Salı, 25 Eylül 2012 18:32

Batı Düğünleri

Yazan 

Geçtiğimiz gün Sümeyye ile twitter elverdiğince bir sohbet gerçekleştirdik. Konumuz, Batı'nın bazı güzelliklerine olan özlemimizdi. Ben de en çok gelinlikler, düğünlerle ilgilenen biri olarak, Batı'nın bizden farklı -ve bence daha güzel- yaptığı düğünleri üzerine bir yazı yazmak istedim. Ancak bir uyarı, bu yazı aşırı derecede güzel, bu yüzden de sinir bozucu görseller içermektedir.

Kısa diyemeyeceğimiz bir süredir birkaç yabancı düğün blogunu sıklıkla takip etmekteyim. Bu sayede Batı düğünlerinin tarzı hakkında az çok fikir sahibi olduğumu düşünüyorum. Tabi sağolsun Amerikan sinemasının bize ezberlettikleri var :)

Benim gözlemlediğim kadarıyla batılılar için düğün, nikah + düğün yemeğinden oluşuyor. Nikah farklı bir mekanda kıyılıyor, yemek başka bir yerde yeniyor. Nikahlar gündüz vaktinde kıyılıyor. Çok çok büyük oranda da açık havada. Sandalyeler diziliyor, gelinin yürüyeceği bir alan bırakılıyor.

acik-hava

Bir sunak oluyor, gelin ve damat orada, ayakta, el ele tutuşarak daha önceden birbirleri için hazırladıkları düğün yeminini söylüyorlar. Düğün yemini, çok önemli bir olay. En vurucu, en duygusal olanını yazmak önemli.

ayakta-yemin

Nikah kıyıldıktan sonra düğün yemeğinin yenileceği mekana gidiliyor. Benim gözlemlediğim kadarıyla, en azından yemekleri bizimkilerden çok çok daha az kişiyle gerçekleşiyor genelde. Biz her düğünümüzde ortalama birkaç yüz akraba ve misafir ağırlarken, onlar tanıdıkları ve samimi oldukları 50-100 kişiyle yapıyorlar bu yemekleri.

Renk temalı düğün yemekleri yaptıklarını düşünüyorum. Aslında renk teması bizde de sıklıkla uygulanıyor. Biz biraz beyaz-mor arasında sıkıştık gibi, onlarda her renk düğün gördüm. Yeşil, turuncu, hatta şuna bayılacaksınız, su yeşili:

renk-temasi

Yemeklerin de yine azımsanmayacak kadarı açık havada yapılıyor. Bence görünümdeki en belirgin fark, üstü kumaş kaplanmış plastik sandalyeler yerine, ahşap sandalyeler kullanmaları.

tahta-sandalye

Kapalı bir mekan bile olsa durum değişmiyor, gördüğüm en süslü sandalyeler bile böyle idi:

sandalye2

Sandalyelerden bahsettim, masalardan da bahsetmek lazım. Bizde çok büyük çoğunlukla yuvarlak masalar olur, batılılarda ise dikdörtgen masalar baskın durumda. Hatta birçok düğün hikayesinde sadece tek uzun bir dikdörtgen masa olduğunu gördüm, tüm davetliler tek masada oturuyor. Dediğim gibi, çok daha az sayıda kişi oluyor genelde.

dikdortgen-masa

Masa üstü düzenlemelere gelirsek. Bir kere çok mütevazi masaları var bize göre. Kesinlikle çok daha sade. En büyük fark, bizde çok moda ve gözde olan ancak insanların birbirini görmesini engelleyen o gösteriş düşkünü koca şamdanlar yok. Yemek takımları haricinde iki şey oluyor genelde; küçük mumluklar içinde mumlar ve yüksek olmayan, yine mütevazi aranjmanlarla canlı veya canlı gibi görünen bolca çiçek. Hatta çok daha sade masalar yapabiliyorlar ancak hoş duruyor, şunun gibi:

mutevazi-masa

Son olarak geleyim düğün pastasına. Bizde üzerine taş bile yapıştırılan kocaman maket pastalar varken, onlarda sanıyorum ki gerçek ancak çok daha sade ve küçük pastalar var. 

kucuk-ama-gercek-pasta

İşte böyle özetleyebilirim. Sanırım gösteriş düşkünü olmamızın cefasını çekiyoruz. Çok güzel şeyler yapabilecekken tüm fonumuzu başka şeylere harcıyoruz.

Fotoğraflar stylemepretty.com adlı blogdan. Siz de takip ederek güzel fikirlere veya ulaşılmaz hayallere sahip olabilirsiniz. Sanıyorum ki batılılar gibi gelin-damat olarak düğünlerimizi kendi bütçemizle ödemediğimiz sürece, tam hayalimizdeki gibi düğünler yapmaktan uzak olacağız...

Okunma 4744 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

1 yorum

  • Yorum Linki naki Salı, 25 Eylül 2012 19:32 yazan naki

    harıka bır yazı..bızım mekan da acık olacak inşallah.Renk aşamasındayım :)

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.