Çarşamba, 06 Ocak 2016 18:34

Zenginin evi, züğürdün gözünü yorsun

Yazan 

Hayatlar ne olursa olsun, hayallere yer var değil mi? Biliyorum, dekorasyonda biraz daha somut, nokta atışı hedefler gösteren yazılar yazmamı seviyorsunuz ama içimden gelen, harika müstakil evlerden bahsetmek. Bu yazımla İstanbul'dan küçük yerlere geri göçe katkıda bulunabilirim.

Houzz.com sitesine dair daha önceden ayrı bir yazı yazmıştım. İşte bu -insanı çıldırtıcı, deli divane edici, depresyona sokup sokup çıkarıcı, iştah kabartıcı- dekorasyon önerileri sitesinde Exterior yani dış görünüm diyebileceğim bir bölüm var. Ben ne zorum var bilmem, arasıra girip geziniyorum o bölümde de. Sonra da cebimde ev yaptıracak param varmış gibi hayal kuruyorum.

Aslında beğendiğim çok farklı tarzlar var. Mesela sivri, yüksek çatılı, koyu turuncu tuğla kaplı kuzey Almanya tipi evleri de çok severim; doğal taşla kaplı, bacalı küçük İngiliz evlerini de, her yeri camla kaplı, minimalist modern evleri de. Ama gelgelelim, bir evin yapıldığı yere mümkün mertebe uyum sağlamasına da önem veririm. Yani bu tipleri ne kadar beğensem de, kendim hasbelkader Anadolu'da bir ev yaptıracak olsam bu tarzlardan seçmem.

Peki ne seçerim? Benim beğendiğim tarz, bu sitede Akdeniz yani Mediterranean bölümünde karşıma çıkıyor. Her gördüğümde hoşuma giden ayrıntıları biraz özetlemek istiyorum.

Tamamen doğal taşlı evleri de çok beğeniyorum ama düz sıva ile kombinlenirse gözüme daha güzel görünüyor evler. Mesela alt katın taş kaplı, üst katın köşelerde taş genelde düz sıva olduğu evler sizce de çok güzel değil mi? Alt-üst diye ayırmak da şart değil, şöyle nasıl?

İkinci takık olduğum bir konu, evin kutu gibi düz hatlara sahip olmak yerine girintili-çıkıntılı bir yapıya sahip olması. Bütçe küçükse ve küçük bir arsaya yapılacaksa en azından cumbası olması lazım. Daha büyük bir arazi olacaksa L şeklindeki veya U şeklindeki evlere bayılıyorum, bu bölümlerin yükseklikleri farklı olsa, yine de cumbası, belki içte merdivenin olduğu yerde küçük bir kulesi...

girinti

u

Bu L şeklini sağlayacak kısım birkaç odayı kapsayacak büyüklükte de olabilir, sadece bir kış bahçesi veya oturma alanı da. Yeter ki olsun :)

L veya U şeklindeki bir evin hayata katabileceği çok büyük bir artı da var: avlu. Özellikle Müslüman hayat tarzında aslında avlunun çok önemli bir yeri var. Avlu bir iç alandır, ama aynı zamanda da bir dış alandır. İnsanın gönlünce vakit geçirebileceği özel bir bölümüdür. 

avlu

avlu2

Tüm fotoğraflardaki ortak nokta olan büyük büyük tam boy pencerelere ve bazılarında ahşap panjurlara tabi ki yer vermem gerekiyor.

pencere-panjur

Bundan daha önce bahsettim mi bilmem; iki insan tipi gözlemliyorum. Biri arsası ve nakti olunca apartman yapmayı seçiyor. Hem kendine daire çıkarıyor, hem de daire satıyor ki başka yerde daire alabilsin, bu zinciri kuruyor. Biri de var ki arsası varsa müstakil ev yapıyor, içinde yaşayıp gidiyor. Ben bu hevesimle Allah bir gün maddiyat nasip ederse ikinci gruptan olacağım sanırım -bu yazıdaki evlere ne kadar yaklaşırım bilmem tabi. Çocuklara birkaç daire bırakmak yerine belki sadece bir ev kalır. Neyse, hazır menkul değer yerine çalışan bir akıl ve güzel bir meslek sahibi olmalarını sağlarız inşallah :D

Herkese sevgiler...

Okunma 4754 defa

1 yorum

  • Yorum Linki Zeynep Perşembe, 07 Ocak 2016 11:43 yazan Zeynep

    Merhaba mine hanım. hamilelikle ilgili yazını yeni okumuştum ama bebeğiniz büyümüş maşallah. sessiz tabir takipçinizim fakat hayırlı olsun demek istedim. Allah ailesine ve ümmeti muhammede hayırlı evlat eylesin inşallah. Benim de 1 yaşında bebeğim var. (gerçi benimki üçüncü) yazılarınızı merakla bekliyorum. her konuda sıkılmadan okuyorum. teşekkür ederim.

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.