı engellemiyorlar ve bizi sıcaklatmıyorlar. Pamukluları, ipeklileri gözetmek gerekiyor, örneğin poplin veya şile bezleri, tülbentler yaz için ideal. Uzak durulması gerekenler ise her türlü sentetik kumaşlar.

Sonuç olarak ben şahsen bu yaz evden çıkarken üstüme alabileceğim, içine istediğim kıyafeti giyebileceğim yazlık bir pelerin düşünüyorum. Renk ve boyu konusu bize kalmış. Ben tam istediğim boyun örneğini bulamadım. Arapların yerleri süpüren ve siyah abayalarını sadece kesim olarak beğeniyorum, ancak siyah hem güneşi soğurduğu hem de uzun paçalar şehir hayatında rahat olmadığı için abayaların olduğu gibi kullanılmasının zor olduğunu düşünüyorum. Batıdan bulduğum açık renk kısa örnekler de çok kısa :D Ben diz altı bir boy ve krem, bej, gri gibi açık bir renk düşünüyorum. Başka pastel tonlar da olabilir.

Eli biraz dikiş tutan herkesin bunlardan dikebileceğini düşünüyorum, dikemeyenler bir terziye uygun bir fiyata diktirebilirler çünkü basit ve teferruatsız ürünler...

Birkaç fotoğraf paylaşıyorum, belki fikir olur...

 • Abayas
 • Effa-Abaya-2
 • Job_1975
 • MISS_UNKON_-_girl_of_my_dreams_cape
 • Screen-Shot-2012-04-06-at-14.54.001
 • abaya
 • fashion-abaya-ss48g
 • img_4653
 • nabrman
Okunma 9045 defa

5 yorum

 • Yorum Linki Nilgün ALPER Salı, 07 Nisan 2015 15:14 yazan Nilgün ALPER

  merhaba fikriniz geçekten çok mantıklı.Bende dantelli olana bayıldım ve nişan elbisemin üzerine çok yakışacağını düşünüyorum:) hem yaz aylarında da çok rahat giymeye devam ederim. sadece boyle özel günlerde giyilip bir kenara kaldırılan bir kıyafette olmıyacak benim için :D. Acaba nereden ulaşabilririm bana yardımcı olabilir misiniz ?

 • Yorum Linki serdem çoşkun Perşembe, 31 Mayıs 2012 13:06 yazan serdem çoşkun

  siyah ve üzerinde yeşili olan abiye kıyafete bayıldım. bu kıyafetle her yere giderim ben, düğün, nişan, kına gecelerine ve mezuniyet günü bile kullanılır, çok şık bir elbise.

 • Yorum Linki Elif Perşembe, 24 Mayıs 2012 18:50 yazan Elif

  Modeller harika, birkaçını diktirmek için gözüme kestirdim bile, teşekkürler :)

 • Yorum Linki Elife Perşembe, 24 Mayıs 2012 18:46 yazan Elife

  Felsefene hayran kaldım sevgili Mine, yan tarafta yazdığın yazı çok hoş olmuş, "sizi dava etmekel tehdit edecek değilim" :)) Gerçekten samimi olmak budur. Kul hakkını bilen elbette kaynak gösterir. Bu arada o yazıyı görür görmez bu yorumu yazmak istedim, postunu şimdi okuyacağım :)

 • Yorum Linki kubra Perşembe, 17 Mayıs 2012 15:54 yazan kubra

  Minecim sana sonuna kadar katılyıorum. kışın diktiğim pelerinden sorna neden yazlık olasın diye bende çok düşündmüştüm. Şöle tiril tiril çok güzel olur. hatta bu düşünceyi icraata geçirmek için çalışıyoruz ;) dantelli olana bayıldım ve kopyala yapıştır yaptım bile. Paylaşımın için teşekkürler tatlım xoxo

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.