Perşembe, 19 Nisan 2012 08:32

2012- 2013 Gelinlerine Öneriler

Yazan 

Biliyorum, biraz geç bir yazı oldu. Ramazan öncesinde evlenecek bayanlar muhtemelen çoktan kararlarını verdi ve gelinliklerini diktirmeye başladılar bile. Yoğunluktan, bir süredir düşündüğüm bu yazıyı ancak yazabiliyorum, bayram sonrası gelinlerine artık :D

Gelinliğin de belli bir modası var malumunuz. Bazı modellerin belki modası hiç geçmiyor, klasik güzellikler var evet ancak bunların yanında gerek malzeme, gerek teknik olarak sürekli değişen bir gelinlik dünyası daha var. Eğer klasik -örneğin Grace Kelly tarzı- eskimeyecek bir model yerine, moda olan güncel bir model tercih etmek istiyorsanız, neyin moda olduğunu doğru algılamanız gerekiyor bence.

Ülkemizde gelinlik modasını benim kadar sıkı takip eden kişiler sayılıdır diyebilecek kadar iddialıyım. Birkaç farklı kaynaktan defileleri ve kreasyonları düzenli olarak takip etmeye çalışıyorum. Hatta geçtiğimiz haftalarda bir kere azmetmiştim, çok kapsamlı bir site olan Wedding Inspirasi'nin ilk sayfasından başlayarak tek tek geriye gidip 4-5 gün içinde tüm içeriğe göz atmış, beğendiğim tasarımları ve tasarımcıları arşivlemiştim. Bu kadar çok modele bakınca da ister istemez sürekli tekrarlayan bazı şeyleri görebilmeye ve neyin moda olduğunu algılamaya başlıyorsunuz... Bu yazıda biraz özetlemeye çalışacağım.

Uçuş uçuş kumaşlar:

Tül çılgınlığı yaşıyoruz desek yeridir. Bir uçuş uçuş hal geldi ki gelinliklere sormayın. Sade tül, tül-dantel ikilisi, tüllü-çiçekli modeller, dünyada değil ama ülkemizde tüllü-taşlı modeller en sık karşımıza çıkan gelinlik modeli. Artık tok kumaştan gelinlikler ağır görünmeye başladı bize. Tülden sonra organze çeşitleri de sayabiliriz. Katlı, organze etekler de teknik biraz farklılaşmakla birlikte -birazdan bundan bahsedeceğim- azımsanmayacak düzeyde kullanılıyor. Mikado, tafta, saten gibi daha tok ve ağır kumaşların başka kumaşlarla kullanıldığı modeller geri plana atılmış durumda. Sadece kraliyet gelinlikleri tipince uzun dantel kollu klasik birkaç model olarak bunları görüyoruz, ya da sade, sapsade mikado gelinliklere rast geliyoruz.

Lazer kesim:

Tül kadar sık tekrarlanan bir model varsa, o da lazer kesim bu sezon. Yeni bir icat olarak şifon veya organzeden lazer ile kesilerek üretilmiş parçalar her tasarımcının ilgisini çekiyor. Neden lazer kesim diyenler olabilir. Tül haricindeki gelinlik kumaşlarını elde makasla şekillendirdikten sonra çevresini overlok ile çekmezseniz bu kumaşlar yavaş yavaş sökülürler yani "atarlar". Lazer ise kumaşların kesim yerlerini bir nevi yaktığı için bu teknikle kesilen kumaşlar sökülmüyorlar. Böylece, overloğun kalınlaştıran görüntüsünden kurtularak kumaşlara 3 boyutlu bir his veren süsleme imkanına kavuşmuş olduk. Lazer kesim malzemeler tüller veya dantel üstüne tutturulmuş biçimde gelinlik kumaşçılarında hazır bulunabildiği gibi, özel olarak da belli kalıplarına göre yaptırılabilirler.

Çiçekli modeller:

Lazer kesimden bahsettim ama çiçekli gelinliklere ayrı bir paragraf yazmak uygun olur sanki. Çünkü lazer kesimin en çok uygulandığı şekil çiçekler ve özellikle kır düğünü yapmak isteyen gelinleri mest edecek bir moda olan çiçeklerle süslü gelinlikler her defilede, her vitrinde görünür oldu. Bu çiçekli gelinlikler genelde tül üzerine çiçeklerin dağınık biçimde serpiştirilmesiyle kullanılıyorlar.  Aslında sıkça görülen başka bir çeşit çiçek modeli daha var, lazer kesim değil de, organzenin veya tülün rulolar yapılarak gül şekline getirilip sık biçimde tül bir tabana tutturulduğu model. Bu modeldeki kumaşlar sanıyorum ki makine işi. Drapeli bir üstle etek olarak kullanmak veya bolero yapmak için harika bir malzeme :)

