Pazartesi, 17 Ekim 2011 20:21

Gelinlik Almak veya Diktirmek Üzerine

Yazan 

Hep kendim üzerine yazı yazdım şimdiye kadar. Aslında blogumu açarkenki amacım edindiğim tecrübeleri paylaşarak benle aynı arayışlardan geçen bayanlara yardımcı olmaktı. Amacımı gerçekleştirmek için ilk yazımı gelinlik kararı süresince yaşanabilecekler üzerine yazıyorum. 

Gelinlik gerçekten çok ama çok zor bir mesele. Çünkü, herkes "bir kereye mahsus" düşüncesiyle ve "o gün en güzel olmak" hayaliyle giyiyor gelinlikleri. Düğünde takılan altınlar, eve alınan eşyalar vs. hepsi yenileriyle değiştirilebilecek ve daha iyisine kavuşulabilecekken, gelinlik o gün ne giydiyseniz o olmak üzere fotoğraflardaki yerini alıyor.

Bu yüzden gelinler nişandan sonra hemen gelinlik bakmaya girişiyor, herşeyden önce hem de. Aslında bu yanlış bir hamle değil. Çünkü gelinlik gibi özen isteyen bir şey ne kadar uzun zamana yayılabilirse o kadar iyi sonuç alınır diye düşünüyorum. Tabii gelinin aşırı derecede kararsız olmaması şartıyla. Bir kere karar verdikten sonra düğüne kadar o kararına sadık olmak zorunda gelin adayları :)

Gelinlikle ilgili ilk karar, gelinliğin özel dikim mi, hazır mı olacağı üstüne olmalı bence. Eğer zamanında görüp vurulduğunuz ve bu olmalı, diktireceğim dediğiniz bir model yoksa, benim önereceğim süreç önce gelinlikçileri bir gezerek hazır model bakmak, içinize sinen bir şey yoksa, özel dikime gitmektir.

Gelinliğinizi hazır alacaksanız, model konusunda sizin yaptırımınız olmuyor, gelinlikçiler ne üretiyorlarsa onlarla sınırlı kalıyorsunuz. Diyebilirsiniz ki, neden gelinlik konusundaki ilk aşama model seçmek olmasın. İnternet ortamında şimdiye kadar okuduğum kadarıyla, aklınızda model belirleseniz bile, o modelin üstünüzde duruşu, kumaşının çıplak göze nasıl göründüğü vs. internette gördüğünüzden çok farklı olabildiği için, hiç aklınızda olmayan bir modelle modaevinden çıkmanız hayli olası. Ayrıca, nette seçtiğiniz bir modeli pratikte hiç bulamamanız ve diktirmek istemediğinizden moral bozukluğu yaşamanız da mümkün. Hem böyle bir ruh haliyle, aslında üstünüzde harika duran birçok gelinliği sırf istediğiniz model değil diye elemeniz de oldukça büyük bir ihtimal. Bu yüzden, diktirmekle ilgili çekinceleri olan bayanlara genel olarak önerim, derinlemesine model araştırması yapmadan direkt olarak gelinlikçileri gezmeleri.

Gelelim diktirmeyi düşünen bayanlara.

Diktirmek isteyen bir bayanın aklında bir veya birkaç model vardır illa ki. (Model arama yöntemleriyle ilgili bir yazı da yazacağım) Bence yapılması gereken ilk şey, diktirmeyi düşündüğünüz modelin mümkün olduğunca benzerlerini üstünüzde denemek. Çünkü, elinizdeki kağıtta ne kadar güzel dursa da, sizin vücut yapınız o gelinliğe uygun değilse, sırf bir modele takılı kaldığınız için, daha güzel bir gelin olma şansını kaçırabilirsiniz.

Diktirme konusundaki en büyük karar, terziyi seçmektir. Terziniz, sizi ne aşırı yönlendirip her istediğinizi olmaza getiren bir insan olmalı, ne de her istediğinize olur, tamam, yaparım diyen bir terzi olmalıdır. Çünkü, ilkinde terziye laf geçiremediğiniz için içinize sinmeyen bir gelinliği size satar, ya alır ya son anda kafasına fırlatırsınız, ikincisi de herşeye tamam tamam der ama son anda karşınıza aslında hiç istemediğiniz gibi bir gelinlik çıkarabilir. İyi bir terzi, siz model üstünde konuşurken modelin detaylarını size anlatabilir ve sorularınıza gerçekçi cevaplar verir. Terzinin aslında en büyük göstergesi daha önce diktiği gelinliklerdir. Onları da, bilen birini yanınıza alarak modaevinde bizzat incelemenizi ve işçiliğine dikkatlice bakmanızı öneririm.

