Çarşamba, 21 Aralık 2011 20:34

Vakko Wedding Gezisi

Yazan 

Bugün, sitem üzerinden tanıdığım sevgili bir arkadaşımızla Vakko Wedding'e gittik. O beğendiği modelleri denerken, ben de San Patrick, La Sposa gibi markaların orijinal gelinliklerini ilk kez yakından inceleme fırsatı buldum. Bu yazım özellikle bu markalardan orijinal model alamayıp diktirmek isteyenlere yarayacak.

Önce size iyi haberi vereyim, hiçbiri çekimlerde durduğu kadar iyi durmuyor çıplak gözle. Gelinlikçi gezmelerimde gördüğüm gelinliklerden "vooaa" dedirtecek kadar üstün duranına en azından San Patrick ve La Sposa'da rast gelmedim. Aksine, fotoğraflara baktığımdaki hallerinden çok daha ulaşılabilir geldiler bana.

Genel olarak, bildiğimiz modaevlerinden en büyük farkları, malzemeden hiçbir şekilde tasarruf etmeye çalışmamaları. Zaten yüksek fiyatlara satıldıklarından, kıt malzemelerle iş yapmaya çalışmıyorlar. Bir modeli güzel kılacak tüm malzemeyi bolca kullanıyorlar.

En somut örneği, tül gelinliklerde. Tül gelinliklerin altından neden astar görünmüyor biliyor musunuz? Çünkü tül eteklerin yapısı şöyle: önce tarlatan giyiliyor, kabarık eteklerde dahi tarlatan büyük değil. Gelinliğin tarlatana en yakın katı, ince bir astar, o astarın üstünde 2-3 kat, sert tülden eteğin kabarık durmasını sağlayan bir bölüm var. Petticoat dedikleri, türkçesini bilmiyorum. Bu tülün ardından, gelinliğin kendi tülünden 4-5 kat var. Böylece, ne kadar dönseniz de, hareket etseniz de eteğiniz sadece ve sadece tülden ibaret görünüyor, altındaki astar görülmüyor.

Genel olarak kumaşların kaliteli olduğunu söyleyebilirim, ancak dantelleri yakından beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Tabi ki hepsi fransız danteli şeklinde, desenleri dokuma ile oluşturularak üretilmiş kumaşlar. ( http://mine.ertgrl.com/yazdiklarim/evlilik-hazirliklari/item/40-gelinlik-danteli-cesitleri.html ) Çoğunluk olarak "alencon" denilecek bir fransız danteline benziyor. Ancak, kumaşların yapısı açıkçası bana orijinal fransız üretimi danteller olmadıklarını düşündürdü. Dokuma, desen itibariyle değil de, ipliğin yapısı, kumaşın yumuşaklığı itibariyle böyle bir hisse kapıldım.

Dantel haricindeki kumaşlarda, piyasadan en farklı gördüğüm tüller oldu. Kullandıkları tüller o kadar yumuşak ki. İpek tül olduğunu söylüyorlar. Tafta, organze gibi kumaşlarında ise diğer modaevlerinden belirgin bir fark göremedim. Ancak şunu söyleyebilirim, hiçbir kumaşları bembeyaz değil. En beyaz renk, kırık beyaz. Ağırlıklı olarak inci beyazı ve krem rengi hakim. Ayrıca hiçbir kumaşları parlak değil. Simli, janjanlı, yanar döner kumaş göremezsiniz.

Malzeme olarak, özellikle de Oscar de la Renta, Vera Wang gibi markalarda, lazerle şekillendirilmiş kumaşların bolca yer aldığını gördüm. Eğer gelinliğin kumaşından çıkan, 3 boyutlu bir görüntü veren parçalar görüyor ve bunların ne olduğunu anlamıyorsanız, lazer ürünleri olduğunu söyleyebilirim. Özellikle çiçek ve yaprak şekilleri pek bir revaçta. Bu şekilli küçük kumaşlar, tercihen boncuklarla işlemelerle gelinliğe tutturuluyor ve ortaya çok zengin bir görüntü çıkıyor. Aglaya, Caelum, Laertes hep lazerle kesilmiş malzeme kullanılarak dikilen gelinlikler. 

