Perşembe, 10 Kasım 2011 17:05

İstanbul'da Gelinlik Nereden Alınır?

Yazan 

Gelinlikçilerin yoğunlukla bulunduğu bazı semtler var. Ben İstanbul'da bilinen merkezlerden olan Fatih, Kadıköy ve Ümraniye'de hem kendi gelinliğim, hem de gelinlik konusunda yardımcı olacağım bayanlar için 20-30 kadar gelinlikçi gezdim.

Öncelikle tabi ki artık dikim yaptığım için kendimi öneriyorum :D Çünkü gelinlik/abiye dikimine ne maddi kazanç sağlamak için, ne de bir ustanın çırağı olarak bunun üzere yetiştirildiğim için girdim. Gelinlik dikmeye başlamamın tek sebebi, piyasamızda daha iyi olabilecek şeyleri görmem ve bunların uygulanabileceğini kendime ve insanlara göstermek istememdi. Diktiklerimi incelemek için websayfama bakabilirsiniz.

Gelinlikçileri gezdiğinizde göreceğiniz üzere bu üç semtin de kendilerine göre özellikleri var. Fatih, bu üç semt içinde gelinlikler konusunda en meşhur olanı. En şaşalı gelinlik mağazaları da burada var. Mesela Nüans Moda gibi. İstanbul'da yerel markalar içinde 5000 liradan fazla fiyat duyabileceğiniz bu üçlü arasındaki tek semt Fatih. Neden bilmiyorum, diğer semtlerden aynı model aynı malzeme için 500 lira kadar farklı bir fiyat veriyorlar, anlaşılan o ki, müşteri de buluyorlar. Fatih'i çok gösterişli bir gelinlik isteyip, kalitenin de ne kadar fazla ödersen o kadar artacağına inanan gelinlere öneriyorum. Gelinlikçiler çarşısını ve Fevzipaşa Caddesinin iki yakasındaki gelinlikçileri gezebilirsiniz. Ama ben şahsen kumaş ve dikim kalitesiyle aklımda kalan bir gelinlikçi olmadığını söylemek isterim. Farklı modeller ise mevcut.

Fatih en pahalı gelinlik semti. Kadıköy ise, Fatih kadar pahalı değil, ancak belli bir kalite standartı olduğunu söyleyebileceğim bir semt. Altıyol etrafında birçok gelinlikçi var. Özellikle Söğütlüçeşme Caddesi ve Kuşdili Caddesi üzerinde onlarca modaevini gezebilirsiniz. Kadıköy'de genel olarak gözlemlediğim, caddenin hemen üstündeki modaevlerinin, daha üst katlarda olanlara nazaran daha yüksek fiyatlı olduklarıdır. Çok kısıtlı bir bütçesi olmayan ve çeşitli modeller bulmak isteyen gelinlere Kadıköy'ü öneriyorum.

Gelelim Ümraniye'ye. Ümraniye, bu üç semt içinde, daha uygun fiyatlı gelinlik bulabileceğiniz bir semt. Anladığım kadarıyla, Ümraniye'den alışveriş yapan gelin adayları, istisnalar hariç, yüksek bütçelere çıkmayı düşünmüyorlar. Bu yüzden, bu semtteki gelinlikçiler en kaliteli kumaşlardan kullanmıyorlar. Orta kalitede kumaşlarla dikim yapıyorlar ve uygun fiyatlara satıyorlar. Ümraniye'de Alemdağ Caddesi üzerindeki gelinlikçileri gezmenizi öneririm. Cadde boyunca gezmeyi deneyin. Muhtemelen dükkan kiraları da daha uygun olduğu için, gelinliğe büyük bütçe ayırmak istemeyen bayanların iyi sonuç alacağı bir semt olacaktır.

Diyelim ki, Pronovias bir gelinliği model alarak diktirmeye kadar verdiniz. Benim önerim Kadıköy olurdu, çünkü Fatih'te aynı gelinliğe daha fazla para öderdiniz, Ümraniye'de ise diktireceğiniz gelinliğin Pronovias orijinaline yeterince benzemesini sağlayacak kalitede kumaş bulmanız oldukça zor olurdu.

