Cumartesi, 22 Aralık 2012 21:39

Hande'nin Gelinliği

Yazan 

Çok şükür ki bu yazıyı yazabiliyorum. Hande'nin bir aydır üzerinde kesintisiz olarak çalıştığım gelinliğini nihayet dün bitirdim ve fotoğrafladım. Henüz, başka bir şehirden olan sahibine bile kavuşamadan, tabi ki rızasını alarak, gelinliği sizinle paylaşıyorum.

Öncelikle söylemek isterim ki bu gelinlikte, bence benim için gelinlikte olması gereken her şey var. Çok kaliteli kumaş, çok zor ve özen isteyen işçilik. Kabarık veya taşlı olan çoğu gelinlikten daha gelinlik gibi.

Daha önce de birçok kez serzenişte bulundum, model gerçekten çok zordu, zaten bu yüzden ortalama 15 tam iş gününde bir gelinlik çıkarabilecekken bu 30 gün sürdü. Size neden zor olduğunu biraz açıklayayım. 

Birincisi, kumaşımız saf ipek şifondu. Şifon kumaş çok kaygan ve söz dinlemeyen bir kumaştır. Sırf kalıba göre kesmek için bile normalden çok fazla iğnelemeniz gerekiyor, aksi halde makası her değdiğinizde kumaş kayıyor. Teğellemeden yani önceden el dikişiyle geçmeden makine dikişi atmak ise imkansız. Ne kadar sık iğnelerseniz iğneleyin.

İpek olması ayrı dert. Bir kere çok kolay ip çekiyor. Ellerinizin, tırnaklarınızın takılmaması lazım. Yeni makine iğnesi aldım en incesinden. İkincisi, ve daha beteri, ipeğe asla su değmemeli. Çünkü su lekesi kalıyor ve geçmez. Yani ütüden bile su damlarsa o parçayı harcarsınız demek bu. Su bile değmeyecek bir kumaşı, daha kötü olacak bir durumla karşılaşırsanız, mesela Allah korusun elinize iğne batsa ve kanasa temizleyemeyeceksiniz demek oluyor bu. Ne kadar büyük bir baskı oluşturduğunu düşünün. 

Modelde ise iki büyük meydan okuma vardı benim için. Birincisi, eteğin önde 3, arkada 12 olmak üzere tam 15 parçadan oluşması. Hepsi için ayrı kalıp çıkardım, ayrıca bu 15 parçayı da birbirine tek dikişle dikmiyorsunuz. Önce bir dikiş atıp, dikiş payını inceltip, sonradan ikinci bir dikişle kalan dikiş payını araya almanız lazım. ( Amerikan dikişi veya fransız dikişi dedikleri teknik) Yani, etek için 30 makine dikişi, 15 kere teğel yaptım :S

İkinci zorluk ise sırttaki tüle yapılacak britlerdi. Orijinal modelde s brit yapıldığını görmüştüm. Hem daha önce hiç s brit yapmadığım, hem de tüle hiç brit dikmediğim için, bayağı zorladı beni.

Dantelimizi orijinaline mümkün olduğunca yakın bir desende bulduk. Üstüne ekstra güpür aplikler de vardı, onları da özenle seçtik. Sırtı gerektiğinde küçük parçalar ekleyerek orijinaline yapabildiğim kadar yaklaştırmaya çalıştım.

Malesef günler çok karanlık olduğu için yeterince güzel fotoğraflar çekemedim. Karanlık oldu :( İdare edeceksiniz artık. Ayrıca, benim terzi mankenimle Hande'nin ölçüleri farklı. Hande'nin üzerinde daha doğru duracaktır. Kolların içinin boş durması bile çok farklı bir görüntü oluşturuyor.