İşçiliklerin piyasadan en üstün olduğu yer, drapeler. Drapeler ister sık ve büzgü drape olsun, ister seyrek ve pile drape, tüm gelinliklerde birbirine paralel ve çok düzgün biçimde oluşturuluyorlar. Ayrıca, drapelerin tutturma yerlerini de çok iyi gizliyorlar. İşçiliğin en kötü olduğu yer ise, dantel aplikler. Normalde dantel aplik yapacağınız deseni, çevresindeki tül kısımları çok özenli biçimde ayıklayarak yaparsınız, öyle değildi.

Hepinize mutluluklar...

Okunma 8704 defa

7 yorum

 • Yorum Linki Handan Perşembe, 14 Haziran 2012 14:44 yazan Handan

  Merhaba Mine..bir forumda fark ettim seni ve taa buraya kadar geldim :) o kadar güzel bilgiler vermişsinki sana danışmadan adım atamayacagım..bir kaç sorum var sana..mail adresimden görüşebiliriz uyarsa sana ya da sen beni yönlendir :) yukardaki rsimdeki gelinlik benim olmalı :( diktirecegim ama nasıl anlatmalıyım gelinligi..daha fazla ve ayrıntılı resimlerini nerden bulabilirim??umutla cevabını bekliyor olacagım :)

 • Yorum Linki Mine Cuma, 23 Aralık 2011 22:47 yazan Mine

  Adaşım, biz de o mağazaya gittik zaten. Yalnız bildiğim kadarıyla durum şu, pronoviasın kendi modelleri kendi mağazasında satılıyor, bu bahsedilen mağazada ise elie saab koleksiyonları gibi daha yüksek fiyatlı ürünleri var.

 • Yorum Linki mine Cuma, 23 Aralık 2011 22:32 yazan mine

  vakko weddings ve pronovias zaten birleştiler . caddede louis vuitton un yanında kocaman süper bir mağagazadalar. eklemek istedim :)

 • Yorum Linki Mine Perşembe, 22 Aralık 2011 18:03 yazan Mine

  Kır düğünlerinin çok lafı geçiyor. En iyisi kış bitmeden, gelecek yaz gelinlerinin işine yarayacak bir kır düğünü yazısı hazırlayayım...

 • Yorum Linki esra Perşembe, 22 Aralık 2011 16:55 yazan esra

  :) ben nerde diktireceğimi bile bilmiyorum henüz hatta dikim mi olacak hazır mı o da belli değil. nişanla düğünün arası kısa olunca her şey son dakikaya kalıyor sanırım. zaten yaz sıcağında adana'da kır düğünü yapmak istememin mantığını da sorgulamaya başladım. durumlar böyle olunca bende genel bir umutsuzluk hakim oluyor :)

 • Yorum Linki Mine Perşembe, 22 Aralık 2011 10:25 yazan Mine

  Esra, bu yazım umutsuzluk değil, aksine umut vermek üzerine yazılmış bir yazı :) Eğer ben gezdiğim 30-40 kadar gelinlikçi tecrübesinden bir şey anladıysam, o da aşırı pazarlık yapıp, gelinlikçiyi çok kalitesiz ve az miktarda malzeme kullanmaya itmediğin ve dikim işine 3 ay filan öncesinden girip işini acele ettirmediğin sürece, bu gelinliklere sahip olabileceğindir.

 • Yorum Linki esra Perşembe, 22 Aralık 2011 10:06 yazan esra

  bestbridalprices türkiye'ye shipping yapmıyor galiba :/ dikim için de güvendiğim bir terzim yok maalesef. henüz gelinlik telaşına düşmedim ama gelinlik aramaya başladığım an çok tatmin edici sonuçlarla karşılaşmayacağımı şimdiden hissediyorum

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.