Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home2/ertgrlco/public_html/mine/libraries/joomla/html/parameter.php on line 0

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home2/ertgrlco/public_html/mine/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 42

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home2/ertgrlco/public_html/mine/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 43

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home2/ertgrlco/public_html/mine/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 42

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home2/ertgrlco/public_html/mine/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 43
Salı, 24 Temmuz 2012 18:12

Damatlık Seçimi

Yazan 

Hep gelinlik, hep gelinlik yazdım. Napayım, seviyorum gelinlikleri. Ancak biliyorum ki gelinlerin ilgilendikleri, belki de damatlardan daha fazla ilgilendikleri damatlık konusu var. Damatlık tipleri genel olarak neler, nerelerden damatlık alınabilir ve fiyat aralıkları nedir sorularının cevapları yazımda.

Günümüzde damatlığın genel olarak iki tipi var. Ya smokin tipli, papyon-kuşak ikilisiyle süslenen bir takım giyinecek eşiniz, ya da fular-cepkenli bir takım. Eğer arayı bulayım, ikisi de olmasın, biraz farklı olsun diyebiliyorsanız, takımı iyi bir kravat ve fularla satılan cepkenlerden daha sade bir cepken ile tamamlayarak kendi kombinasyonunuzu da oluşturabilirsiniz. Çılgın bir damat adayı bulursanız frak da tercih edebilirsiniz :D Nostaljik ha?

Şu an en moda, en tutulan stil, smokin stili. Bizim de eşimin damatlığında tercihimiz papyon-kuşak ikilisinden ve şal yakadan yana oldu. Fularlı takımlarda genelde bir "fazla süslülük" söz konusu olabiliyor. Piyasaya baktığınızda göreceksiniz, fular üstüne böyle taşlı, bence erkeğe pek yakışmayan bir iğne koyuyorlar, cepkenler de pek simli olabiliyor :S Biz cepken sevdiğimiz için aslında üçüncü seçenek dediğimiz, sade ancak ağır bir cepken-kravat ikilisini de düşünmüştük ancak çevreden çok damatlığa benzemediği eleştirisi geldiği ve eşime bulduğumuz smokin üzerine çok yakıştığı için smokinde karar kıldık. Küçük de bir öneri, smokinde karar kılarsanız, gömleğin siyah, hatta siyah-metalik karışımlı biraz göze çarpan düğmeleri olmasını tercih edebilirsiniz. Papyonla ceket düğmesi arasına hareket katıp daha iyi bir görüntü almanızı sağlayabilir.

Erkeklerin kıyafetlerindeki fark biraz ayrıntılarda gizli oluyor. Ceketlerde yaka tipine bakacaksınız, klasik yaka tipinin yanında şal yakalar var. Yakanın etrafında belirgin bir dikiş geçen modeller var. Yaka kumaşı ceketin asıl kumaşından biraz daha parlak oluyor bazılarında, çok sevdiğim bir görüntüdür mesela. Kesim olarak dar kesimler şu an daha moda. Bir ya da iki düğmeli ceketlerden düşünün, daha fazla değil :) 

Damatlık alışverişini yapmak için en iyi yerler alışveriş merkezleri. Çünkü zincir erkek giyim mağazalarının bildiğim kadarıyla hepsinde damatlık bulabiliyorsunuz. Aklıma gelen markalar Sarar, Mithat, Kiğılı, Fabrika (biz eşiminkini buradan aldık), Kip, Pierre Cardin ( gömleğini de buradan seçtik ) vb. Kadıköy Altıyol pasajlarında ya da Eminönü'nde erkek giyim mağazalarında da damatlık bulmanız mümkün oluyor ancak markalarınki kadar şık olduklarını söyleyemem.

Sarar ve Mithat edindiğim izlenime göre diğerlerinden bir üst grupta fiyatlandırıyorlar. Ayakkabı hariç bir damatlığı 800-1000 civarlarında mal ediyorsunuz. En genel fiyat aralığının ise 600-700 lira civarında olduğunu söyleyebilirim. Takım, gömlek ve aksesuarlarla birlikte tüm aldıklarınıza bu söylediğim aralıkta masraf yaparsanız gayet şık duran bir damatlık almanız mümkün. Bu tip bilinen zincir mağazalar hariç, bahsettiğim Kadıköy veya Eminönü civarlarından 250TL'ye de damatlık bir takım alabilirsiniz. 

Damatlığın tamamlayıcısı olarak kol düğmelerini ve ayakkabıları da seçtiniz mi eşiniz hazır!

Okunma 9291 defa

4 yorum

 • Yorum Linki kubra Çarşamba, 25 Temmuz 2012 19:07 yazan kubra

  Damatlık konusunda favorim sarar ve damat, oraların kalıpları daha dar. Gençlere daha çok yakılıyor ;)

 • Yorum Linki Mine Çarşamba, 25 Temmuz 2012 15:14 yazan Mine

  Eda, bilgilendirme için çok teşekkürler. Damat'ı saymayı unutmuşum. Biz de indirim zamanında almıştık, erkeklerde bayağı avantajlı olabiliyor.

  Özlem, hakkaten bizimkinden kolay olduğu kesin :D

 • Yorum Linki Özlem Salı, 24 Temmuz 2012 22:20 yazan Özlem

  Sıra buna da gelecek inşallah... Erkeklerin işi ne kolay :)

 • Yorum Linki eda Salı, 24 Temmuz 2012 20:53 yazan eda

  Damat'ta suanda baya iyi fiyata smokin bulmak mümkün.ayrica her 100 liraya 50tl hediye ceki veriyorlar.

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.