Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home2/ertgrlco/public_html/mine/libraries/joomla/html/parameter.php on line 0

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home2/ertgrlco/public_html/mine/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 42

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home2/ertgrlco/public_html/mine/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 43

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home2/ertgrlco/public_html/mine/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 42

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home2/ertgrlco/public_html/mine/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 43
Salı, 03 Temmuz 2012 16:50

Davetiye Seçimi

Yazan 

Hep gelinlikler hakkında yazmayayım dedim. Evlilik hazırlıkları o kadar kapsamlı ki. Bu yazımda da davetiyelere yer vereyim istedim. Davetiye ararken önümüzde esasen üç seçenek oluyor: katalog davetiyeleri, özel tasarım davetiyeler ve nesne formundaki davetiyeler.

Katalog davetiyeleri en fazla seçenekle karşılaşacağınız ve en uygun fiyatlı olan davetiye tipi. Genelde tanesi 80 kuruş civarında olacak şekilde fiyatlandırılıyorlar. Bu tip davetiyelerde iki akım olduğundan söz edebilirim. Birincisi, klasik ve ciddi bir seçim yapabilirsiniz. İkincisi ise, neşeli ve komik bir davetiye seçebilirsiniz. İlk grupta sadeden süslüye binlerce seçenek var, tabi ki ben sade ve mümkünse altınsız-varaksız olanları seviyorum. İkinci grupta genelde el çizimi figürlerin bulunduğu ve belli atraksiyonlar içeren davetiyeleri düşünebilirsiniz. Davetiye bakan herkesin neyden bahsettiğimi bildiğini düşünüyorum. Bizim şahsen kendi seçimlerimizi yaparken klasik grupta ve neşeli grupta en beğendiklerimiz şu davetiyeler idi. Neşeli davetiyenin üstüne tıklayın ve ne atraksiyonu olduğunu görün :)

klasik-davetiye

komik-davetiye

 

Gelelim özel tasarım davetiyelere. Bunların tasarım diye nitelendirilmesi genelde zarflarındaki aksesuarlı süslemelerden geliyor. Yani matbaa aşamasında, iç kartlardaki tasarımlarda çok bir farklılık yok ancak zarfların üstüne kumaştan ve çeşitli malzemelerden davetiyenin albenisini hayli arttıracak şekilde eklemeler yapılıyor. Bu eklemeler el işçiliği gerektirdiği için bu tip özel yapım davetiyelerin fiyatları da biraz daha tuzlu oluyorlar. Genelde tanesinin 2 lira civarından başladığını söyleyebiliriz. Biz özel yapım bir davetiyede karar kıldık, Kadıköy Efes Çarşısı'ndan Barok Bonbon'a ait bir davetiye tasarımı:

ozel-yapim-davetiye

En son davetiye seçeneği ise bu şekilde kart tipli değil de, çeşitli nesneler şeklinde dağıtabileceğiniz şeyler. Bunları piyasada bulmak biraz daha zor, genelde yabancı sitelerde görüp beğenen kişilerin şartları zorlayarak bu davetiyelerden yaptırdığını gördüm. Şişe şeklindeki davetiyeleri bunlara örnek verebiliriz. Ferman tipli davetiyeler de var. En tuzlu davetiye grubu bunlar, ayrıca uzaktakilere göndermeniz de hayli zor. 

sise-davetiye

Sizin için görsel ararken bu sitelerle karşılaştım, bahsettiğim nesne tipli davetiyelerden var:

http://www.aysegulevleniyor.com/

http://www.beyazbonbon.com/

http://pasturkey.blogspot.com/2009/11/ozel-tasarim-kumas-sivama-handmade.html

Kimbilir daha ne siteler vardır, siz de önerin!

Davetiye bakmak için İstanbul'daki iki merkezi biliyorum. Bunlardan en bilineni Sirkeci'nin üstü diye tarif edebileceğim Cağaloğlu. Onlarca davetiyeci var. Yukarıdan başlayıp aşağıya doğru gezin yoksa yorulursunuz :D İkincisi ise Kadıköy. Kadıköy Efes çarşısı ve civarında da çok sayıda davetiyeci var. 

Bir de farklı öneri: 

http://graphicriver.net/category/print-templates/cards-invites/weddings 

Bu adresteki bir temayı beğenirseniz, cuzi miktardaki ücretini ödeyerek dijital dosyalarını satın alabilir ve bir matbaada, baskı merkezinde işleterek baskıya verebilirsiniz.

Son bir not, davetiye sayısını eğer düğüne çocuksuz gelinen bir yerde evleniyorsanız davetli sayısı / 2 , çocuklu gelinen bir yerde ise davetli sayısı / 3, davetli sayısı / 4 diye düşünerek hesaplayabilirsiniz.

Hepinize iyi gezmeler...

Okunma 13901 defa

5 yorum

 • Yorum Linki senem Çarşamba, 18 Haziran 2014 16:16 yazan senem

  En güzel davetiye modelleri ve tüm özel günler için en güzel davetiyeler online olarak burda türkiyenin neresi olursa olsun 1 günde adresinize kargoluyorlar
  http://www.davetiyeleronline.com

 • Yorum Linki davetiye Pazartesi, 23 Eylül 2013 14:33 yazan davetiye

  Ortada yer alan karikatürlü davetiye görseli bizim çekimimiz olup web sitemizde satışı mevcuttur.

  http://www.davetiye.gen.tr

 • Yorum Linki Zeynep Cuma, 31 Ağustos 2012 16:35 yazan Zeynep

  Merhaba bizde İzmir'de farklı, unutulmaz ve hiç bir zaman atılamayacak kadar güzel davetiyeler hazırlıyoruz. http://www.facebook.com/sisededavetiye begenilerinizi bekleriz.
  http://www.sisededavetiye.com
  http://www.atlantiswedding.com.tr

 • Yorum Linki kubra Çarşamba, 25 Temmuz 2012 19:10 yazan kubra

  davetiye konusunda sade ve şık tercihimdir.Pahalı davetiyeleri israf olarak görüyorum, düğün tarihi geçtikten sonra çöp oluyor.

 • Yorum Linki ipek Salı, 03 Temmuz 2012 18:45 yazan ipek

  yine fikir verici güzel bir yazı yazmışsın :)) Bir tanıdığımız - sünnet düğünüydü gerçi - kağıt atılıp gidiyor, hatıra birşey olsun düşüncesiyle sade davetiyeler bastırıp bunları resim çerçevesine koyarak dağıtmıştı..

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.