Salı, 20 Mart 2012 16:47

Beğendiğim Gelinbaşları 1

Yazan 

Kaç zamandır yazmayı planladığım bir konuya el atayım artık dedim. Malum, düğün sezonu yavaştan açılıyor, gelin adayları gelinlik siparişlerini vermeye başladılar bile. Sıra yavaştan, baş ve aksesuarlara geliyor. Sevdiğim gelinbaşı anlayışını yazmak istedim.

Bu yazıda şunu hedefliyorum, kendi zevkimin inceliklerini açıklayayım, beğenen olursa, aynı incelikleri takip ederek kendi tipi ve malzemerine göre, imkanları dahilinde kendi modelini üretsin :D

Yapılan gelinbaşlarının pek kaale almadığı bir görüşüm var benim. Bu görüşümü Batılı gelinlik markalarının, yani beyaz gelinliğin asıl vatanında yapılan tasarımların tarzlarından türettim. Ülkemizde, gelin kızlarımız genelde şöyle bir önem sıralaması yapıyorlar gibi geliyor bana: saç modeli > aksesuar > duvak. Bence, olay şu olmalı: duvak > aksesuar > saç modeli.

Dikkat ederseniz, büyük, ünlü markaların gelinlik veya duvak sundukları fotoğraflarda gelinin her zaman çok sade saç modelleri olur, buna karşın duvaklar iyice sergilenecek şekilde, gösterişli bir tarzda kullanılır. Bence işin özü şudur, ki kaçırdığımızı düşünüyorum: bir gelinin başındaki birincil öge "duvak"tır. Yani, şekline, kafada duruşuna en önem verilmesi gereken ve gelini gelin yapan, hatta bence gelinlik kadar önemli bir unsurdur duvak. Malesef bizde, çok kızdan duyduğum şekilde, saç modelini kapattığı için enseye mahkum edilen ve yeteri kadar önem verilmeyen bir aksesuar. Belki de duvak hakkıyla kullanılmadığı için, sade gelinlik tercih eden kızlar, davetliler arasında kaybolmakla uyarılıyorlar. Bence, güzel, gösterişli bir duvak en sade düz beyaz elbiseyi giyinmiş bir bayanı bile gelin havasına büründürebilir.

Duvağın gösterişli bir biçimde kullanılması için başın üstüne takılmasının iyi olduğunu düşünüyorum ben, enseden ziyade. Yalnız, yine genel olarak bizim kızlarda gördüğüm başka bir yanlış algı, baş üstünden duvakların illa kabarık duvak anlamına geldiği. Hayır, başın üstünden takılan duvak kabarmak zorunda değildir. Likralı tül, ipek tül gibi yumuşak tül cinslerinden kullanırsınız, gayet de kibar biçimde, hiç kabarmadan ancak saçı kibarca sararak aşağı dökülür duvağınız. Duvak konuşulurken bence -kabarık bir duvak istemediğiniz sürece- yumuşak bir tül istediğinizi söyleyin zaten, daha güzel duruyor. Bir de tabi ki, her zaman dantel çerçevelerde fransız tipi, gerçek dantel kullandırılmasını öneriyorum.

İkinci önemli unsur, duvağı ve gelinliği tamamlayacak olan aksesuardır. Bu taç veya toka olabilir. Duvağı nasıl takacağınız aslında aksesuarı şekillendiren şeydir belki de. Alnınıza yakın takacaksanız duvağı, taç kullanırsınız, yok başın arkasında kalacaksa, toka, örneğin. Gelinliğinizin üstünde veya kullandığınız gelin kemeri benzeri başka bir aksesuarda herhangi bir taş türü varsa, onunla aynı malzemeden bir saç aksesuarı kullanmak çok hoş bir sonuç verir. Tabi, aksesuar olarak çiçekleri de unutmamak lazımdır.