Katlarda kaos:

Eskiden birbirine paralel giden düzgün katlar olurdu, bir zamandır tasarımcılar düzenden sıkılmış olacaklar ki artık katlar belli bir düzen içinde değil, kaos halinde rastgele yapılıyorlar. Bu modanın adı sanıyorum ki "su dalgası modası". Özellikle organze eteklerde kullanılıyor. Vera Wang üretti bu modayı diye biliyorum. Sonradan bayağı bir yayıldı, çok sık görülür oldu yabancı markalarda. Bu eteklerin önemli bir özelliği, belli bir düzen izlenmediği için bir eteğin aynısından ikinci bir tane üretilememesi. Bence zarif ve orijinal duran bir etek modeli. Ülkemize çok yavaş geliyor ancak vitrinlerde görülmeye başlandı.

Kuştüyü:

Bence, çok ciddiyim bu iddiamda :D, Black Swan (Siyah Kuğu) filmi bu sene Manuel Mota'yı etkiledi. Bu sene 3-4 farklı modelinde kuğu tüyü kullanmış Pronovias. Gelinleri adeta bir kuğuya dönüştürüyor, gerçekten de, 2 tanesini (Primor ve Benicarlo) bizzat denedim ve etkisini ölçtüm. Yalnız, hayvandan elde edilen tüm şeylerde olduğu gibi, tüye de dikkat etmek gerekiyor çünkü tüylerin canlı hayvanlardan zorla yolunduğuna dair bir dedikodu da var. Ancak geçen yerli bir tüy üreticiyle konuştum, uzun devekuşu tüylerinin canlı devekuşlarıdan yolunmak değil kesilmek itibariyle elde edildiğini, kaz, kuğu vb. tüylerin ise eti için kesilen hayvanlardan ölüm sonrasında yolunduğundan bahettiler ve kesinlikle canlı hayvandan yolmak yok dediler, ikna edici göründüler bana. Eğer siz de kuğu gibi görünmek istiyorsanız tüylü bir model düşünebilirsiniz ancak yine de üreticiden almak en iyisi, aracı dükkanlar nasıl yapıldığını bilmeyebilirler çünkü.

Tül Yaka:

Son olarak, aşırı yaygın olmasa da azımsanmayacak sıklıkta karşıma çıkan bir başka akımdan söz etmek istiyorum. Gelinliğin ana gövdesinin straples olarak uygulandığı ancak kalıptan sonra üstten bir tülün devam ettiği ve bu tül üstüne ister dantel ister boncuk süslemelerin özgür bir şekilde işlenip yakada "ten üstündeymiş" hissi veren motifler yapılan bir akım bu. Pronovias özellikle 2013 serilerinde çok fazla modelinde bu tarz yakayı kullanmış. Hoş bir ilüzyon oluyor,  malzemeler yerçekiminden bağımsızmış gibi görünüyor. Straples gelilnik giyinmek istemeyen bayanlar için çok klas bir alternatif. Hazır bir gelinliğe bile uygulanabilir. 

Evet, işte bahsettiğim tüm akımlardan birkaç örnek size, iyi seyirler...

 • 2463
 • 3_12
 • 3_white-by-vera-wang-wedding-dresses
 • 8866
 • AvancePronovias2013_02
 • BdRm11220586904eb8ccdedfe54
 • Benicarlo
 • Benicarloc
 • Legends-by-Romona-Keveza-Fall-2012-Wedding-Dress
 • Primor-B
 • Romona-Keveza-Couture-wedding-gowns-Spring-2012
 • Romona-Keveza-New-York-Bridal-Fashion-Week
 • dbi_sp12_vw351011.jpg
 • egypt
 • romona_keveza_rk137_fshl
 • tumblr_lzs6y4jyUh1qilv8so1_500
Okunma 20086 defa

11 yorum

 • Yorum Linki Mine Perşembe, 05 Aralık 2013 12:51 yazan Mine

  Yasemin hanım neredeyse tüm gelinlik kumaşçılarında çiçekli kumaşlardan temin edebilirsiniz. Metre fiyatı 150-200TL civarlarında oluyor genelde.

