Perşembe, 09 Kasım 2017 11:03

Zamane Gelinlik Trendleri

Yazan 

Bakmayın gelinlik yazılarına ara verdiğime. Özellikle instagram üzerinden onlarca hesap takip edip günde bir sürü gelinlik modelini görüyor ve beğeniyorum. Benimki de zevkli meslek, hiç kimsenin gelinlik bakmaktan sıkılacağını düşünmüyorum. Gelelim bu sıra sık tekrarlayan ne görüyorum?

Daha önce bahsetmiş miydim? Çok farklı ülkelerin tasarımcılarını bir süredir takip ediyorum ve gözlemim o ki aslında her ülkenin aynı bizimki gibi kendi içinde baskın giden bir modası var. Başka yerlerde de gelinler birbirine benzemeye eğilim gösteriyor demek ki. Mesela Brezilya hiç değişirmeden uzun dantel kollu, komple dantel a-kesim gelinlikleri sürdürüyor; Avustralya volanlı kabarık etekli, üst bedeni mutlaka büstiyer kalıbında; Malezya - Endonezya civarı kibar küçük motiflerle çok el işçilikli gelinlikleri... Dünyada şu sıra öne çıkan moda ise aslında İsrail - Lübnan çıkışlı, aşırı dar silüetli, üst bedeni transparan, cesur dekolteki, ten rengi tül üstüne beyaz dantelin kullanıldığı vs. vs. -sanırım siz anladınız- gelinlik modelleri. Ülkemizde yaygın olmasa da karşılık buluyor, özellikle ünlülerde. Ama halka yayıldığını, şahsen yayılmasını istediğimi pek söyleyemeyeceğim.

Gelelim bizim kızlara hitap edebilecek, eğer bunu kullanırsanız gelinliğiniz modaya uygun durur diyeceğim, malzemesini de burada bulabileceğiniz birkaç unsura:

Bundan 2 sezon önce özellikle Avustralyalı modacılarda çılgın gibi yayılan bir malzeme vardı: file. Filenin ilk örneğini piyasamızda gördüğümde de hemen almış, 2016 sezonunda bir gelinime kullanmak için ikna etmek istemiştim ama olmadı. Neyse zaman geçti ve şu an, artık 2018'e gelirken en baskın malzemenin file olacağını söyleyebilirim size.  Bizim piyasamıza da yerleşti, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Filenin güpür desenleri ile kombinlenmesi ile oluşturulan gelinlikler, veya hazır file-güpür karışımı dantellerle dikilenleri 2018'de çok göreceğiz...

file2

file3

file

File örneklerini paylaştıktan sonra, yayılacağını düşündüğüm ikinci bir akımdan bahsetmem lazım. Malum bizde kabarık gelinlik özellikle aileler tarafından kabul görüyor ve isteniyor. "Gelinlik dediğin kabarık olur" diye kalıplaşmış bir cümlemiz de var. Kabarık bir kıyafeti kendi düğünlerimiz haricinde kullanamayacak olduğumuz da bir gerçek. Ama bu itmeye rağmen gelinlerin dar kesimli modelleri de bir yandan çok beğendiğini ve denemek istediğini biliyorum. Bu noktada devreye iki kesimi de birlikte sağlayan takma kuyruklu gelinlikler giriyor.

Kuyruk malzemesi istediğiniz tür olabilir. Tül de olabilir, dantel de, organze de. Takma yerini en iyi gizleme yolu bir kemer kullanmaktır. Kemer kullanmak istemiyorsanız biraz daha hüner gerekiyor terziye.

cift1

cift2

cift4

Gelelim son bahsetmek istediğim şeye. Dantelin modası sanırım hiçbir zaman geçmeyecek. Ama dantel desenlerinin de bir modası var. Bu senelerde öne çıkan iki desen türü var: birincisi çiçeklerin değil ama yaprak ve dalların ön planda olduğu desenler, ikincisi ise dalga dalga giden, aralıksız desenli danteller.

yaprak

yaprak2

dallar

dalga

Paylaştığım örneklerde sıkça gördüğünüz üzere aslında ten rengi zemin kullanmak da oldukça moda. Ama transparan durduğu için bence haklı olarak bir çekince oluşturuyor. Dantelin desenini belirginleştirmek açısından altında gözünüze hoş gelen başka herhangi bir uçuk rengi de kullanabilirsiniz aslında, gelinlik renklendirmek de son yıllarda sıkça deneniyor. 

renkler

mavi

pembe

Gözlemlerim bu şekilde. Umarım faydalı olur. Gelinlere kolay gelsin...

Okunma 4180 defa

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.