Gelelim, son şey olarak saç modeline. Saç modeli, duvak ve aksesuarla süslenmiş bir başta bence mümkün olduğunca sade ve toplu tutulmalıdır. Ben gelin saç modeli konusunda muhafazakarım. Gerekirse, tüm gelinler aynı tip saç modeli yapabilirler, dediğim gibi bence farklılaşılması gereken nokta zaten saç modeli değil aksesuar ve duvaktır. Dürüst olmak gerekirse, ben lüle lüle dağınık topuz gelin başlarını pek sevmiyorum. Çok çok nadiren yakıştırmışımdır, nedense genelde de doğal sarışın bayanlara, örneğin bir kır veya sahil düğününde. Bunun dışındaki herhangi bir ortamda yapılan tüm düğünlerde, saçın gayet nizamlı bir biçimde toplanmasını, iyi bir makyajla öne çıkarılan gelinin güzel yüzünü vurgulamak açısından daha çok yakıştırıyorum.

Saçınızı toplarken bence üç seçeneğiniz olabilir. Ya saçı ortadan veya yandan ayırarak, ayrımı belli edecek şekilde hafif bol bağlayabilirsiniz ki benim favori görüntümdür. Ya, saçı ayırmadan tepeye doğru bağlayabilirsiniz, ancak ya biraz bol ve kabarık tutarsınız, ya da sıkı biçimde toplarsınız. Bunda tercih sizin, yüzünüze hangisi yakışıyorsa. Tabi hiçbir durumda büyük bir topuz önermem, hafif bir çıkıntı yeterli olmalı. Dediğim gibi, zülüf çıkarmayı vs. bu tip topuzlu modellere yakıştırmıyorum, ancak kır düğünü yapıp da örgülü vs. bir gelinbaşı düşünüyorsanız, yakışabilir. Maşalı, açık, yarı bağlı gelinbaşlarını demode buluyorum malesef. Zaten çoğu kuaför doğal, güzel görünümlü kıvrım yapmayı bilmediği için gelinleri 90'ların Azeri sunucusu görüntüsüne sokuyorlar malesef...

Yazı ne kadar uzun oldu değil mi? En iyisi tesettür gelinbaşları için tamamen ayrı bir yazı yayınlamak. Çünkü, onda da anlatılacak çok şey var.
Sizleri beğendiğim bazı başlarla başbaşa bırakıyorum :D

 • 2012-gelin-sa-3
 • Adelac
 • Florenciac
 • Legends-by-Romona-Keveza-Bridal-Gown
 • Legends-by-Romona-Keveza-Fall-2012
 • Stunning-Romona-Keveza-White-Veil
 • Style_L268
 • pronovias-2013-collection-durban
 • pronovias_alora_d
Okunma 25729 defa

4 yorum

 • Yorum Linki Özlem Cuma, 18 Ekim 2013 09:55 yazan Özlem

  Ahaha, Azeri sunucu benzetmesine çok güldüm, %100 katılıyorum. Kendi kuaförüm becerebilirse ahtım var elini öpeceğim :))

 • Yorum Linki sibel Cumartesi, 09 Şubat 2013 12:39 yazan sibel

  merhabalar mine hanım,

  gelin topuzu saç modellerine görsel ağırlıklı olarak tekrar değenirsiniz sevinirmm, ben hala karar veremedim :((

 • Yorum Linki merve Çarşamba, 21 Mart 2012 07:24 yazan merve

  tespitlerinde haklısın gerçekten. bu konuda çok cahil olduğumu anladım.
  tesettürlü gelin başlarına gelince, o gerçekten kanayan bir yara. maalesef çok komik, çok irite duran gelin başları yapılıyor.
  merakla bekliyorum yazını.

 • Yorum Linki sacidem Salı, 20 Mart 2012 19:06 yazan sacidem

  harıka bir yazı olmuş ellerine saglık.
  benim düşüncelerimi dile dökmüşsün, sana tamamen katılıyorum özellikle maşalı gelin başları icin...

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.