Salı, 13 Aralık 2011 17:44

Gelinlik Modeline Nasıl Karar Vermeli?

Yazan 

Gelinlik modeli galiba hayatımızda en zor karar verdiğimiz şeylerden biri. Onlarca, yüzlerce, iyi araştıranlar için binlerce model arasından bir tanesini seçmek zorundasınız çünkü. Ancak, sizi en güzel gösterecek gelinliği bulmak için kullanmanız gereken çeşitli eleme yöntemleri var bence.

Biliyorum, bu yazı biraz moral bozabilir. Çünkü, belki de sizlere hayaliniz olan bir şeyden vazgeçmenizi önereceğim.

Güzelliğin kabul edilebilecek bazı genel geçer kuralları olduğunu düşünen biriyim ben. Yani bazı şeyleri uygulayınca güzel bir görüntü yakalarsınız, bazı şeyleri yapınca ise "rüküş" olursunuz. Tamam bu kurallar belki çok kesin değildir, henüz "kanun"laşmamıştır ancak yine de bize yol gösterebilir.

Bence gelinlik modelinize karar verirken, zevklerinizden önce hayatın iki gerçeğine göre hareket etmek gerekiyor. Birincisi bütçe, ikincisi vücudunuz. Bu ikisi konusunda kısıtlarınız varsa, ne yazık ki mükemmel vücutlar üzerine sergilenen en pahalı gelinliklere sahip olmayı istemek, belki de sizin için en iyi sonucu vermeyecektir.

Bir kere şu konuda işi açıklığa kavuşturmak gerek. Siz, internette veya bir katalogda gördüğünüz en güzel, en hoşunuza giden modeli mi giyinmek istiyorsunuz, yoksa sizi, kısıtlarınız dahilinde en güzel gösterecek olan modeli mi giyinmeyi tercih edersiniz?

Bence ikincisini seçmelisiniz. Hem de bu sizi, aslında sevdiğiniz modellerin tersine bile itecek olsa...

İlk olarak bütçe üstüne konuşmak istiyorum. Bence bir gelinliğin güzelliğindeki en büyük etkenler, kullanılan kumaşların kalitesi ve terzi becerisidir. Bir terzi ne kadar becerikli olursa olsun, eğer kaliteli bir kumaş kullanmazsa Pronovias bir gelinliğin aynısını çıkaramaz örneğin. Bazı kumaşlar var ki, kaliteli ve pahalı olanıyla, kalitesiz olanı arasındaki fark gün gibi açıktır. Mesela, dantel benim için bu tarz bir kumaştır. Kaliteli bir fransız danteliyle, kalitesiz bir dantelin arasında dünya kadar görüntü farkı vardır. O yüzden bütçesi çok dar olan hanımlara (gelinliğe 500-1300 arası ödeyecek olanlara) ben şahsen dantel gelinlik seçmelerini önermem mesela. Buna karşın tül, ucuz bir kumaştır ve tülden bir gelinliğin uygun fiyata da güzel görünenini bulabilirsiniz. Organzeyi örnek vereyim, ipek organze ile sentetik bir mat organzenin de çok ahım şahım bir görüntü farkı olmaz ama fiyatları farklıdır. Bu konuda terzinizin sizi gerçekçi biçimde, gerekirse kumaş örnekleri göstererek yönlendirmesini isteyin. Ucuz kumaş arayan arkadaşlara genel olarak önerim, parlak kumaşlardan mümkün olduğunca uzak durmalarıdır. Mesela cam organze, özellikle fotoğraflarda çok kötü görüntü veren bir kumaştır.

İkinci mesele ise vücut şekli. Herkesin birbirinden farklı farklı vücut şekilleri var ancak ne yazık ki günümüzün güzellik anlayışı insanları belli kalıplara sokmaya çalışıyor. Bu yüzden oyunu günün kurallarına göre oynamak ve genelin kusur saydıklarını gizleyecek, genelin güzel saydıklarını ise gösterecek modeller öneriliyor. Eğer uzun boylu ve zayıfsanız, kemikli olma durumu haricinde, istediğiniz her türlü modeli giyebiliyorken, boyunuzun kısa olması ve kilolu olmanız durumunda malesef seçenekler azalıyor. Kısa boyluların prenses kesim denen çok kabarık modellerden uzak durmaları gerekiyor, ancak tarlatansız veya az kabarık modeller ile a-kesim bu tipte bayanlara yakışıyor. Armut şekilde vücudu olanlar denizkızı kesimden uzak durmalılar, a-kesim ve helen tarzı gelinlikler basenleri saklamak için birebir. Büyük göğüslü bayanların straples giyinmemesi gerekiyor, kayık yaka ve yumurta kol modeller büyük göğüsleri gizliyor. Geniş omuzlu bayanların kurtarıcısı da yumurta kollar, ancak kayık yakadan uzak durmaları lazım. Genel geçer herkesin giyebileceği gelinlik kesimi, a-kesim denilen ne kabarık, ne basık olan modeldir.

Bu uyarılardan sonra, bir de benim eklemem olacak. Gelinliklerde hoşunuza giden, ayrı ayrı çok beğendiğiniz birçok özellik olabilir. Mesela katlı eteklerden, dantel kollardan, sırtta fiyonktan, yakada gülden vs. vs. hoşlanıyor, bunları beğeniyor olabilirsiniz. Ancak lütfen gelinliğinizde her beğendiğiniz şeyin aynı anda bulunmasına uğraşmayın. Birlikte yakışıp yakışmadıklarına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrı ayrı güzel olan ayrıntılar, bir araya gelince felaket olabilir. Malesef seçmek ve elemek zorundayız. Mesela ben etek olarak en çok katlı etekleri severim. Üst modeliyse düşünebildiğim tek üst Grace Kelly modeliydi. Bu yüzden ne yaptım? Katlı etekten vazgeçtim. Çünkü yaptığım photoshop çalışmalarında birbirlerine yakışmadıklarını gördüm ve bütünde daha iyi sonuç verenden yana kullandım tercihimi.

Bu yazı biraz uzun oldu ama yazacak çok şey vardı. Hepinize sevgiler, istediğiniz modeli bulabilmeniz dileğiyle...

Okunma 5292 defa

1 yorum

  • Yorum Linki kubra Salı, 13 Aralık 2011 22:08 yazan kubra

    Minecim, makaleni hararetli bir şekilde okurken bir baktım ki bitti :) bence çok güzel öneriler bunlar. Eminim birçok kişinin kulaklarına küpe olacaktır. Bizimle paylaştığın için teşekkür ederim ;)

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.