Pazartesi, 16 Ocak 2012 16:57

Şal Bağlama Şeklim

Yazan 

Bir "şal nasıl bağlanır" yazısı da benden gelsin. Çok mu güzel şal bağlıyorum? Bilmem, muhtemelen hayır. Ama şu var ki, başımı örtme kararını verdiğimde çevremde danışabileceğim kimse olmadığı için kendim öğrenmek zorunda kaldım ve bu bazı ince noktalar keşfetmemi sağladı.

Örtünürken iyi sonuç alabilmek için en önemli mesele sanıyorum ki örtünün kendisidir. Ben örtünmeye ilk başladığımdan bu yana 3. şal tipimdeyim. İlk şallarım çok ince yapıdalardı ve yeterince tok durmuyorlardı. Zaten aslında başörtüsü bile değillerdi, yıllar içinde biriken, gerçekten şal manasıyla alınan örtülerdi. İkinci şal grubum, Kapalıçarşı'dan aldıklarımdı. 10'ar liraya iki renk almıştım, toklardı ancak çok ağır olduklarından uçları omuzlarımdan sürekli düşerdi. Ayrıca, örtü başın arkasına doğru çok kayıyordu ve alnım açılıyordu. 

Artık şallarımı semt pazarından alıyorum. Yine 10 lira :D Üstünde etiketi veya markası yok, o yüzden kimin bilmiyorum. Ancak ölçüsünü aldım: 180 cm x 80 cm. Ağır bir şal değil, ama tok duruyorlar. Şu an 3 tane şalım var; yeşil, gri ve mavi. İlerki günlerde artırırım herhalde. 

Şimdi, örtümüzü doğru seçtikten sonra gelelim nasıl bağlayacağımıza. Aşamalarını kendimce aynadan çektim, görsellik açısından pek iyi değiller ama idare edin artık ;P

Önce, saçlarımı üstten at kuyruğu yapıyorum. Önden baktığımda kuyruğum görünmüyor ancak daha da aşağıdan değil. Herhangi özel bir toka kullanmıyorum. Bildiğiniz lastik toka. Bazı kızlar böyle hacimli bir tokalar kullanıyorlar galiba, aradaki boşluğu doldurmak adına ama ben hiç kullanmadım. At kuyruğunuzun başınızı ortalaması çok önemli. Eğer sağa veya sola daha yakın bağlarsanız, başörtünüzün önündeki en üst nokta onun çaprazında kalıyor ve ortalı durmuyor. Umarım anlatabilmişimdir :D

İster saç bandı olsun, ister bone,  başörtünün kaymaması için kesinlikle içten bir şey kullanmak gerektiğini düşünüyorum. Yoksa gün boyu örtünüzü düzeltmek zorunda kalırsınız, kayar durur. İnsanı sinir eder.

Açıkçası ben, abdest almak için bayanlar içinde başımı açtığımda bile güzel görünmek isterim. Bonenin üstünde örtü olmadığında pek hoş gözükmediğini düşündüğümden saç bandı kullanmayı tercih ediyorum. Zaten ailem de öyle istiyor. Ancak şimdilerde kış çok soğuk olduğundan, başımı daha sıcak tutmak için bone kullanıyorum.

İç örtüyü taktıktan sonra, başörtünümü bir kenarından 20 cm kadar katlıyorum ve başımın üstüne örtüyü koyuyorum, ortalamadan. Sarkan bir ucu, diğerinden uzun oluyor. 

1

Sonraki aşama çok önemli. Başörtümün, yüzümün yanlarına denk gelen bir kısmını kulaklarımın arkasına atıyorum. Eşarp bağlayanlar bildiğim kadarıyla yüzün hemen ön yanlarından pileler yapıyorlar. Şalda ise, yüzün ön yanlarında pile olmaması lazım. Kulak arkasına kadar yanlarda düz gitmeli örtü. Yani en azından ben güzel durduğunu düşündüklerimde bunu gözlemledim. Yalnız, kulak arkasına ne kadar aldığınız çok önemli. Eğer çok alırsanız kulaklarınızın, en azından kulak memelerinizin görünmesine neden olursunuz. Tam yerlerini ayarladıktan sonra, kulak arkasından iki tarafı da saç bandına veya boneye iğnelemenizi öneririm. Örtünüz daha sağlam oluyor.

