Cuma, 08 Haziran 2012 19:55

Gelinlik Dediğin!

Yazan 

Durmak yok, internette gelinlik forumlarını okumaya devam. Artık kaç kere "gelinlik dediğin" diye başlayan iddialı cümleler okuduğumu ve katılmadığımı hatırlamıyorum bile. Madem insanlar gelinlikler üzerine konuşmaya bu kadar meraklı, böylesine araştırma ve gözlem yapan biri olarak ben de kendi "gelinlik dediğin" yazımı yazayım da rahatlayayım bari.

Benim için "gelinlik dediğin kabarık olacak, taşlı olacak, süslü olacak" diye bir şey yok. Şimdiye kadar yazılarımı takip etmiş bayanlar bu görüşümü az çok anlamışlardır zaten. Daha önceki sadelikle ilgili yazımda olan görüşümü tekrar ediyorum: bence gelinliğe "hayatta bir kez giyilecek" diye, başka zamanlarda yapamayacağınız şeyleri boca etmenin bir manası yok. Zaten hiçbir zaman yapamadıklarımızı, giyemediklerinizi gelinliğe sığdıramayacağız. Bırakalım, gelinlik rahat etsin.

Bence gelinlik;

Beyaz olmalı, gri değil. Biliyorum, beyaz gelinlik batı adeti ancak şu an dünya benimsemiş durumda ve ben de görsel olarak gelinliğin kendisinin beyaz olmasını seviyorum. Aksesuarlarda renklendirmeye açığım ama kendi beyaz ve beyazın tonlarında güzel.

Kumaştan olmalı. Başka neyden olacak ki diyebilirsiniz. Ben gövdesi silme taştan olan gelinlikleri gelinlik olarak algılamakta, sevmekte zorlanıyorum. Bir gelinliğe bakınca kumaş görmek istiyorum, taş değil.

Kaliteli olmalı. İşte, malesef etrafımda en en görmediğim şey. Türk gelinlik piyasasının kanayan yarası. Dantellerimiz dantel değil, brodelerimiz var. İpek kumaş bulamıyorsun. Gelinliği bence o özel güne yaraşır yapan en ama en önemli şey, kumaşının başka günlerde giyinmeye kıyamayacağımız kadar kaliteli dolayısıyla da pahalı olması. Tok kumaşlar bütçe yetiyorsa ipek olmalı, danteli kupon dantel olmalı. Tüller yumuşacık, akıcı olmalı. 

Mükemmel veya mükemmele yakın işçilikle dikilmeli. Yine özel güne yaraşır kılacak kritik bir özellik. Günlük kıyafetlerimizde defolar önemli değil, ancak gelinlik tam giyecek kişinin üzerine göre, o kişiyi bütünleyecek şekilde doğru durmalı ve kalıp, dikiş hataları olmamalı. 

Malzemesi bol olmalı. Bundan kastım, çok çeşitli malzemeler olması değil. Ancak kumaşın hiç esirgenmeden bol kullanılması. Kuyruğunun uzun olması.

Rahat olmalı. Büyük tarlatan düşmanıyım malesef. Arabaya binmeyi, oturmayı-kalkmayı rahatsızlaştıran, eteğin kalıp gibi sert durmasına neden olan büyük çemberli tarlatan olmamalı. Belde, yakada, kollarda hareketi kısıtlamayacak şekilde bir kalıp-kumaş ikilisi kullanılmalı. Gelin kaskatı durmamalı, görünmemeli.

Duvak "rüya gibi" olmalı. Duvağın çok gösterişli ve ilgi çekici olanları benim için ideal. Gelini gelinlik kadar bütünleyen ayrıntı duvağıdır. Duvağın tülünden üstündeki aksesuara kadar her ayrıntısı bilinçli biçimde seçilmeli, gelinliğe ve baş stiline uygun olarak tasarlanmalı.