Benim izlenimlerim bu şekilde. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Okunma 67745 defa

16 yorum

 • Yorum Linki Zeynep Pazartesi, 15 Ağustos 2016 12:50 yazan Zeynep

  Çok teşekkür ederim Allah razı olsun bunu okumak fikir sahibi yaptı beni çünkü hiçbir fikrim yoktu mersi

 • Yorum Linki turgay Pazartesi, 04 Ağustos 2014 11:07 yazan turgay

  uygun fıyata gelınlık nerde bulanılırım lutfen yardımcı olunuz

 • Yorum Linki Mine Perşembe, 19 Eylül 2013 16:05 yazan Mine

  Deryacım merhaba,

  Yorumun için teşekkür ederim, teveccühün. Bu kadar memnun olmana çok sevindim. Uzaktan dikim ise sana özel bir seçenek oldu, belirteyim.

 • Yorum Linki derya dalkıran Pazartesi, 16 Eylül 2013 15:34 yazan derya dalkıran

  ben uşak'ta yaşıyorum.istanbuldan gelinlik MİNE ERTUĞRUL'dan alınır.hiç dolaşıp yorulmanıza gerek yok.hayal edin yapsın derler ya ha tamda öyle işte.hatta dünyanın herhangi biryerinden siparişle bile provasız hemde:)gelinliğim çok güzel olmuş dönüp dönüp teşekkür etmek istiyorum.evlendikten sonra düğünlerde abiyelerimi çocuklarım olduğunda sünnetlerinde kıyafetlerimi ölene kadar bütün özel günlerimde senin emeğin olsun inşallah:)bu kadar özenli titiz ve kabiliyetli olmayı nasip etmiş Allah sana.düğünde fotoğraflarımı gönderirim görsünler uzaktan gelinlik nasıl dikilirmiş:)

 • Yorum Linki ilankedisi.com Perşembe, 18 Temmuz 2013 05:22 yazan ilankedisi.com

  İkinci el gelinklikler için http://www.ilankedisi.com/gelinlik-nisanlik-ilanlari

 • Yorum Linki Mine Çarşamba, 01 Mayıs 2013 14:10 yazan Mine

  Serap hanım malesef böyle bir bilgiye vakıf değilim, sahibindende ilan açıp elden alıcı istediğinizi belirtebilirsiniz.

 • Yorum Linki SERAP Perşembe, 25 Nisan 2013 06:06 yazan SERAP

  MERHABA,

  BEN ISTANBULDA 2.EL GELINGIMI ELDEN SATABILECEGIMIZ DUKKAN ISMI VE YERI KONUSUNDA BILGI ALMAK ISTEMEKTEYIM

 • Yorum Linki Mine Cumartesi, 23 Şubat 2013 10:49 yazan Mine

  Torkan merhaba,

  Bakırköy karşıdaki gelinlik merkezlerinden biri sanıyorum ki. Bir de Airport AVM'deki vakko outlete de bakabilirsin iyi gelinlikleri uygun fiyata bulmak için.

  Yazımda, İstanbul'daki diğer gelinlik merkezleri olan Nişantaşı ve Bağdat Caddesi'nden, Pendik'ten vb. de bahsetmedim, nedeni kendim gezmemiş olmam.

 • Yorum Linki Torkan Cumartesi, 16 Şubat 2013 12:00 yazan Torkan

  meraba, bende avrupa yakasinda ,uygun ve şık gelinliklerin adressini bilmek istiyorum ! onerdiniz fatih mi sadece !
  bide avrupa semtinde taksim civarlarına yakın guzel diken terzi adresiniz var mı ....
  aklımda turlu turlu modeller var belki iyi ama uygun bir terzi bula bilsem daha iyi olur benim icin
  siz deneyimli arkadaşlardan oneri rica edıcem .yardimci olsanız sevinirim

 • Yorum Linki kbr Perşembe, 10 Ocak 2013 11:10 yazan kbr

  selamlar,
  kadıköyde özgül moda evi ve songül sarpbaş tek geçerim fiyatları yüksek ama kaliteden ödün vermiyorlar

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.