Cumartesi, 02 Mart 2013 13:36

Gelinlik Kumaşları

Yazan 

Danteller konusunda yanlış yönlendirme var diye o mesele üstüne o kadar düştüm ki diğer gelinlik kumaşlarından hiç bahsetmemişim :) Gelinler için piyasada en fazla karşılaşacakları kumaş isimlerini ve o kumaşların genelde hangi tür modellerde kullanabileceğini yazayım.

Kumaşları sıralarken inceden kalına bir sırada gideyim diye düşündüm. Yazıma başlamadan önce genel bir önerimi sunayım: kumaşlarınızı ismine göre değil, görüntüsüne ve dokunuşuna göre seçin. Çünkü kasıtlı veya kasıtsız olarak gelinlikçiler isim konusunda yanlış yönlendirmede bulunabiliyorlar. Özel dikim yaptırmadan önce mutlaka kumaşlarınızı bizzat görün, alternatifleri arasından seçin. Dantel grubunda sunulacak örneklerde, sadece "desen" konusunda örneği o an orada görmeniz mümkün olmayabilir ancak dantel kalitesini de örnekleriyle görün.

Tül: En ince gelinlik kumaşı. Saydamdır yani arkasını gösterir. Bildiğim kadarıyla tüm türleri sentetik olan bir kumaş. Kloş kesimli, üst üste birçok kat tülün birlikte kullanıldığı, genel tabirle "prenses" eteklerde kullanılıyorlar. Tüller birbirinden genelde 3 şekilde ayrılıyorlar. Birincisi sertlik-yumuşaklık. Likra tül kadar yumuşak olanlardan kom tül kadar sert olanlarına çok seçenek var. İkincisi gözeneklerin sıklığı. Bazı tüller çok küçük gözenekli olur ve yoğun bir görüntü sunar, bazıları daha büyük gözeneklidir. Üçüncü mesele ise parlaklık. Kristal tül parlak görüntülü bir tüldür örneğin, ancak çoğu tül mat görünür. Benim tülden tercihim; yumuşak, sık gözenekli ve mat olanlarıdır. Piyasada karşınıza en sık çıkacak tül hayal tüldür, ekstra yumuşaklık istemediğiniz sürece hem duvaklar hem de birçok gelinlik tipi için uygundur.

tul

Organze: Organze, aslında bilinen ancak tül modası yüzünden şu sıralar pek görülmeyen bir kumaş. Tülden biraz daha kalınca, yarı saydam diyebileceğimiz bir kumaş türü. En önemli, ayırıcı özelliği dik duran yani dökümlü olmayan bir kumaş olması. Organze ile en sık çalışılan modeller katlı etekli gelinliklerdir. Üst bedende, drape yapıldığında kullanılabilirler. Organzeden katlı olmayan bir etek de yapabilirsiniz, yalnız tül etekteki kadar büzgülü ve dolayısıyla etek bitiminde dalga dalga bir etek olmaz, gayet düz, sade bir model çalışabilirsiniz. Organzeler sentetik ve ipek olarak ayrılıyorlar. Sentetik organzenin bir sürü çeşidi var. İpek organze kullandıramayacak olan tüm bayanlara çok önemli tavsiyem kesinlikle mat görünen bir organze türü kullandırmalarıdır. Çünkü organzenin sentetik ve parlak olanları bildiğiniz plastik defter kaplarımız gibi görünüyor ve özellikle fotoğraflarda çok parlayarak kötü bir görüntü veriyor. Gerekirse fotoğraf çekin. İsimle seçmeme kuralına dikkat! Ben organze kumaşını soft, adeta pudralı bir görüntülü olması dolayısıyla çok severim. Satenin dokusundan hoşlanmayan, tül gelinlik de istemeyen bayanların tercihi olabilir. Üzerine dantel aplikle çalışılmaya da müsait. 

