Çarşamba, 27 Şubat 2013 08:50

Rabia'nın Gelinliği

Yazan 

Rabia ile aylardır yazışıyoruz. Kendisi benim ilk tesettürlü gelinim oldu. Klasik, hiçbir zaman modası geçmeyecek bir model seçmişti. En iyi malzemeyi, çok düzgün bir işçilikle harmanlamak lazımdı ki bu sadelikte güzel bir şey çıksın ortaya...

Kendisi benim gelinliğimin üstünü beğenmişti. Grace Kelly'den esinlenen bayanlar içerisinde genelden farklı bir astarlama yaptığımız için kollar ve omuzlar orijinaldekine daha yakın bir görüntü veriyor çünkü. Etek modeli olarak da, La Sposa markasının Medellin modelini, kemeri dahil, seçmişti. Şehirdışında oturduğu için ancak 2 kere görüşebildik.

Rabia ile ilk anlaştığımızda dikimleri ben kendim yapacaktım. Ancak biliyorsunuz aylar içinde gelişmeler oldu ve Sevim hanım'ın yanına taşındım. Sevim Palalı mesleki tecrübesi çok fazla olup, bu işi en iyi yapan atölyelerde çalışmış olmasına rağmen bilgilerini esirgemeyen bir insan. İşçiliğini daha önce de görüp çok beğendiğim için, modellerin ortaya çıkmasında işçilikteki liderliği ona vermiş durumdayım, ben bir çırak misali izlemekte ve öğrenmekteyim. Gelinliğin her aşamasında birlikte bulunarak, birlikte istişare edip karar vererek, ancak çoğunlukla onun eli değerek yaptık bu işi. Düşüncelerimi, hassasiyetlerimi, -bazen takıntılarımı- es geçmeden çalıştı benimle. Örneğin, benim için çok büyük bir sorunsalı çözdük beraber. Ben gövdenin, gövde üstündeki kumaş ve dantellerin hiç kırışmadan, kırılmadan çok düzgün durması için gelinliklerin korseli olmasını, ancak bu korsenin kumaşının yaka ve kollarda devam etmemesini istiyordum, buralar kaba durmasın diye. Yalnız, bu sefer de, korsenin bittiği yerin bir çizgi ile belli olması riski doğuyordu, bu durumu da istemiyordum. Dediğim gibi, kendisiyle, fotoğraflardan da göreceğiniz üzere, bu meseleyi çözmüş oldum.

Çok şükür ki "kendim bizzat tamamını dikseydim en fazla bu kadar olurdu" diyeceğim bir şey çıktı ortaya. Tecrübesi ve bilgisi sayesinde, benim yıllardır yaptığım araştırmalardan elde ettiklerimi, iyi bir işçilikle birleştirmek mümkün oldu.

Rabia'ya, gelinliğinin yanında, çok yoğun dantel görüntülü kısa bir duvak, başına, kemerinden hareketle bir saç aksesuarı hazırladım. Gelin buketini ve ayakkabısını tavsiye ettiğim yerlerden aldı, buketi birlikte süsledik. Baş örtüsü olarak, şifona nazaran iç göstermeyen ancak boyunda da hiçbir şekilde kalınlık yapmayan, ayarında parlak, kaliteli bir örtü buldum kendisine. Baştan ayağa onu provasında hazır ettik, isterse kuaföre bile gitmeden kendi hazırlanabilir :)

Neyse, sözü daha fazla uzatmadan fotoğrafları paylaşıyorum :)

 • IMG_6002
 • IMG_6022
 • IMG_6049
 • IMG_6062
 • IMG_6068
 • IMG_6086
 • IMG_6111
 • IMG_6121
 • IMG_6140
Okunma 8257 defa

10 yorum

 • Yorum Linki Mine Çarşamba, 01 Mayıs 2013 14:12 yazan Mine

  Merhaba,
  Gelinlik dikimi için iletisim@mineertugrul.com adresine mail atabilirsiniz.

 • Yorum Linki Zehra Perşembe, 25 Nisan 2013 16:21 yazan Zehra

  Aynisindan diktirmek istiyorum ve cok az zamanim var, ustelik yurt disinda yasiyorum. Yardimci olun lutfen :)

 • Yorum Linki Mine Cumartesi, 16 Mart 2013 10:25 yazan Mine

  Kendi bulduğum kumaşı sadece tek bir kumaşçıda gördüm ve devamı olacağından emin değilim. zaten kumaş isimleri değişken olabiliyor. dolayısıyla yapacağınız en iyi şey bizzat kumaşçılara giderek nasıl bir kumaş istediğinizi anlatmanız ve seçenekler arasından karar vermenizdir.

 • Yorum Linki gül Cumartesi, 16 Mart 2013 08:34 yazan gül

  örtü için kullanılan kumaş nedir?tavziye edeceğiniz kumaş türü var mı acaba.saten kesinlikle istemiyorum..Fikirlerinize güveniyorum ve cevap bekliyorum..teşekkürler..:)

 • Yorum Linki Mine Cumartesi, 02 Mart 2013 15:50 yazan Mine

  Hepinize beğenilerinizden ötürü teşekkür ederim :) Keziban hanım, eteğinde en iyi kalite orijinal amerikan saten kumaş kullandık.

 • Yorum Linki havva Perşembe, 28 Şubat 2013 19:12 yazan havva

  ellerinize sağlık mine hanım çalısmalarınızı çok begeniyorum hepsi birbirinden güzeller..

 • Yorum Linki keziban Perşembe, 28 Şubat 2013 11:51 yazan keziban

  Harika olmuş gerçekten bayıldım gelinliğe,eteğindeki kumaş ne kadar güzel görünüyor,nasıl bir kumaş kullandınız ki bu kadar su gibi durmuş :)

 • Yorum Linki hiraa Çarşamba, 27 Şubat 2013 23:03 yazan hiraa

  çok zarif olmuş.. tebrikler.. bir sonraki çalışmanızı sabırsızlıkla bekliyorum..

 • Yorum Linki ipek Çarşamba, 27 Şubat 2013 21:47 yazan ipek

  çok zarif, çok şık, çok alımlı olmuş ;giyecek olan hanıma mutluluklar dilerim :)

 • Yorum Linki elif tüfekçi Çarşamba, 27 Şubat 2013 18:56 yazan elif tüfekçi

  bayıldım minecim çok güzel olmuş :)

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.