Cumartesi, 12 Ekim 2013 17:00

Ramazan Ürünleri

Yazan 

Ramazan sırasında gelinlik dikimlerine biraz ara verdim ama 3 ürün ortaya koyduk. Tuğba için gelinliği üzerine bir bolero diktim, Ülkü için bir buket hazırladım, Rabia için ise bir kına abiyesi diktik. Bolca Eminönü'ne gittiğim bir Ramazan oldu.

Tuğba aslında düğününü yapmış, evli bir bayan. Lakin gelinliğinin yanında verilen boleroyu beğenmemiş. Fotoğraf çekimini düğünden sonra yaptıracaklarmış, demiş ki bari fotoğraflarda güzel bir bolero giyineyim. Sağolsun bana başvurdu.

Daha önce bolerolar ile ilgili bir yazı yazmıştım. Bolero illa ki omuzlarda olup önden açık olması gereken bir şey değil. Çok farklı türlerde, modellerde bolero dikebilirsiniz ve gayet de güzel sonuç alabilirsiniz. Tuğbanın istediği bolero modeli kayık yaka, belde biten, yarım kollu, arkadan açılan bir bolero idi. Modeli ortaya çıkardıktan sonra sıra kumaşa geldi. Normalde ben kupon dantel kullanıyorum hep, lakin gelinliği ile uygun olması için bana gönderdiği eski bolerosundaki dantele uygun bir örnek seçtim. Kupon dantel olmasa da kibar desenli, bolca boncuklu hoş bir danteldi. Çoğunlukla el dikişi ve kaynatma ile diktim boleroyu, ancak Tuğba şehirdışından olup bir ihtimal tadilat gerekebileceği için yan dikişleri makine ile yaptım. İşte sonuç, yalnız kendisi minyon bir bayan olduğu için mankende sırtını kapayamadım:

 • IMG_8369
 • IMG_8376
 • IMG_8380
 • IMG_8391

Gelelim Ülkü'nün buketine. Aslında Ülkü İstanbul'dan, lakin yoğun çalışan bir bayan. Ne tarz bir buket istediğini belirlemiş, internette bulamamıştı. Benden kendisi için bir buket derlememi rica etti. Krem rengi ağırlıklı bir buket istiyordu, asıl istediği çiçek ise şakayık idi. Yapay çiçek satan yerlere gittim, bana göndermiş olduğu buketlere en benzeyen çiçekleri seçtim. Ortaya bu buket çıktı:

 • IMG_8190
 • IMG_8194

Son olarak da Rabia'nın kına kıyafeti için Gül terzi ile çalıştık. Laura & Medni'nin çok beğenilen bir kıyafetinden istemişti Rabia. Yalnız kendisi tesettürlü olduğu için hakim yaka olacak şekilde modeli revize ettik. Fransız kupon siyah dantel, saten ve şifondan diktiğimiz kıyafetin göğüs kısmına da modelin fotoğrafından görebildiğim kadarıyla çıkardığım modeli işledim. İçindeki elbiseyi daha sonra da değerlendirebilmesi için kaftanı ayrı giyilebilir şekilde diktik. Şehirdışından olduğu için üstünde göremedim ama umuyorum ki çok yakışmıştır.

 • IMG_8411
 • IMG_8414
 • IMG_8429
 • IMG_8440
Okunma 4694 defa

1 yorum

 • Yorum Linki Ayşe Fazıllı Pazar, 13 Ekim 2013 08:08 yazan Ayşe Fazıllı

  Kına kıyafetine ba-yıl-dım! Diğerleri de çok güzel ellerinize sağlık:) bi gün bize de sizin diktiklerinizi giymek nasip olur mu acaba:)

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.