organze

Şifon: Şifon kumaş kalınlık olarak organze gibi yarı saydam bir kumaştır ancak dökümlü olması dolayısıyla ondan ayrılır. Oldukça yumuşak bir kumaştır şifon. Biz kabarık gelinlikleri sevdiğimiz, şifon ise tarlatanlı gelinliklere yakışmayan bir kumaş olduğu için piyasamızda çok görülmez. Abiyede sıkça karşılaşacağınız için yazayım dedim. Elbisevari gelinlik modeli düşünenlere ise güzel bir alternatif. Şifonun drapesi güzel olur.

sifon

Saten: Saten farklı birçok kalınlığı olan bir kumaştır ancak hiçbiri iç göstermez, tüm türleri opaktır. Genelde düz etek modellerinde kullanılıyor, kat veya toplamaya çok müsait değil. Satenleri birbirinden ayırmak için yumuşaklığına, parlaklığına ve kalınlığına bakmak gerekiyor. Bence gelinliğe yakışacak saten türleri sadece orijinal amerikan saten ile ipek olan düşes satendir, mat ve kalın bir kumaş olarak mat saten de düşünülebilir. İnce satenler yeterince düzgün durmaz, parlak satenlerin görüntüsü de aynı organze gibi naylon ve kötü bir görüntü verir. Amerikan saten ile düşes satenin çok hafif, göz okşayıcı bir parlaklıkları vardır. Dantelle kombinleyeceğiniz, gerçek yaşam prenseslerininkine benzer gelinliklerde saten tercih edebilirsiniz.

saten

Tafta ve Şantuk: Şu yıllarda çok az tercih edilen kumaş türleri ancak bahsetmek lazım. Drapeli gelinikler için aslında ideal olan kumaş türleridir. Çünkü zaten kendiliğinden "kırılan" yani dalgalar oluşturmak yerine kırılarak şekil alan, bükülen kumaşlardır. Umarım tabirim anlaşılıyordur :) Tafta tamamen pürüzsüz yapıda bir kalın kumaşken, şantuk kumaşında damar denen ince ince, kendi renginde çizgiler olur ve dokulu dururlar. İki türün de sentetik ve ipek olanları vardır. Yine altın kuralım, ipek değilse, çok parlak olmasın.

tafta

Ziberlin ve Mikado: Vitrinlerde neredeyse hiç göremeyeceğiniz, ancak yabancı markalardan model seçiyorsanız çok sık karşınıza çıkabilecek kalın bir kumaş türüdür. Yabancı markalarda tamamen sade, hiçbir başka kumaşla kombinlenmeyen, çok pürüssüz görünümlü modellerde kullanılıyor. Satenden temel farkı dokumasının belli olması, yakından biraz "çizgi çizgi dokunmuş" görüntüsü vardır. Yanlış bilmiyorsam sentetik karışımlı olanına mikado, ipek olanına ise ipek mikado veya ziberlin deniyor. Sentetik olanı ipek olanından bir miktar daha parlaktır. Dümdüz eteklerde iddialı bir sade, düzgün görüntü verir. 

ziberlin

İşte böyle bayanlar. Hepinize iyi gelinlik diktirmeler.

Okunma 109634 defa

16 yorum

 • Yorum Linki özlem Pazar, 12 Kasım 2017 20:14 yazan özlem

  nihayet kumaş türleriyle ilgili detaylı ve bilgi verici bir yazı! elinize sağlık mine hanım, cidden mikado ve ziberlin kumaşlarını da anlatmanıza çok mutlu oldum çünkü ben dümdüz, minimalistik gelinlikleri seven ve "less is more" mottosunu benimseyen biriyim :) ufukta evlilik şu an için olmasa da ileride dümdüz, zarif bir gelinlik giymeyi hayal ediyorum ama kumaş konusunda çok büyük bir soru işareti vardı. türkiyede gelinlik ya dantel ya tül ya saten olmak zorunda sanki. artık en azından ileride aramam gereken kumaşların türlerini biliyorum, sağolasınız :)

