Pazar, 15 Nisan 2012 06:45

İpek Şalın Farkı Ne?

Yazan 

Geçen günlerde, Ezgi arkadaşımın güzel hediyesi geldi. Ala Merasim'de takmak istediğim renkte bir ipek şalı benim için ısmarlamış sağolsun. Öncelikle hediyesi için teşekkür ederim. Örtündüğümden beri ilk kez ipek şal kullandığım için gözlem yaptım ve farkı yazayım dedim tabi ki :D

İpek şal maceram küçük bir hayalkırıklığıyla başladı ne yazık ki. Makale resminde solda gördüğünüz su yeşili olan renk benim istediğim renkti, bilirsiniz face üzerinden Sümeyye'nin muhteşem eşarbının rengini istediğimi duyurmuştum. Sağda gördüğünüz renk ise bana gelen şalın rengi. Nasıl yaptılar bilmiyorum ama sağdaki şalı öyle bir ışıkla çekmişler ki aslen ördekbaşı yeşili olan renk olmuş suyeşili :D 

Neyse, gördüğünüz üzere gelen renk de çok güzel, ayrıca dokusundan, boyutundan ve ağırlığından memnun kaldım. O yüzden bu şalı da memnuniyetle kullanacağım. Merasim için yeniden şal aramam gerekecek (önerilerinize açığım). 

Gelelim ipek şal kullanmanın nasıl olduğuna. Genelde paşmine şallar kullanıyorum. Kendimce karşılaştırmalar yaptım.

Bir kere, en belirgin fark ipek şalların daha parlak olması. Daha şık olduklarını kabul etmek gerek, her ne kadar günlük giyim için bu çok da gerekli olmasa da.

İkincisi daha hafifler ve daha inceler. Ancak tokluk itibariyle çok büyük bir farkları yok, yani örneğin şifon bir örtü kadar dökümlü değiller. Bu yüzden sanırım yaz için daha uygunlar, ince olmalarından dolayı. Sıcaklatma meselesini henüz test etmedim ancak beni hayal kırıklığına uğratmayacaklarını düşünüyorum. :D

Kayıyorlar diyemem ancak paşminaya göre düzgün durmaları biraz daha zor nedense. Biraz daha fazla iğne gerektirdiklerini hissettim, belki de alışık olmadığımdan. Yalnız daha hafif olmaları uçlarının ağırlıktan aşağı çekilmesini önlediği için, paşmina şallardaki alnın açılma riskini taşımıyorlar. Yani örtü başın arkasına doğru çekilmiyor da, boynu ve kulak kısmındaki pileleri düzgün tutmak biraz daha zor.

(Ayşenin hatırlatmasıyla) İpek şalın olumsuz bir yanı ütü istemesi. Paşmina şalları askıdan alıp veya örneğin tatilde iken bavuldan çıkarıp kullanabiliyorsunuz, katlama izleri bile pek belli olmuyor ama ipek şalda böyle bir şey mümkün değil, kullanmadan önce mutlaka ütülemeniz şart.

Gelelim en iyi tarafına. Şallı kızlar görürdüm de şalın uçlarını iki arkalarına attıkları halde önde, boyunlarında bir kalınlık olmamasına şaşırırdım. Çünkü paşmina şallarda durum böyle oluyor. Meğer mesele ipek şalmış. Boyutları aynı olmasına rağmen her nasılsa ipek şallar, şalın iki ucunu da arkaya atıp boyun önünde çapraz dolasanız bile kalınlık yapmıyorlar, gayet kibar duruyorlar. 

İpek şalların bir fiyat farkı olabildiği malum. Ancak piyasada 60TL'ye %100 ipek şallar bulunabildiği için ödenebilir bir fark olduğunu düşünüyorum. Değer mi, özellikle özel bir günde kullanacaksanız bence değer.

Benim tecrübelerim bu şekilde. Sizin düşüncelerizi bekliyorum :D

Okunma 76340 defa

36 yorum

 • Yorum Linki Zehra Arısoy Salı, 16 Ocak 2018 14:33 yazan Zehra Arısoy

  Piyasada çok sayıda ipek şal ve eşarp modelleri var. Kalite ve zerafetten yanaysanız tek renk, nakış işlemeli modeller çok hoş duruyor. Benim tercihim Başzadeler.