wedding-angel

Gelinliğin görüntüsünü etkileyen en ama en kritik mesele, kumaşlardır. Dünyanın en iyi terzisiyle de anlaşsanız, yanlış bir kumaş seçtiğinizde diktirdiğiniz gelinlik asla modelinizdekine benzemeyecektir. Bu konuda yapabileceğiniz, kumaşlardan anlayan birine -yüzyüze de olabilir internette de- düşündüğünüz modeldeki kumaşın ne olabileceğini sormak, ayrıca terzinizin diktiği hazır gelinliklerdeki kumaşlarını inceleyerek kendi gözünüzle benzer bir kumaş seçmeye çalışmaktır. 

Kumaşınızı seçtikten sonra, gelinliğinizin fotoğrafında -veya gittiyseniz mağazasında- görebildiğiniz kadarıyla dikim tekniklerini ve dikkat edilecek noktaları konuşmalısınız. En azından gelinlikçi size gelinliğin dikim aşamalarını açıklayabilmeli. Bu, gelinlikle ilgili terzinizle aynı şeylere hassasiyet gösterip göstermediğinizi anlamanıza yarar. Diyelim ki siz etekteki açılım yeriyle ilgili çok hassassınızdır ama o bunu önemsememiştir vs. 

Gelinlik dikilmeye başladıktan sonra, doğru sayıda prova ayarlamak çok büyük önem taşır. Gelinlikçiler genelde 3 prova verirler. Birincisinde kalıp çıkarılır. İkincisinde, modeliniz için tüm kumaşlar kesilmiş ve gelinliğiniz neredeyse bitmiş olur. Bir itirazınız varsa yaparsınız ve üçüncüsünde gelinliğiniz tamamen bitirilmiş olur. Peki, ikinci provadan önce, gelinlikçiniz istemediğiniz bir şey yapmış olursa ne olur? Malesef pek düzeltemezler, özellikle de kumaşlar haddinden fazla kesildiyse, size bir bardak su içmek düşer.  Bu yüzden gelinlere önerim, gelinlikçinizle samimi olun ve mutlaka kritik noktalarda prova yapacağınızdan emin olun. Bu da şöyle olur, her provada gelinliğinize bundan sonra yapılacakları sorarsınız, o size sıralarken hassas olduğunuz konularda "şunda olabilir miyim, bunu görebilir miyim" dersiniz. 

Son bir hatırlatma. Eğer, san patrick, la sposa, pronovias gibi markalardan model beğeniyorsanız ve onlara 5000 lira vermeyip 1000 liraya aynı gelinliğe sahip olmayı hayal ediyorsanız, malesef hayal kırıklığı yaşayacaksınız. Bu markaların pahalı olmasının sebebi, sadece marka değeri ve ithal olmaları değil çünkü. Gerçekten en kaliteli kumaşları bol miktarda kullanıyorlar, dediğim gibi bir gelinliği de en çok gösteren şey kumaştır. Ayrıca işçilikleri de çok özenli. O tarz gelinliklerin kopyalarına 2500-3000 lira gibi bir ücretten daha azını ödeyerek sahip olmak malesef pek mümkün değil.

Gelinliklerle ilgili bundan sonra yazmayı planladıklarım:

- Hangi kumaşlar neye benziyor, uygun fiyatlı gelinlik isteniyorsa hangi kumaşlardan seçmeli?

- Gelinlik model araması nasıl yapılabilir?

- Tesettürlü gelinlikte özel olarak dikkat edilmesi gerekenler neler?

- Fransız dantelinin farkı nedir?

Kendinize iyi bakın...

Okunma 11339 defa

2 yorum

  • Yorum Linki Mine Pazartesi, 08 Eylül 2014 20:48 yazan Mine

    Vildan hanim merhaba, uzaktan da dikim olabilir, iletisim@mineertugrul.com adresine modeli mail atın, detaylı görüşelim.

  • Yorum Linki vildan ipek Pazartesi, 08 Eylül 2014 12:28 yazan vildan ipek

    ben mardındeyım ama sızınle ıletısıme geçsek gelınlıgımızı ısz dıkermısınız

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.