 • Yorum Linki Mine Perşembe, 09 Kasım 2017 11:03 yazan Mine

  Bayanlar, verdiğiniz linkler şu an kırık olduğu için bakıp yardımcı olamıyorum malesef :(

 • Yorum Linki HaticeKoc Pazartesi, 15 Mayıs 2017 21:38 yazan HaticeKoc

  Merhaba,

  Internetten cok beyendigim bir elbise var. Onun aysini diktirmek istiyorum fakat elibisenin kumasini tam belirleyemedim. Sizce bu fotoraftaki kumas nedir ?

 • Yorum Linki Hatice menderes Pazar, 05 Şubat 2017 20:17 yazan Hatice menderes

  Merhaba, benim kumas konusunda bir sorum olacak. http://www.tuscanybridal.com.au/collections/louisa/ resimde yer alan gelinligi begendim ancak. Bu tarzda cok kabarik olmayan bir etegi hangi kumasta saglayabilirim bilmiyorum. Resme bakan bir gelinlikci likra tul oldugunu soyledi ama emin olamadim. Bir de sormak istedigim helen tarzi gelinliklerde kullanilan kumas nedir? Yardimci olursaniz cok sevinirim.

 • Yorum Linki Zeynep Pazar, 24 Nisan 2016 12:29 yazan Zeynep

  Merhaba Mine hanım,

  Bir konuda fikrinizi almak istiyorum. Surada diktiginiz bir model var:
  http://www.mineertugrul.com/images/osmanli/3f.jpg

  Bu modelin eteginde kullandıgınız kumas nedir? Asıl sormak ıstedıgım ise bu kumas gelinlikte kullanılabilir mi? Aynı bu sekılde buzgulerle belki en kucuk boy tarlatan ile kullanılırsa nasıl durur? Sade bir gelinlik dusunuyorum aynı o modelin ustu dantelden bir pelerin olacak sekilde bir gelinlik sizce hos olur mu? Yorumlarınızı bekliyorum cok tesekkur edeirm

 • Yorum Linki Mine Cuma, 12 Şubat 2016 09:51 yazan Mine

  Esma hanım bu gelinlikçilerin çalışma stilleri doğrultusunda değişen bir durum. Çok hafif gelinlikler çalışmak isteyen ve dik duruşu çok önemsemeyen stilde likra satenin mat tarafını kullanan gelinlikçiler de gördüm lakin en genelde kullanılan Amerikan saten veya mat satendir çünkü tok dururlar. Ben mat saten tercih ediyorum, astarın parlak olmaması daha olumlu bence.

 • Yorum Linki Esma BAL ÇETİN Cumartesi, 06 Şubat 2016 17:23 yazan Esma BAL ÇETİN

  Merhaba Mine Hanım.Kadınlar Klübünden size ulaşmıştım,gelinliklerde astar olarak hangi kumaş kullanılıyor..ham provadaki kumaş nedir isimleri kumaşçılarda farklı nin dediği öbürünün dediğini tutmuyor malesef.

 • Yorum Linki Mediha Cambaz Cuma, 01 Ocak 2016 16:52 yazan Mediha Cambaz

  Tebrik ederim.Bir gelinlik modacısı olarak yazıyı çok faydalı buldum.

 • Yorum Linki Ayse Salı, 22 Eylül 2015 19:51 yazan Ayse

  Merhaba band tüllden ve biraz islemeli birgt tül lazim Kol diktirmeliyim nasil yardim edebilirsiniz Bana?Mail adresim ayseyusuf1260@gmail.com

 • Yorum Linki Merve Pazartesi, 15 Haziran 2015 05:34 yazan Merve

  Merhaba, ben altı saten geniş pileli üstü dantel bir model beğendim satenin hangi türü kullanılmalı öneride bulunursanız çok şevinirim

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.