Gelin de gelinlik de taze, ferah, temiz görünmeli. İç açmalı. Uçuş, uçuş olmalı.

Gelin dediğin de, "prensesler gibi" değil, kendi gibi olmalı. 

Yabancı sitelerde, bloglarda, katalog çekimlerinde beni çok etkileyen gelinler, gelinlikler görüyorum. Henüz malesef gördüğüm neredeyse hiçbir yerli gelin bana bunu yaşatmadı. Bunu hissedebilmek istiyorum. Gelinlikle ilgili okuduklarınız gibi bir vizyonum var. Bu vizyonu paylaşan gelinler varsa beni takip edin, bana kişisel olarak da danışın. Bu kriterlerde bir gelinliğe sahip olmanız için elimden gelen yardımı yaparım...

 • 19-bride-seeing-groom-lace-veil-sheath
 • 191636Qsx
 • 1916386pv
 • Ethel-Wedding-Dress-Vera-Wang
 • Screenshot2010-10-24at122410PM
 • black-white-wedding-bouquet-11
 • duvak
 • reggie-megan-2
 • romantic-bridal
 • tandcfw09veil
 • vintage-bride-romantic-bridal-veil-outdoor-wedding
Okunma 25521 defa

6 yorum

 • Yorum Linki Zuhal Çarşamba, 27 Temmuz 2016 17:19 yazan Zuhal

  Aynı fikirleri paylaşmak çok güzel. Bunların ötesinde ben bu görüntülerden bıktım artık türk gelini, düğünü görmemek istememe nedenim sayılan; düğünlerden, hafta sonları kuaföre gitmekten, çarşıda yoluma çıkan her gelinlikciden tepemden dumanlar cikmasindan nefret ediyorum hatta ne olur biraz yabancılara benzesek ben asla o gelin makyajını sacini yaptırmayacağım misal hele o tarlatan kim çıkardı onu yahu...

 • Yorum Linki Eda Perşembe, 05 Kasım 2015 20:06 yazan Eda

  Ya iki farklı insanın düşünceleri nasıl bu kadar benzer. Sizi tesadüfen buldum ve o kadar beğendim ki. Düşüncelerinizi yazma dilinizi. Umarım tesettür model çalışıyorsunuzdur. Bilgilendirme olursa çok sevinirim. Sevgilerle

 • Yorum Linki Nuran Cuma, 04 Nisan 2014 09:07 yazan Nuran

  Tarzımız ve fikirlerimiz aynı, sizi bulduğuma çok sevindim.
  Haziranda düğünüm var ve gelinlik işine hiç başlamadım daha :( Allah yardımcım olsun.

 • Yorum Linki Mine Perşembe, 23 Ağustos 2012 17:11 yazan Mine

  Bonito, bana katılmana ve yorum bırakmana sevindim.

 • Yorum Linki bOniTO Salı, 21 Ağustos 2012 21:37 yazan bOniTO

  merhaba mine hanım blogunuzu takip etmeye başladığımı söylemiştim az önce ama bu yazıyı okuyunca yorum bırakmadan geçmek istemedim.Gerçekten bence çok haklısınız.Bende taşlarla bezenmiş simlere bulanmış her yerinden naylonluğunu belli eden kumaşlar kullanılmış abartı olan hele ki o hulahop halkaları gibi tarlatanı olan gelinleri sevmiyorum.Gelinlik dediğin gelinin kişiliğinin uzağında olmamalı bir kere giyilecek diye hepsinden olsun taşı danteli incisi fiyongu çiçeği denmemeli kesinlikle...

 • Yorum Linki Elif Cumartesi, 09 Haziran 2012 09:22 yazan Elif

  Oyy ya hepsi birbirinden harika ve sana sonuna kadar katılıyorum, prensesler gibi demişken, yahu koskoca prenses kate middleton bile o kadar sade gelinlik giyiyor, bu kızların şatafatlı gelinlik sevdasını hiç anlamıyorum

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.