Pazar, 12 Ocak 2014 13:17

Selva'nın Nişanlığı

Yazan 

Bir "mümkün olduğunca aynısı" dikimi daha yaptım bu sezon. Selva, Elie Saab'ın çokça beğenilen, beğenilmeyi de hak eden 2012 İlkbahar-Yaz koleksiyonundan bir elbise beğenmişti. Dikimin teknik olarak çok zorluğu olmasa da, esas mesele bizim bütçelerimiz dahilinde benzer bir hissi verecek malzemeyi bulmaktı.

Elie Saab'ın biliyorsunuz ki kumaşları meşhur. Kumaşlarını özel olarak işletiyor, özellikle de abiyelerde. Dolayısı ile zaten birebir kumaşı bulmanın pek bir mümkünatı yok. Ancak kendisinin bolca kullandığı, boncuklarla tüle tutturulmuş lazer kesimli kumaşlar son 1-2 senedir piyasamızda bulunabiliyor.

elie-saab-sari

Gerçi bizi yönlendiren üst bedendeki çiçekli malzeme olmadı aslında. Etekte, gördüğünüz üzere kendinden buruşuk bir malzeme kullanılmıştı. Bu tarz krinkıl kumaşlar malesef piyasamızda hayli azaldı. Yaptığım araştırmada, daha önce de bildiğim kenzo kumaşın en benzeri olacağına karar verdim ve piyasadaki az sayıda renk alternatifini Selva'ya sundum. Gördüğünüz altın sarısı olanı beğendi.

Çiçekli kumaşta bu renk bulunmadığı için, beyaz rengini aldım ve boyadım. Çiçekler farklı kumaşlardan yapıldığı için hepsinin boyayı tutması da farklı farklı oldu, yalnız bu durum Selva'nın hoşuna gitti. Fotoğrafları spot değil gün ışığında çektiğim için göremiyorsunuz lakin oldukça fazla boncuklu ve aralardan ışıldayan bir kumaş. Bu ışıldamasına katkı olsun diye düğme yerine taştan boncuklar kullandım, sanırım güzel bir ayrıntı oldu.

Modeli dikerken, tesettüre çevirdiğimiz için altını astarlı yaptık, yakayı da kayık değil bisiklet yakaya çevirdik. Bir diğer değişiklik ise, Selva'nın omuzlarını biraz daha geniş ve dik göstermek üzere, orijinalindeki gibi dar kol değil, üstü hafif bol ve kabarık kollar yaptık. 

Son olarak kemerden bahsetmek istiyorum. Bence bu koleksiyonun en dikkat çekici özelliklerinden biri rugan olduğunu tahmin ettiğim kemerler idi. Başka platformlarda bu defileden hareketle dikilmiş çok abiyeye rastladım, lakin hepsinde kemer yerine kumaştan kuşaklar kullanılmıştı ve bence havasını etkiliyordu. Bu yüzden şartları zorlayıp kemeri yaptırmaya karar verdim. Kalktım pasajlarda gezdim, önce yapacak yeri buldum, sonrasında ruganı nereden temin edebileceğimi öğrendim. Karşıya Beyazıt'a, yapay deri satılan bir yere gittim, aradım taradım en uygun renk olarak gördüğünüzü buldum. Hem kemer için, hem de Selva'ya sürpriz olsun diye ayakkabı için bir miktar alıp döndüm. Kemerin önden ve arkadan fotoğraflarını buldum ve yaptırdım.

İşte böyle. Umarım beğenirsiniz...

 • IMG_8846
 • IMG_8850
 • IMG_8861
 • IMG_8873
 • IMG_8898
 • IMG_8906
 • IMG_8908
 • IMG_9175
Okunma 7108 defa

8 yorum

 • Yorum Linki Mine Salı, 14 Ocak 2014 11:02 yazan Mine

  İpekcim merhaba,

  Selva'nın nişanı ekimde idi, sanırım tam denk gelmiş dediğin gibi :)

  Sorduğun mesele biraz zor. Yani, açıkçası Alman bir annenin kızı olarak Türk geleneklerini çok çok bilemiyorum, ayrıca hızlı bir değişim içindeyiz. Genelleme yapamam ama bu konuda kendi fikirlerimi olgunlaştırıp bir şeyler yazmaya çalışırım inşallah. Önerin için teşekkür ederim.

 • Yorum Linki ipek Pazartesi, 13 Ocak 2014 16:22 yazan ipek

  Bayıldım :) Yine çok zarif; çok özenli, çok titiz bir çalışma olmuş..Sarı rengi sevmememe rağmen özellikle çiçeklerin renk tonlamalarını çok beğendim .. Çiçekler bana sonbaharı çağrıştırdı. Eğer Selva Hanım'ın nişanı sonbaharda olduysa mevsimle tam bir bütünlük olmuş olmalı ..
  Minecim eğer mümkünse nişanlık ve nişanlık aksesuarları ile ilgili bir yazı hazırlar mısın ?Bundan birkaç sene evvel bir programda Modacı Cengiz Abazoğlu'nun : '' Nişan günü nişanlanacak kızın elinde çanta ve çiçek olmaz sadece nişanlısının eli olur '' dediği anımsıyorum. Fakat son zamanlarda sosyal medyada yayınlanan fotoğraflarda çiçekler,değişik saç aksesuarları,
  özellikle tesettür nişan abiyelerinde gelinliğe has olması gereken duvaklar görüyorum. Senin bu konudaki fikirlerin;tavsiyelerin nelerdir? Mesela bu diktiğin nişan kıyafeti nasıl bir başörtü / şalla tamamlandı ?

 • Yorum Linki Mine Pazartesi, 13 Ocak 2014 14:34 yazan Mine

  Bayanlar hepinize yorumlarınızdan ötürü çok teşekkür ederim. Bunları duymak insanı motive tutuyor. Emeğimin anlaşılıyor olmasına seviniyorum, çünkü bir şey dikerken sadece dikilen kişinin beklentilerini karşılamayı değil, kendi beklentilerimi de karşılamayı hedefliyorum her zaman. Hepinize sevgiler...

 • Yorum Linki Rumeysa Pazartesi, 13 Ocak 2014 13:51 yazan Rumeysa

  Ellerine sağlık Minecim, bir ahhh demedim değil!

 • Yorum Linki Füsun Pazartesi, 13 Ocak 2014 11:22 yazan Füsun

  İşte yine bir Mine Ertuğrul incisi.. Emeğine bu kadar saygı duyan, her parçasını bu kadar titizlikle çalışan birinin ortaya vasat bir şey çıkarması zaten mümkün değilken kendisi muazzam işler çıkartıyor.. Canım benim emeğine sağlık, yine bayıldım yine bayıldım..

 • Yorum Linki Erva Pazartesi, 13 Ocak 2014 11:03 yazan Erva

  Harika olmuş, ellerinize sağlık. O kadar titiz çalışıyorsunuz ki...

 • Yorum Linki Nurdan Pazartesi, 13 Ocak 2014 10:28 yazan Nurdan

  Her elbiseyi öylesine titiz öylesine sizinmişçesine dikiyorsunuz ki bu disiplininize hayran olmamak elde değil. Günğn birinde nasip olur da tatli telaşelere başlarsam gözümü kırpmadan kendimi size teslim edeceğim.

 • Yorum Linki Büşra Pazartesi, 13 Ocak 2014 09:30 yazan Büşra

  Çok güZel olmuş elinize sağlık

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.