Pazartesi, 04 Kasım 2013 12:20

Hatice'nin Gelinliği

Yazan 

Dantel sevenlerin gözünü doyuracak bir gelinliğimiz var sırada. Üst bedende dantel uzun kollar, etek çevresi dantelli, duvakların hem kısası, hem uzunu dantelli. Daha ne olsun? İspanyol ekolünden gelinliklere, mesela Sandro Barros'unkilere benzettim hep, dikilirken.

Hatice de Burcu gibi kıyafet seçerken dahi belli hassasiyetlere sahip biri ve bu hassasiyetlere göre dikim yapacak bir yer arıyordu, sağolsun beni seçti. İlk yazışmaya başladığımızda La Sposa'dan Matiz modelini bir-iki küçük değişiklikle diktirmeyi düşünüyordu. Ona göre bir iç kalıp hazırlığına girdik, korsenin Matiz gibi askılı mı, yoksa Pronovias'ın Dauco'su gibi askısız mı olacağına karar verecek şekilde provasını yaptık. Bir de a-kesim komple dantel gelinlik denedi. İlk provada gelinliğin tam şekline karar vermedik.

Sonra yazışmalar, fotoğraf göndermeler başladı zira Hatice de şehir dışından bir bayan :D Ben kendisine katalog fotoğrafları haricinde beğendiği gelinliklerin nasıl durduğunu gösterebilmek için interneti bayağı bir kurcaladım ve fotoğraflar buldum. Ya üst bedeni komple dantel düşünüyorduk, ya da tül üstüne dantel aplikler. Etekte ise a-kesim ile biraz daha kabarıklık arasında karar vermek gerekiyordu. Fotoğraflardan hareketle tül üst bedenleri beğenmediğine kanaat getirdi. Etek için ise Matiz modelinde karar kıldı. 

Dantel yakanın biçimi ve derinliği, kolların uzunluğu gibi konulara ise bir sonraki provamızda, kendi danteli alınmışken üzerinde iğneleyerek baktık. Yani her bakımdan Hatice'nin istediği gibi olabilmesi için tüm seçenekleri gördük. Dantele serpme ışıltı yapıldı, yakada ise yine bolca fotoğraflı örnekten sonra Hatice'nin seçimi üzerine incilerden sıralı bir işleme yapıldı.

Gelinliği Sevim hanım dikti, duvakları ben hazırladım uzunu 4 metre, kısası 1,5 metre olacak şekilde. Fotoğraflar burada. Umarım beğenirsiniz:

 • IMG_8612
 • IMG_8628
 • IMG_8635
 • IMG_8645
 • IMG_8689
 • IMG_8695
 • IMG_8707
 • IMG_8713
Okunma 7496 defa

7 yorum

 • Yorum Linki Mine Pazar, 15 Ekim 2017 11:43 yazan Mine

  Aysun hn, ben açıkçası tarlatanı içinde gelinlik hiç görmedim, benim gördüklerim hep tarlatan ayrı gelinlik ayrı şeklinde idi. tarlatanlardan konuşmam gerekirse yıkanabilir olmaları için tarlatan telleri kanallarından çıkarılabilir ve sorunsuz şekilde geri takılabilir. Takarken en uzunun en alta, yukarı doğru giderek kısalarak takılması lazımdır.

 • Yorum Linki aysun Salı, 15 Ağustos 2017 20:50 yazan aysun

  merhabalar mine hanım
  gelinliğim hakkımda bir sorum olacaktı. gelinliğimin tarlatanındaki çemberi çıkartırsam ve giydiğimde beğenmeyip o çemberleri tekrar takabilir miyim gelinliği tarlatansız görmek istiyorum ancak cesaret edip çemberleri çıkartamıyorum

 • Yorum Linki Leyla Pazartesi, 11 Ocak 2016 23:07 yazan Leyla

  Mine Hanım merhaba ellerinize sağlık ne güzel dikmişsiniz maşallah. Ben 42-44 bedenim, elma tipi bir vücuda sahibim daha ince ve zarif görünmek istiyorum acaba komple dantel kumaş mı yoksa bel bölgesine kadar dantel bel bölgesinden aşağı tül mü tercih etmeliyim. Şimdiden teşekkürler.

 • Yorum Linki Mine Pazartesi, 23 Şubat 2015 09:56 yazan Mine

  Saniye hanım merhaba,

  Kalıp konusunda gelinlik bedenlerinin temeli olan dikine kuplu beden kalıbından bir tane edinmeniz gerekiyor. Ben hazır bir bedeni parçalayarak elde etmiştim. Kumaş türleri ile ilgili evlilik hazırlıkları bölümümde birkaç yazım mevcut. Kumaşları Eminönü Sultanhamam bölgesinden temin ediyorum. Başarılar dilerim.

 • Yorum Linki sanye alpdündar Çarşamba, 04 Şubat 2015 23:24 yazan sanye alpdündar

  Say'ın mine hanım ben izmirden saniye gelinlik modellerinizi ve dikişinizi çok beğendim bende halk eğitim kurslarına yaklaşık dört Yıldır devam ediyorum dikişe çocuk yaşlarda başladım malum Örtülü bayanlar çok Kıyafet bulamıyor bende bundan ötürü dikişe çok zaman ayırdım fakat bu yıl hem ihtiyaçtan hemde çok zevk aldığım için Dışarıya dikişdikmeye karar verdim beri bir tane dikiyorum fakat elimde buismirda kalıplarından başka bir seçeneğim yok sizden ricam hangi kalıplarla çalışıyorsunuz bana kumaş ismivemodellerle ilgili bir kaç tüyo verebilirmisiniz meselakullandığınız kumaşların ismleri neler nereden alıyorsunuz cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

 • Yorum Linki gizem Pazar, 05 Ocak 2014 00:34 yazan gizem

  merhaba mine hanım gelinin boyu kaç acaba bende bu model diktirmek istiyorum ama boy sorunu olur diye çekiniyorum

 • Yorum Linki Gül Pazartesi, 04 Kasım 2013 12:59 yazan Gül

  Ah! diyorum sadece, keşke o Bermeo' yu sana diktirebilseydim :) Kızıma inşallah :D

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.