2

Üçüncü aşamada, aşağı sarkmakta olan uzun ucu, bir tur kendinize doğru yani bedeninize doğru çevirerek omuzdan atmaktır. Bu çevirme işlemi de önemli. Direkt omuzdan attığınızda düzgün durmuyor. Niye durmadığını kelimelere dökemedim. 

İşte, şalınız hazır :D

3

4

5

Bazıları örtüyü başın üstünde ortalayıp iki ucunu da omuzlarından arkaya atıyorlar. Ben öyle yaptığımda boynun önünde kalan kısmın çok kalın göründüğünü düşünüyorum kendimde. Açıkçası bu sanırım da biraz başın büyüklüğüyle alakalı bir durum. Eğer başınız büyükse iki ucunu da arkada kullanmak yakışıyor ancak benim gibi küçük bir başınız varsa tek ucunu atmak daha iyi.

İşte bu kadar. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Hepinize sevgiler...

Okunma 66130 defa

17 yorum

 • Yorum Linki Mine Salı, 26 Mayıs 2015 06:53 yazan Mine

  Kübra hanım kayma konusunda topuzunuzun veya saçınızı bağladığınız yerin yüksekliği ve örtünüzün ağırlığı çok önemli. Topuz eğer çok aşağıdan olursa örtünün ağırlığı hep arkaya çekiyor. Bir de hafif örtü lazım tabi, ağır örtüler her zaman kayıyor.

 • Yorum Linki Kübra Pazar, 24 Mayıs 2015 13:18 yazan Kübra

  bone yerine saç bandı kullandığında şalın kaymıyor mu ben bone kullanıyorum ve saçlarıma inanılmaz rahatsızlık veriyor saç bandı rahat oluyor mu

 • Yorum Linki sümeyye Pazartesi, 26 Kasım 2012 14:24 yazan sümeyye

  kulak kısmını anlamadım ben :D

 • Yorum Linki Mine Perşembe, 23 Ağustos 2012 17:14 yazan Mine

  Birşey değil, teşekkür ederim.

 • Yorum Linki beyza Çarşamba, 15 Ağustos 2012 16:04 yazan beyza

  çok güzel oldu bnde denedim çoook teşekkür edrmm :)

 • Yorum Linki Mine Salı, 17 Ocak 2012 08:34 yazan Mine

  O konuda haklısın, çok sık düzeltmek ve küçük bir aynayla sürekli kontrol etmek gerekiyor

 • Yorum Linki kubra Pazartesi, 16 Ocak 2012 23:03 yazan kubra

  sal ilk ciktigi zmn bende denedim.ilk yapildiginda kusursuz duruyor ama gun ucersinde ayni sekilde durmasi umkansiz.

 • Yorum Linki Mine Pazartesi, 16 Ocak 2012 22:47 yazan Mine

  Kübracım, biraz önyargılı olduğunu düşünüyorum :D Dikkatli bak, resimlerimde boyun veya kulak görüyor musun? Ki özellikle küpeliyken çekindim. Kulaklarımda bembeyaz inci küpeler vardı ancak görünmüyorlar.

 • Yorum Linki kubra Pazartesi, 16 Ocak 2012 22:18 yazan kubra

  Canım çok güzel anlaşmıştım fakat bu şal şekli kulaklar dair bütün boyun gözüktüğü için bana biraz ters geliyor. Nitekim herkesin kendi zevki- fikri.Paylaşım için teşekkürler

 • Yorum Linki Mine Pazartesi, 16 Ocak 2012 20:00 yazan Mine

  Eğileceğim zaman, arkaya attığım ucu ensemden bir kez daha dolayarak öne getiriyorum. Böylece açılma sorunu olmuyor. Doğrulunca tekrar düzeltiyorum :D

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.