Bu modelde karşılaştırmalı fotoğraflar yaptım:

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Beğendiğimiz dantelden duvak için gerektiğinin yarısı kadarını bulabildik. Hande'nin morali çok bozulmuştu gerçekten. Ancak, gövdede elimdeki danteli olabilecek en iyi şekliyle kullandım ve 1,5 metre kadar arttırdım. Hande duvağını topuzunun üstünden takacağı için çok geniş bir duvak olması gerekmiyordu. Ben de elimdeki tüm danteli boyuna verdim ve gördüğünüz duvak çıktı ortaya:

hande-duvak

hande-duvak2

Gelelim saç aksesuarına. Hande, Pronovias'daki modelle birlikte kullanılmış olan çiçekli aksesuara takmış durumdaydı. Pronovias'ta bulamadı, ben İtalya'ya gittiğimde bulamadım. Hazırlarda benzer bir şey bulamadık. En sonunda dedim ki iş başa düştü. Süper çirkin simli hazır çiçekler içinden uygun malzemeleri gözüme kestirdim, çiçekleri satın alıp, %99'unu attım, kalan malzemeleri kullanarak işte bu çıktı ortaya :)

hande-aksesuar

Son olarak, takı çantası. Gelinliğe bu kadar uğraştıktan sonra, sıradan bir takı kesesi vermem beklenemezdi herhalde. Böylesi güzel bir gelinliğe de güzel bir çanta yakışır dedim. Klipsli olmasını istediğimi biliyordum. Çanta klipsini aldıktan sonra, çantayı nasıl dikeceğimizi Burda dergisi ve internetten araştırdık annemle. Annem çantayı dikti, ben dantellerini diktim üzerine. İşte sonuç:

hande-canta

İşte böyle, umarım beğenirsiniz.

Okunma 11544 defa

12 yorum

 • Yorum Linki elvin Çarşamba, 17 Temmuz 2013 09:18 yazan elvin

  gerçekten harika olmuş...ellerine sağlık...

 • Yorum Linki setuna Cumartesi, 05 Ocak 2013 18:13 yazan setuna

  minecim ellerine sağlık. harika olmuş. birebir aynısı sanki :) maşallah, nazar değmesin ellerine :)

 • Yorum Linki Mine Cumartesi, 29 Aralık 2012 16:14 yazan Mine

  Hepinize desteklerinizden ötürü çok teşekkürler :D

 • Yorum Linki Rabia Pazartesi, 24 Aralık 2012 17:46 yazan Rabia

  Çok güzel olmuş gerçekten eline emeğine sağlık.

 • Yorum Linki Meryemhan GÜL Pazar, 23 Aralık 2012 19:21 yazan Meryemhan GÜL

  Vay canına harika! :) Çok emek harcandığı belli. Ellerinize sağlık, evlenecek arkadaşa da ömür boyu mutluluklar :)

 • Yorum Linki serra Pazar, 23 Aralık 2012 10:38 yazan serra

  tebrik ederim ortaya harika bir eser çıkmış

 • Yorum Linki BETÜL POLAT Pazar, 23 Aralık 2012 07:20 yazan BETÜL POLAT

  NE DİYEBİLİRİM Kİ HARİKA OLMUŞ ELLERİNİZE EMEĞİNİZE SAĞLIK,GİYECEK ARKADAŞA DA ÖMÜR BOYU MUTLULUKLAR DİLERİM

 • Yorum Linki ipek Cumartesi, 22 Aralık 2012 23:27 yazan ipek

  gizli fermuarın düğmelerle gizlediğini anlamıştık ama sırt biritleri için lastik akıllı bir çözüm olmuş :)

 • Yorum Linki Mine Cumartesi, 22 Aralık 2012 23:17 yazan Mine

  Mine, beğenmene sevindim, yorumun için teşekkürler.

  İpek, gizli fermuar var modelde, belden 20cm kadar aşağı. Ancak hemen kenarındaki düğmeler gizliyor. Britleri lastikten yaptım. O sayede oldukça küçükler, yani atma gibi bir problem olacağını sanmıyorum. Teşekkürler, annene de selamlar :)

  Hümeyra, sana da çok teşekkürler...

 • Yorum Linki Hümeyra Cumartesi, 22 Aralık 2012 23:14 yazan Hümeyra

  Çok çok güzel olmuş ellerinize sağlık, İnşallah giyen de bir ömür boyu mutlu olur...

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.