Salı, 10 Ocak 2012 17:59

Hayalim Gerçek Oldu!

Yazan 

Daha önceki Osmanlı kıyafetleri yazımda, yıllardır Osmanlı kıyafetleriyle ilgili olduğumdan bahsetmiştim. Hep bir gün bu kıyafetlerden üretmek istediğimi bilirdim, ancak bana uzak bir hayal gibi gelirdi. Hayatta hiçbir şerre umutsuzlukla bakmayın. Geçirdiğim kaza, hayalimi gerçekleştirmeme aracı oldu.

Başıma gelen kazayı bilirsiniz. Kaza geçirdiğim için gelin-damat çekimlerim ertelenmişti. Ben de madem çekimler ertelendi diye, aslında gelinliğim dikilirken istediğim ancak terzimin yerine getiremediği bir isteğimi gerçekleştirmeye karar vermiştim. İşte bu isteğimi yerine getirebilmem için, annem konfeksiyon tipi bir makinede overlok yaptırmam gerektiğini söyledi. Bu amaçla evimin hemen yakınındaki küçük bir modaevine uğradım.

Burada, Hanife hanımla tanıştım. Kendisi, 15 yıldır dikiş diken ve ustalığı abiye üstüne olan bir modelist. Giderken gelirken sohbet ettik ve ikimizin de Osmanlı kıyafetleriyle ilgili olduğunu keşfettik. Nasıl oldu bilmem birkaç gün içinde kendimizi Hanife hanımla kumaş alışverişi yaparken bulduk. Muhteşem Yüzyıl dizisini tam olarak temel aldığımız söylenemese de, şu an bize en somut görselliği sunması açısından ilk olarak orada görülen modellerden esinlenerek Osmanlı kıyafetleri dikmeye karar verdik.

Yaklaşık 1-1,5 aydır kumaş seçmek ve ilk ürünümüzün dikimini bitirmekle uğraşmaktaydık. Geçtiğimiz günlerde nihayet ilk ürünümüz bitti. Ben de bu arada ürünlerimizi sizlere ulaştıracağımız websitesini tasarlamakla meşguldüm.

Bugün nihayet hem sitemiz, hem de ürünümüzün fotoğraflaması bitti. İşte sonuçları paylaşıyorum, umarım beğenirsiniz. Fotoğraflar tesettürlü olmayan gönüllü bir arkadaşımızın modelliğinde çekilmiştir.

www.osmanlikiyafetleri.net

1

2

6

Okunma 6380 defa

8 yorum

 • Yorum Linki Mine Çarşamba, 11 Ocak 2012 21:35 yazan Mine

  aysun hanım, öncelikle teşekkürler. aslen biz bu kıyafetlerin hanımlara özel kına gecelerinde giyilebileceğini düşündüğümüz için dekoltede özgür davrandık. ancak kadın-erkek karışık kına yapacaksanız iç kıyafet hakim yaka olarak da tasarlanabilir tabi ki.

  ben kendi kınamı sadece bayanlara özel yapmış ve başımı açık kullanmış, kısa kollu giyinmiştim. tüm hanımlara önerim de rahat olabilmek açısından kınaları bayanlara özel yapmaktır. zaten gelenek de bu yönde.

 • Yorum Linki Aysun Çarşamba, 11 Ocak 2012 21:19 yazan Aysun

  Merhaba
  Yazılarınızı severek takip ediyorum.Bizleri tüketmekten ziyade üretime teşvik ettiğiniz için de Sizi can-i gönülden kutluyorum :) Bu tarz kıyafetlerin özellikle başörtülü bayanlar için can alıcı olduğunu düşünrsek,iç kıyafetin yaka dekoltesinin kapatılmış şekilde bir örneğini dikebilirseniz çok mutlu olurum ya da bizi çok zorda bırakmadan başörtüyle dekolteyi kapatma örnekleride olabilir.Şimdiden teşekür ederim.Yolunuz açık olsun...

 • Yorum Linki Esra Çarşamba, 11 Ocak 2012 09:42 yazan Esra

  bu konuda bir iki kitap okudum ve birkaç sergi ziyaret edebilme şansı yakaladım. Osmanlı kadın kıyafetleri genellikle işli, dekoltesi olmayan- ki gerçekten dekoltesi olmayan- tarzlardan oluşuyor.Ne yazık ki bizlere çok farklı şekilde lanse edilmiş ve ediliyor. Kadınlar arasında bu şekilde giyinmek elbette ki caiz. Ama bu Osmanlı saraylarına, Osmanlı kadınına ait bir özellik değil, bu şekilde yansıtılmamalı da... Neyse uzatmayayım. Artık anlatabildiğim kadarıyla...

  Bu arada modelini de çok beğendiğimi söylemek istiyorum, renk ve bileklerdeki aşağı doğru inen detay çok hoş durmuş.

 • Yorum Linki Mine Çarşamba, 11 Ocak 2012 07:17 yazan Mine

  Esra, dizide gösterilen harem hayatında sanki kadın-erkek karışıkmış gibi bir hava estiriliyor. Sultanlar yabancı erkeklerle üzerlerine incecik bir örtü alıp görüşüyorlar vs. Aslında böyle olmadığını, haremin sadece kadınlar ve harem ağaları arasında yaşanan bir ortam olduğunu biliyoruz. Kadınlar arasında da gerdan ve sırt dekoltesi bırakmanın -bildiğim kadarıyla- bir yanlışı yok. Göbek-dizkapağı arasındaki bir açıklıktan bahsetmiyoruz. Dolayısıyla bunun neden onlara bir haksızlık olacağını anlamıyorum, dürüst olmak gerekirse. Kadınlar arasında bunları giyinmenin caiz olmadığını söyleyebilir miyiz? Ya da, her an ibadet ediyorlarmış gibi giyindiklerini? Kaldı ki döneme ait çizimler yapan bildiğim tüm ressamlar, bu tarz gerdanı gösteren kıyafetler resmetmiştir, bunları da kafalarından uydurmuyorlardı, kadınların arasına giren diğer bazı gayrimüslüm kadınlardan bilgi alıyorlar veya kıyafet üretenlerle görüşüyorlardı bildiğim kadarıyla.

 • Yorum Linki Esra Çarşamba, 11 Ocak 2012 06:39 yazan Esra

  minecim merhaba,
  yazını okumadan önce resme baktım...renk, model herşey çok güzel ama ben "osmanlı kıyafetleri tarzında" denince bu tarz dekolteli bir elbise ile karşılaşmak istemiyorum.Sanki Osmanlı'ya, Valide Sultanlarımıza, Hasekilere çok büyük haksızlık gibi geliyor bu. Nacizane fikrimi söylemek istedim sadece.
  Sevgilerimle...

 • Yorum Linki kubra Salı, 10 Ocak 2012 19:27 yazan kubra

  Demek surpriz buydu.cnm cok sevindim hakkinda hayirlisi olsun.herkese tavsiye edecegim.ay kina gecem olasada giysem heveslendim wallahi.cok tebrikler.opuldun kocaman

 • Yorum Linki mine Salı, 10 Ocak 2012 19:13 yazan mine

  minecim çok sevindim hayırlı olsun canım :)
  diğer hayallerini de gerçekleştirmeni diliyorum :)

 • Yorum Linki bir güzel çift Salı, 10 Ocak 2012 19:07 yazan bir güzel çift

  hayallerin gerçek olması ne güzel...heyecanın cümlelerinden taşıp beni de sarmaladı,Maşallah valla...her şey istediğin gibi olur umarım...takipteyiz,yeni haberlerini bekliyoruz :)...sevgilerle...

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.