Cumartesi, 12 Kasım 2011 21:46

Kate Middleton'ın Gelinliğinin Sırt Detayı

Yazan 

Biliyorum çok uzun bir tamlama değil mi :D Ama benim tam olarak ilgilendiğim şey de bu, yani geçtiğimiz nisanda evlenen ve büyük merak uyandıran Kate Middleton'ın, beklenen gelinliğinin sırt detayı...

Genel olarak gelinliği de beğenmekle birlikte, gelinliğin sırtındaki küçük bir ayrıntı beni yüreğimden yakaladı. Tasarım o kadar zekice ki, ne olduğunu ve nasıl yapıldığını anlamanız için bayağı bir kafa yormanız gerekiyor. Bu yüzden olacak ki gelinliğin kopyasını üreten pek çok kişi sırtını yapmayı becerememiş. 

Olay şu. Kate'in gelinliğinin eteği, üstten alta genişleyerek inen birçok kalınca kumaş şeridinin birleşmesinden oluşuyor. Anlaşılan o ki, en arkaya gelecek altı şerit, aslında üç şeridin ortalarından katlanmasıyla oluşturulmuş, bu katlama yeri de birazcık bükülüp hoş bir hava verilmiş. 

Yani arkada gördüğümüz detay, eteğin genel yapısından üretilebilecek, bence harika, bir tasarım hilesi. Ben bu işi o kadar beğendim ki, kendi terzimden istemiştim. Ancak her terzinin ekstra isteklere bir dayanma kapasitesi oluyor, sanıyorum ki ben kendi terziminkini doldurmuştum :D Bu yüzden bana kumaşımın uygun olmadığını, yeterince tok durmayacağını söyleyerek beni geri çevirmişti.

Ben de bu işten vazgeçmiştim, düğünüm de geçti zaten. Ama mağduriyet insanı biraz coşturan bir şey olacak ki, yaralanmam yüzünden geciken fotoğraf çekimimde, gelinliğimin bu sırt detayıyla olmasını istemeye başladım.

Bolca fotoğraf araştırdım, sonunda ayrıntıyı çok net görebildiğim şuna ulaştım:

Kendi gelinliğime bu ayrıntıyı eklemeye karar verdim. Annemi de ikna ettim. O dikecek. Eh, bu aralar kimse beni geri çeviremiyor :D Alnımdaki yara izi geçmeden isteyeceğim her şeyi istesem mi ne? Kumaşlardan küçük parçalar keserek modeli çıkarttım ve tam olarak nasıl yapıldığını çözdüm bile.

Bakalım, benim gelinliğim nasıl olacak? Şimdi Eminönü gelinlik kumaşçılarına elimde kumaş örneğiyle gidip aynı kumaşı bulmam gerekecek...

Konumu, Aire Barcelona'nın ürettiği muhteşem Kate kopyası gelinlikle bitiriyorum :D

Okunma 16881 defa

4 yorum

 • Yorum Linki Mine Pazar, 15 Aralık 2013 21:41 yazan Mine

  Esra hanım dürüst olmam gerekirse kumaşın tam türünü kestiremiyorum. Baş modeli ise tamamen kafa ve yüz şeklinizle sizin karar vermeniz gereken bir olay.

 • Yorum Linki Esra Salı, 10 Aralık 2013 17:13 yazan Esra

  cok guzel bende cok begenıyorum hazıranda da benım dugun olck ıns . rıca etsem bana gelınlıgın alt kısmının kumas adını soyleye bılırmısınz bırde bana turban onerısınde bulunabılırmısınz .cok tskkr ederm cok gzl bır bloğ

 • Yorum Linki Mine Pazar, 13 Kasım 2011 16:46 yazan Mine

  :D Valla niyet var da sermaye yok. şimdilik annemle kendim bir şeyler dikip üretiyoruz. daha yaşım genç, Allah ömür verirse ilerde neden olmasın...

 • Yorum Linki Emine Savas Cumartesi, 12 Kasım 2011 22:45 yazan Emine Savas

  Mine'cim biraz daha ugrasirsan yakinda kendi moda evini acacaksin,ha gayret :)

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.