Pazar, 23 Ekim 2011 19:22

Kına Hediyeliklerim

Yazan 

Kına gecelerinde misafirlere hediye dağıtma adetinden internette gezinirken haberim oldu. Dağıtılacak hediyenin ne olacağıyla ilgili anladığım kadarıyla bir yaptırım yoktu, herkes kendi bütçesine göre ayarlamakla birlikte ayna, bileklik, lavanta kesesi sıklıkla verilen hediyelerdendi.

Kına hediyelikleri konusunda en büyük yardımcım annemdi. Nişanımız evde olduğu için, annem kınaya çok önem veriyordu, çünkü kız tarafı olarak bizim yapacağımız ilk organizasyon sayılırdı. 

Uzun süre, ne hediye etmemiz gerektiğini düşündük. Benim aklımda ayna ve bir de porselen veya camdan nar seçenekleri vardı. Ancak ikisi de parça başı 5 TL gibi bir fiyata mal oluyordu. Tek bir hediyelik değil, birden fazla vermek istediğimizden de tek parçaya bu kadar bir bütçe ayırmadık. Eminönü ve Kadıköy'ü bayağı bir turladık. Eminönü'nde envai çeşit şey var, ancak belli bir kalitenin üzerinde bir şeyler bulmak biraz zor. Kadıköy ise daha kaliteli şeyleri bulabileceğiniz ama biraz daha pahalı bir mekan. Kadıköy'de özellikle Efes Çarşısı'na bakmanızı öneririm.

Gelelim ne aldığımıza. Tüm bu aramalar sonucu, üç şeyde karar kıldık: 

Kınalarımı, aslında nikah şekeri kutusu olan gelinlik şeklinde kutucuklara koyup beline kırmızı kuşak sardırdık. Kadıköy Efes Çarşısı içinde Barok Bonbon isimli davetiyeciden yaptırdık. Fiyatı 1 TL civarıydı.

İkinci hediyemizi, Eminönü'nde binbir çeşit nazar boncuğu satan bir toptancıdan bulduk. Dükkanın adı Mavi Yıldız, Sabuncu Han caddesinde yani Mısır Çarşısı'nın orta arkadaki kapısından çıkınca ulaştığınız cadde üzerinde. Kına için anlamı olması bakımıdan el şeklinde olan Fatıma'nın Eli nazar boncuğundan aldık. 10 cm büyüklüğü olan bu boncukların tanesi 2,5 liraydı.

Son olarak lavanta kesesinde karar kıldık. Seçtiğimiz tasarım Efes Çarşısı'nda dükkanı olan Gülay Abla'ya ait. Kendisi, yazma kumaşlarından renkli, çok hoş lavanta keselerini tasarlamış. Açıkçası türk motifleri nedeniyle gecenin anlam ve önemine en uygun tasarım bu gibi geldi. Ancak, kendisinin keseleri bir avucu dolduracak büyüklükteydi, fiyatı da 3 liradan fazlaydı. Bütçemizi oldukça zorladığımız için, annem de dikiş bildiğinden, bu keselerin biraz daha küçüklerini kendimiz dikmeye karar verdik. Keseleri kendimiz yapmamıza rağmen, tasarımın hakkını sahibine vermek için Gülay Abla'dan bahsetmeyi uygun gördüm. Keseleri beğendiyseniz kendisine yaptırabilirsiniz.

Bu üç hediyeyi insanlara vermek için paketlememiz lazımdı tabi ki. Bunun çözümü de yine Eminönü'nden geldi. Tanesi 1 liradan sepetler aldık ve metresi 1 TL olan kırmızı tüllerden kareler şeklinde kesip sepete koyduğumuz hediyeliklerin etrafını sardık.

İşte böylece hediyeliklerimiz hazırdı... 

Okunma 18311 defa

6 yorum

 • Yorum Linki Kübra Salı, 23 Mayıs 2017 08:19 yazan Kübra

  Merhaba;

  Fikir çok orjinal ve çok şık ..tebrikler

  Keselerin kumaşlarını nerden bulabiliriz ve yapılışını paylaşabilir misiniz?

  Teşekkürler,

 • Yorum Linki Mine Cumartesi, 06 Eylül 2014 07:04 yazan Mine

  Merhaba Nergiz hanım,

  Bildiğiniz pamuklu basma kumaşlar kullandık.

 • Yorum Linki Nergiz Perşembe, 04 Eylül 2014 15:05 yazan Nergiz

  Merhaba,
  Keselere bayıldım anneminde elinden dikiş işleri geldiği için bizde bu şekilde hediyelikler hazırlamak istiyoruz. Ama keselerin kumaş türünün ne olduğunu söyleyebilirmisiniz rica etsem :)

 • Yorum Linki meral Salı, 20 Aralık 2011 00:30 yazan meral

  harika olmuş.güzel fikirler bir araya gelince sonuç mükemmel.

 • Yorum Linki Mine Pazar, 11 Aralık 2011 15:46 yazan Mine

  Evet, kurabiyelerin de çok moda olduğunu biliyorum, takip ettiğim bloglardan. Harika bir işiniz var :D Allah muvaffak etsin.

 • Yorum Linki kubra Pazar, 11 Aralık 2011 15:41 yazan kubra

  Çok orjinal bir fikir olmuş tebrik ederim. Bende butik kurabiyecilik yapıyorum, son günlerde son derece popüler olan şey ise kına gecesi kurabiyeleri. Ama son zamanlarda karşılaştığım bu sepet içi hediyecikler bayıldım doğrusu. Aklıda dursun birisine mutlaka yarımcı olacaktır ;)

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.