Cumartesi, 27 Ekim 2012 08:33

Alce Modelini Diktim

Yazan 

Birkaç hafta önce Alce modelinden hareketle bir gelinlik dikmek istediğimi duyurmuştum. O gün, bu gündür çalışmaktayım. Dün sonunda gelinliği bitirdim. Çok şükür istediğim gibi oldu, öyküsünü ve fotoğraflarını paylaşıyorum.

Öncelikle söylemeliyim ki hem kumaş gerektiğimden fazla gitti, hem de işçilik düşündüğümden çok daha zahmetli ve uğraştırıcı çıktı. Bir kere çok katlı, uğraştırıcı bir gelinlik. Ayrıca çoğu gelinlik gibi çok fazla elde dikim gerektirdi, eh özenirseniz de hayli zaman istiyor. Kalıplar için yaptığım hesap kitap, o tüllerin kesimi için verdiğim zaman...Bir akşamı yani yaklaşık 6 saati sadece eteğin tüllerini kesmeye verdim.

İşçiliği en çok arttıran iki mesele var. Birincisi, gördüğünüz tül etek, klasik tül etekler gibi kloş kesim değil. Kloş kesimde tek bir dikiş ile bir kat yapabiliyorsunuz. Bu modelin eteği ise godelerden oluşuyor. Eteğin tek katına 7 noktadan gode dikiyorsunuz. Sadece etek için 42 tane dikiş diktim. Ayrıca üstte gördüğünüz dantel, tamamen el dikişi ile yapılmış bir yap-boz adeta. Tümden dantel kaplamak yok, tek tek tüm desenleri oyup, yerleştirip elde dikiyorsunuz. 

Kumaşlarım fransız kupon ki çok şükür orijinaline oldukça yakın bir desende bulabildim, tül de dokunduğum, kumaşçılarda bulduğum en yumuşak tülden. Bayılıyorum bu tüle, puf puf hakkaten. Pronovias'takilere en yakın tül bu, şimdiye kadar dokunduklarım içinde.

Gelinlikte kasıtlı olarak orijinalinden farklı yaptığım şeyler var. Birincisi ve en büyük farkı oluşturan, göğüsteki v'nin derinliğini hayli azalttım. Çünkü Türk gelin ve gelinin nişanlılarının göğüs çatalı konusunda hassasiyeti olduğunu biliyorum. Gelinliğin kısmetini kapatmamak ya da beğenen bir kızın sadece dekolte yüzünden bu gelinlikten mahrum kalmaması için bu yönde bir seçim yaptım. Zaten gerdan mesafemiz de Avrupa standartlarından kısa. İkinci fark ise, danteli yan dikişlerin içine sokmamış olmam. Pronovias neden böyle bir şey yaptı, onu da tam anlamıyorum. Çünkü haute-couture bir kıyafette aslında özellikle dantelin dikilmemesi üstün olandır diye biliyorum. Pronovias'ın aksine ben danteli en son işlem olarak kapladığım için, hiçbir noktada deseni kesintiye uğramıyor ve dediğim gibi, yanlarda dikiş arasına girmiyor. Bunlar haricinde, elimdeki malzeme de elverdiğince orijinaline tamamen sadık kaldım, gerek iç yapısı, gepiyeri, gerekse dış yapısı ile. Apliklerin yerlerini bile modelden bakarak aldım. Gepiyer de ilk kez yapmama rağmen beni hayli tatmin etti, çok şükür oldukça düzgün duruyor gövde. 

Gördüğünüz fotoğraflarda altında en küçük tarlatan tipi var. Astarı ve baz kumaşı daha da büyük tarlatan giyilebilecek şekilde hazırladım.

Gelinliğin arkasını kapatmadım, askılarını sabitlemedim ve etek boyunu ayarlamadım. İsteyene göre arkasını kapatıp, askıların uzunluğunu ve boyunu ayarlayacağım.

Model aldığım gelinliğin en büyük fotoğraflarını buradan görebilirsiniz: 

http://www.bestbridalprices.com/images/pronovias/2011/large/Alce.html

 • IMG_3916
 • IMG_3925
 • IMG_3927
 • IMG_3929
 • IMG_3932
 • IMG_3936
 • IMG_3937
 • IMG_3940
 • IMG_3948
 • IMG_3953
 • IMG_3957
 • IMG_3961
Okunma 5947 defa

7 yorum

 • Yorum Linki Mine Çarşamba, 14 Ağustos 2013 11:00 yazan Mine

  Merhaba Mine hanım, mümkün tabi ki. Mailden görüştük :)

 • Yorum Linki Mine Işık Cuma, 09 Ağustos 2013 19:16 yazan Mine Işık

  Mine Hanım merhabalar,
  Ben önümüzde ki Nisan ayı civarı evleneceğim. Gelinliğimi dikmeniz mümkün müdür danışmak istedim. :)

 • Yorum Linki Mine Cuma, 09 Kasım 2012 10:47 yazan Mine

  Hepinize beğenilerinizden ötürü teşekkür ediyorum, öpüldünüz.

 • Yorum Linki almor Salı, 06 Kasım 2012 20:02 yazan almor

  Sizi kadınlar kulübünden takip ediyordum gelinlik hakkında da pek çok şey öğrendim orada yazdıklarınız sayesinde. Bu gelinlik de diğer diktiğiniz gelinlik gibi muhteşem olmuş. Evlenmeme henüz 1,5 yıl gibi bir zaman var şayet daha yakın bir zaman olsaydı sizle irtibata geçip bu gelinliği satın almak isterdim doğrusu. Ellerine sağlık diyorum :)

 • Yorum Linki kubra Cuma, 02 Kasım 2012 21:18 yazan kubra

  Wuuuhuuuuu Minecim çok güzel olmuş, orjinalinide inceledim arada 7 fark bile yok :) Tebrik ederim cnm öpüldün...

 • Yorum Linki ayşe nur Cumartesi, 27 Ekim 2012 13:04 yazan ayşe nur

  Hakikaten çok müthiş bir iş çıkarmışsın sevgili Mine!

 • Yorum Linki ipek Cumartesi, 27 Ekim 2012 11:16 yazan ipek

  Merhaba Minecim ; elerine sağlık oldukça güzel bir iş çıkarmışsın,gayet muntazam olmuş dikişlerin, ayrıca yaka açıklığı orjinal modelden çok daha şık ve hoş olmuş. Orjinal model birazcık cesur gelinler için pek bizim gelinlermize hitap etmiyor.Zamanla,dikiş diktikçe pratiklik kazanıp dikim süreni kısaltırsın,ilk zamanlar için fazla süre harcaman çok normal..Annem bu tarz modellerde bedene dantelini tümden kaplayıp boş kalan yerlere dantelden uygun desenleri keserek el dikişi ile dikiyor.Herhangi bir kabarıklık fazlalık olmuyor,aklında olsun,bir dahaki sefere o şekilde yapmayı deneyebilirsin..sana zaman kazandırır.. şimdilik hoşçakal..

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.