Pazartesi, 17 Mart 2014 17:17

Gelinlik, Üniforma mı?

Yazan 

Tepkisel bir yazı yazmaktan kendimi alamıyorum. Hem ülkemiz gelinlik seçimlerini, hem de çok farklı ülkelerden gelinlerin olduğu blogları takip eden biriyim. Tek gördüğüm ise, gelinliği özel bir kıyafet olmaktan çıkarıp üniformaya dönüştürdüğümüz.

Geçen sene yine biraz daha çeşitlilik vardı ama özellikle bu sezon neredeyse hiçbir bayan hatırlamıyorum ki dantel veya taş üstlü, altı tül bir gelinlik seçmemiş olsun. Bir düşünün. Düğün fotoğrafçılarımızın portfölyölerini. Forumlarda gelinliklerini paylaşan bayanları. Gittiğiniz düğünleri. En son ne zaman farklı bir gelinlik gördünüz? Üç aşağı beş yukarı her gelin aynı tip gelinlik giyiyor canım ülkemde. Ya kolu uzuyor, kısalıyor. Ya bir-iki seçenek arasında değişiyor.

Aslında gelinlik dediğinizde o kadar çok çeşit olabilir ki. Şimdi size bir kombinasyon hesabı yapayım. Öncelikle ilk aklımıza gelen şey bir gelinliğin farklı kesimleridir. Yaygın olarak kullanılabilecek kesimler şunlar:

kesimler

Gördüğünüz gibi 6 kesim var. İlk kesim dar olan ülkemizde hiç kullanılmadığı için hadi bunu 5'e indirgeyeyim.

İkinci çeşit sağlayabileceğimiz şey ise yaka kesimidir. Bisiklet yaka veya hakim yaka dediğimiz kapalı yaka türlerinden straplese kadar birçok alternatif var. Bunlarla ilgili de bir görsel buldum:

yaka-secenek

Gördüğünüz üzere 15 yaka stili sayabilmişler. Hadi diyelim ki bunların bazıları birbirine çok yakın. O yüzden bu sayıyı da 10'a indirgiyorum.

Bir diğer çeşitlilik alanı olarak kollar. Biz ya straples, ya askı, ya yarım kol, ya da uzun kol biliyoruz. Oysa ki olabilecek kol seçenekleri:

kollar

Bu kol seçeneklerinin de 2 tanesi çok demode diyelim hadi, kalsın bize 7 tane farklı kol tipi.

Eteklerin tiplerinden de bahsetmek gerekiyor. Biz son yıllarda hep düz inen etekleri düşünüyoruz. Ancak etek tipi olarak katlı, su dalgası, toplama ve godeli etekleri, ki bunların yapılışına göre sayısız çeşidi olabilir, unutmamak gerekir. Buradan da toplamda 5 tip farklı etek yapabileceğimizi varsayalım.

Bir başka değişkenimiz ise kumaş. Kumaşlarla ilgili zaten bir yazım vardı, tabi ki bu o yazımda yazana ek olarak dantel, lazer kesimli kumaşlar ve pliseyi de eklemek gerekiyor. 6 tane düz kumaş ve 3 tane de özel kumaş ile 9 farklı çeşit kumaşa erişimimiz rahatça mevcut.

Gelelim işin matematik kısmına. 5 kesim x 10 yaka stili x 7 kol x 5 etek x 9 kumaş seçeneği karşımıza korkunç bir sayı çıkacak. (Eğer matematikle ilgili bilgim beni yanıltmıyor ise kombinasyon hesabı ile 376992 tane.) Bazı kumaşlar ile bazı kol tiplerinin ve etek stillerinin çalışılmadığını varsayarak bu sayıyı gelin 200.000'e yuvarlayalım.

Teoride 200.000 farklı gelinlik stili üretilebilecek iken bizim şıkıştığımız seçeneğin kabarık tül etekli gelinlik üstüne straples, kollu isteniyorsa v-yakalı veya kayık yakalı, dantel üstlü gelinlikler olması ne acı...Hele de gelinlik kadar özel olması gereken bir konuda.

(Eh en güzeli o, diğerleri yakışır mı, piyasada başka yok ki gibi olası eleştirilere yönelik bir devam yazısı planlıyorum.)

Okunma 6691 defa

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.