 • Yorum Linki mine Salı, 23 Şubat 2016 12:24 yazan mine

  Nisa hanım, o zaman adını yanlış biliyorum, bilgilendirme için teşekkürler.

 • Yorum Linki nisa Salı, 16 Şubat 2016 08:33 yazan nisa

  Pashmina şal diyorsunuz da pashmina şuan dünyanın en değerli kumaşı. bir Goat keçisinden yılda en fazla 50 gr pashmina yünü elde ediliyor ve bu yün ipeksi kalitede 15 mikron altında olan çok çok değerli bir yün bunlar iplik yapılıp şal yapılması en az 150-200 dolar ücrete satılır. pashmina diye 10 tl ye nasıl şal alırsınız anlamıyorum. gerçek ipek şallar 120 tl altında değil ve passhmina ipekten en az 5 kat daha değerli bir iplik türü ?

 • Yorum Linki Evrem kılıç Pazar, 11 Ekim 2015 14:05 yazan Evrem kılıç

  Ben armanda kullanıyorum ve gayet güzeller yapımı zaten kolay ipek çünkü parlaklığı da güzel o kadar iğneyle deldim ama yıpramadı ipekevinden daha güzel bence

 • Yorum Linki Postmodernleyla Salı, 22 Eylül 2015 15:22 yazan Postmodernleyla

  İlle de ipek şal olsun demeyenlerdenim ben , eğer siz de öyle düşünüyorsanız ipek görünümlü şallardan takabilirsiniz ben bu işi yapmak istiyorum,ipek görünümlü şal/eşarp satan arkadaşlarım var fakat hiç onlarla istişare etmedim ben bu işe nasıl başlayabilirim bilgisi olan varsa lütfen yanıtlasın , şimdiden teşekkürler .

 • Yorum Linki sonay Pazartesi, 03 Ağustos 2015 21:39 yazan sonay

  merhaba armanda sallarda ıpek artı akrılık bırde ıpek artı vıskon karısım sallar var hangısı daha ıyı olur acaba

 • Yorum Linki Ceyda Pazartesi, 20 Temmuz 2015 10:18 yazan Ceyda

  S.a ben ipekevi nden ipek sal aldim sadece 2/defa kullandim ama cok kotu oldu. Cok sıcak dı uzun sure disarda kalinca igne taktigim yer islanmisti baya terden. Cikarinca baya kirismisti kurudugunda da o islanan yerleri grimsi izler oldu utuledigimde o kırışan yerler tam olarak duzelmiyo. Ucuz biseyde degil gidip tekrar aliyim o da boyle olcak belki yardimci olur musunuz lutfeen .

 • Yorum Linki sevval dilmac Cumartesi, 04 Nisan 2015 19:09 yazan sevval dilmac

  İmstagram hesabi uzerinden %100 ipek sal ve esarp satiyorum. Ulasmak isteyen alaesarp'ı ziyaret edebilir.

 • Yorum Linki EfşanArt Perşembe, 12 Mart 2015 16:25 yazan EfşanArt

  Merhaba.
  Ben EfşanArt markasıyla isme özel Şal tasarlıyorum. Ilk demo çalışmalardan sonra işi geliştirmeye kararverdim. Şal ve eşarp üzerine isim tasarım Baskıya uygun %18 ipek olan bir ürün kullanmak istiyorum. Önereceğiniz bir ürün olursa memnun olurum. Saygılar
  efsanart@gmail.com

 • Yorum Linki hilal Perşembe, 05 Mart 2015 06:56 yazan hilal

  işimden dolayı çokkkk ipek şal kullanıyorum bence armanda ilk başlayanlar için iyi mam kagıt gibi sert hışırdıyor, ipekşalevin tam bir muamma 2 tane aldım malları birbirinden farklı parlak değil... yarı memnunum ipekevi derim renleri ve ipeği gzl tabiii 150 ti niz vasa... biraz pahalı

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.