 • Yorum Linki yasemin Cumartesi, 23 Kasım 2013 20:48 yazan yasemin

  yazınız çok bilgilendirdi beni emeğinize sağlık. nişanlık modeli için bana lazer kesimli çiçekli kumaş lazım tam da anlattığınız gibi dantel üzerine serpiştirerek hazırlanacak peki nerede bulabilirim bu kumaşı ve sizce fiyatı hakkında bilgilendirir misiniz acaba

 • Yorum Linki Mine Cuma, 13 Temmuz 2012 22:33 yazan Mine

  Bu kadarlık bir bütçe ile birkaç çok pahalı tasarımcı hariç tüm markalardan gelinlik alabilirsiniz ülkemizde. Genelde orta halli çiftler 2000-2500 lira öderler. Orta üst grubu 3500 civarında öder. Malı durumu iyi olanlar Pronovias ve Vakko gibi yerlerden 6000-7000 civarında alıyorlar. En üst gelir grubu ise Vakko'daki yabancı tasarımcılara onbirlerce lira ödüyorlar. Bazı kişiler de gelinliğe pek para vermek istemiyor ve tüm bu rakamların altında harcıyorlar.

  Bence siz Pronovias, San Patrick ve La Sposa için Vakko, Rosa Clara için Beymen'e bir bakın madem...

 • Yorum Linki Özlem Cuma, 13 Temmuz 2012 15:09 yazan Özlem

  En fazla 8000 olur diye düşünüyorum ama piyasayı hiç bilmiyorum. Gelin olmak da çok özel bir şey nasıl zarif, kaliteli ve hesaplı olacağım bilemiyorum. Bir de takı olarak inci yerine pırlantayı daha çok beğeniyorum. Nasıl bir takı olmalı? Umarım gelinlik randevularıma gitmeden önce sizden bir şeyler öğrenebilirim...

 • Yorum Linki Mine Perşembe, 12 Temmuz 2012 21:42 yazan Mine

  Piyasada hazır, denenebilecek kollu-yakalı dantelli gelinlikler zaten oldukça az, bir de Fransız kupon olsun istersek şansımız iyiden iyiye düşüyor. Fiyatı pronoviaslara yaklaşan yerel modaevlerinde oluyor gene :) bütçeniz ne kadar?

 • Yorum Linki Özlem Perşembe, 12 Temmuz 2012 21:02 yazan Özlem

  Teşekkür ederim tavsiyeniz için :) rahatsızlık vermezsem bir sorum daha olacak. Tül yaka ya da dantel askıları veya dantel kolları olan bir gelinliği Pronovias'tan başka nerde bulabilirim? Fransız dantelinin kalitesi malum o kaliteyi yakalamak zor. Randevumu aldım ama gitmeden önce fikir edinmek istiyorum bu modellerin alternatifi varsa diye.

 • Yorum Linki Mine Perşembe, 12 Temmuz 2012 10:06 yazan Mine

  Merhaba Özlem hanım,

  Teşekkür ederim :D Evet, gerdanlık takılmaz diye tahmin ediyorum. İlla boynunuza bir şey takmak istiyorsanız tasma şeklindeki inci gerdanlıklardan düşünebilirsiniz. Ancak ben bunun yerine gösterişli bir kolye-bileklik ikilisini öneririm.

 • Yorum Linki Özlem Çarşamba, 11 Temmuz 2012 21:26 yazan Özlem

  Merhaba Mine Hanım,

  Blogunuz o kadar faydalı ki... Sizi buradan da twitterdan da ilgi ile takip ediyorum. Allah nasip ederse kasım ayında evleneceğim. Yeni yeni gelinliklere bakmaya başladım. Beğendiğim tarz sizin tarzınızda bol fransız dantelli, zarif ve sade bir gelinlik arıyorum ancak ben açık bir bayanım. Straplez gelinlikleri hoş bulmadığım için yaka kısmında danteller olmasını istiyorum. Bu yazınızda da tül yakaları gördüm gerçekten çok beğendim. Ancak bir sorum olacak. Böyle bir modeli tercih edersem gerdanlık takılmaz değil mi, nasıl bir şey takılabilir? Lütfen bu konularda yazmaya devam edin sizi çok beğeniyorum. Sevgiler...

 • Yorum Linki Mine Pazartesi, 30 Nisan 2012 14:31 yazan Mine

  He hey, sevindim :D Buraya yazdıklarımdan yararlanıp modern gelinlikler seçen gelinler olursa çok sevinirim :D

 • Yorum Linki inci Perşembe, 19 Nisan 2012 15:51 yazan inci

  çok güzel bir yazı olmuş hakikaten.geç kalmadın bence:)tam zamanında yazmışsın yazıyı :)sayende ufkumuz genişliyor minecim.Allah razı olsun.severek takip ediyorum yazılarını.bende bloguma beklerim..
  muhabbetle .

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.