Çarşamba, 23 Ocak 2013 15:27

Gelinlik Kardeşliği

Yazan 

Makale resmini Bride Wars filminden aldım ancak filmin konusundan zıt olarak rekabet içinde değil dayanışma içinde olan gelinlerden yazmak istiyorum. İnternette 1-2 kere karşılaştığım bir uygulamadan bahsedeyim ki, birilerinin aklında yer edebilir ve işine yarayabilir.

Aynı sene evlenen birbirine yakın bedenlerde iki arkadaş kızımız, gelinliklerini paylaşabiliyorlar.Yani tek bir gelinlik alıyorlar, diktiriyorlar, bütçesini paylaşıyorlar ve sırayla giyiyorlar. Hiç duymuş muydunuz bu uygulamayı? 

Peki, böyle bir uygulamanın yararı / zararı ne olabilir?

Öncelikle yararından bahsedeyim. Bütçelerini ikiye katlamış oluyorlar. Yani düşünün, iki gelin adayının da 2500 bütçesi varsa, ortaya 5000TL lik bir rakam çıkıyor. İster hazır gelinlik almak olsun, ister özel dikim; 2,500 ile 5000TL fiyatlı gelinlikler arasında -eğer kandırılmıyorsanız- kalite, malzeme miktarı ve işçilikte belirgin bir fark olur. İlk bütçede konfeksiyon tipi bir gelinliği malzemede çok açılamadan alırken, ikinci bütçede haute-couture bir gelinliği daha bol malzeme ile diktirme şansınız veya marka bir gelinliği sıfır alma şansınız doğmuş olur. 

Bu yöntem ikinci el gelinlik almaktan da daha avantajlı. Gelinliğin kaç kere, nerede giyildiğini biliyorsunuz. Ayrıca model seçilirken de katılma ve yönlendirme şansınız oluyor. Bir nevi önceden ikinci el sözleşmesi gibi :)

Gelelim dezavantajına. Ben bu düşünceyi paylaşmasam da, gelinliğin anlamı dolayısıyla herkesin kendine özel olması, her gelinliğin tek sefer giyilmesi gerektiği ile ilgili azımsanmayacak genel bir düşünce var. İkinci dezavantaj ise, gelinliğin ilk giyildiği sırada zarar görmesi ve tadilat gerektirme ihtimalinin olması.

Özetlersem; bence çok yüksek bir bütçeniz yok ancak gerçekten çok kaliteli, mesela ipekle dikilmiş haute-couture bir gelinlik isteyen iki arkadaş iseniz, bütçelerinizi birleştirme imkanı verdiğinden ve ikinci ele göre daha güvenilir olduğundan, uygulanabilecek en iyi yöntem budur. İkinci giyinen, ilk giyinenden bir miktar daha az ödeyebilir. Böylece olası tadilat giderini ve kurutemizleme masrafını çıkarmış olur. 

Okunma 3905 defa

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.