Cuma, 04 Kasım 2011 13:04

Gelinlik Almanın Tam Zamanı

Yazan 

İnternetten tanıştığım sevgili bir arkadaşımla geçtiğimiz günlerde Ümraniye gelinlikçilerini gezdik. Hem de ne gezme! Ben kendi gelinliğim için de gezmiştim Ümraniye'yi, şubat ayıydı. Ben zamanlamamı uygun sanırdım ama gördüm ki, şimdi gelinlik kararı vermenin tam zamanı.

Düğün sezonları olduğu gibi, gelinliğin de sezonları var.  Tahmin edebileceğiniz gibi, düğünlerin yapıldığı yaz sezonunun öncesinde olan ilkbahar sezonu, gelinliklerin en yoğun olarak dikildiği ve satıldığı dönem. Bu yoğunluk yaz boyunca sürüyor, sonbaharda düşüşe geçiyor, tabi ki Ramazan öncesinde oldukça duraklıyor ve kışın bitme noktasına geliyor.

İşte biz kışın biten yoğunluk dönemine gelmiş bulunmaktayız. Çünkü, kasım-aralık ve ocak aylarında düğün sayısı çok az olduğu için, dikilen gelinlik sayısı da çok az. Bu durumun avantajlarını ve dezavantajlarını şöyle sıralayabilirim.

Önce avantajlarından başlayayım. Bir kere, ekonomik olarak kârdasınız. Ölü sezonda 2000 liraya alabileceğiniz bir gelinliğe, yaz sezonunda en az 2500 TL vermeniz gerekir. Hazır gelinliklerden kalanlar ise daha da büyük fiyat farkıyla satın alınabilir. İkinci avantajınız, gelinliğinizin telaşa, aceleye gelmeyecek olması ve ortaya daha özenli bir gelinlik çıkacak olmasıdır. Yoğun sezonda, sizin gelinliğinizle birlikte yetiştirilmesi gereken belki 10 gelinlik varken, kış sezonunda ya tek gelin olursunuz, ya da 1-2 gelinlik daha dikilir modaevinde. Ayrıca, eğer düğününüze kadar bolca vakit varsa, Allah korusun bir şeylerin doğru gitmemesi durumunda ya kendi gelinlikçinizle, ya da başka gelinlikçilerle, durumu telafi etme şansınız sezonda olduğundan daha yüksektir.

Gelelim dezavantajlarına. Eğer hazır alacaksanız, en gözde modeller satılmış olur, hazır gelinliklerde yazın olduğu kadar seçenek kalmaz tabi ki. Diktirecekseniz ise, özellikle de teslim tarihinden sonra düğüne kadar bir süre beklemesi gerekecekse, sizi üç problem bekliyor; birincisi, kilonuzun değişmemesi lazım. Açık gelinliklerde çarpaz ipli sırtlarla 1-2 beden kurtarılabilse de, genelde düğmeli olan tesettür gelinliklerde bu pek mümkün değil. İkincisi, kararlı bir gelin olmanız ve başka modellere gönlünüzün kaymaması lazım. Bu gerçekten çok "muhtemel" bir risk. Karar verdiğiniz ve diktirmekte / almakta olduğunuz modelden başka modeller de illa ki gözünüze hoş görünecektir, bu konuda hazırlıklı olmalısınız. Üçüncü mesele ise, hiç de küçük olmayan gelinliğinizi ve aksesuarlarınızı düğüne kadar muhafaza etmektir. Benim odan şahsen depoya dönmüştü. Yığılan çeyiz üstüne bir de gelinlik eklenirse ne olacağını bekler ki insan :D

Evet  bayanlar, bu yazım da bu kadar. Karar sizin...

Okunma 3387 defa

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.