Cumartesi, 09 Mayıs 2015 11:03

Dekorasyonda Doğru ve Yanlışlarım

Yazan 

Kendi evimde ve düzenimdeki 4. yıldayım. Evli olmak annenin evinde olmaktan tabi ki farklı tecrübeler kazandırıyor, insan annesinin düzeninde fark etmediği incelikleri kendi yaşadıkça belirliyor. Şu sıralar ev kuracak veya yenileyecek olanlar için kendimce memnun olduğum ve olmadığım bazı kararlarımı sıralamak istedim.

Doğrularla başlayayım:

Neredeyse tüm mobilyaları yerden yüksek, ayaklı almış olmak kesinlikle temizlikte çok büyük avantaj sağlıyor. Bunun genelde en büyük istisnası koltuklar oluyor, benim salondaki koltuklarım da ayaklı. Gerçi ben görsel olarak hoşuma gittiği için ayaklı koltuk seçmiştim ama şu anda pratik olarak da faydasını görüyorum. 

Kitaplık bulundurmak en çok dekoratif açıdan istediğim bir şeydi. Görsel olarak bu kadar sevdiğim kitaplıkların tozlanmasından çok korkuyordum ama korkum boşuna çıktı. 2. katta oturuyorum ve kitaplıklarım düşündüğümden çok daha az tozlanıyor. Tabi ki düzenleme stili de çok önemli. Ağırlıklı olarak kitap bulunduruyorum ve dikey biçimde düzgün dikilmiş kitapların olduğu raflar çok kolay temizleniyor. Süs eşyasını minimum bulundurmak lazım, oralar toz alırken biraz daha uğraştırıyor. 

Dekorasyonu sonraya bırakmak ve yavaş tamamlamak doğru bulduğum bir başka kararırım. Aslında bilinçli alınmış bir karardan ziyade, evlilik hazırlıkları sürecinde seçmekten gına geldiği ve tabi ki bütçe kısıtları için yapmış olduğum bir şeydi :D Ancak şu anda israfa girmeden halen evime bir şeyler alabilmenin ve evde onlara yer bulabilmenin zevkini yaşıyorum.

Gerektiği kadar halı kullanmak, gerektiğinden fazla bulundurmamak da memnun olduğum başka bir uygulamam. Yemek masasının altına halı kullanmamış olmamı bir numarada görüyorum. Bir kere kirleniyor, ikincisi üstünde ayrı ayrı çok fazla birbirine yakın mobilya olduğu için temizlemesi başka yerlere göre çok uğraştırıcı. Mutfakta halım yok, temizlik çıkmıyor yine. Banyoda da halım yok, abdest alınırken ve banyo yapılırken ıslanacak yere ayak havlusu koyuyoruz, kullandıktan sonra da duşakabine asıyoruz. Böylece yerler ıslak olmadığı gibi hiç sevmediğim üzere saç-kıl biriktiren bir halı olmuyor. Evin ısınmasında fark oluşturduğunu pek düşünmüyorum, gözlemlemedim. Hava soğukken terlikle geziyorum.

Yanlışlara geldi sıra

Pratikte beni en uğraştıran şey yumuşak minderli koltuk ve yumuşak içli kırlent seçmiş olmam. Evimi "jilet gibi" sevdiğimden ötürü koltuklarımın da nedense hiç oturulmamış gibi durması takıntım var :D Bu takıntımın da tam aksine neden olan yumuşak koltuklarım var. Sürekli düzeltme ihtiyacı hissediyorum, evlenirken istemediğim üzere. Mesela annemlerde ise sert içli, ketenden bir koltuk var, kırlentleri de öyle ve maşallah hiçbir şey olmuyor. Sanırım daha önce söylemiştim, 2 ve 3 kişilik koltuğun alt minderinin tek büyük bir minder olması da kumaşta sarkma-esneme yapıyor, onun yerine 2 ve 3 adet mindere bölünmüş olması daha az deforme sağlıyor.

Tüm odaların tamamen dolu olması şu sıralar beni uğraştıran şey, malum ailemizin yoldaki ferdine yer açmaya çalışıyorum. Özellikle çocuk yapmayı yakın zamanda düşünen çiftlerin bir odalarını tamamen idareten döşemelerini öneririm. Ne kadar boş olursa o kadar iyi. Çamaşır asma-kurutma, ütü gibi şeyler için girip çıktığınız az mobilyalı bir odanız olsun. Ben şu an beyaz mobilyalı, bir divan ve küçük gardrobu olan odamı bebek için hazırlayacağım, çok şükür tarz olarak uygun olduğundan dağıtmam gereken bir şey yok ama yine de oradaki mobilyaların içindeki eşyaları eve dağıtmak bir uğraş.

Yatak odasında tuvalet masası olması ve çok feminen döşenmesi şu an tekrar evlensem yapmayacağım bir şey. Yatak odam blog okuyucuları olan genç bayanlar tarafından sağolsunlar sanırım en çok beğenilen yer ama şu an ben neden böyle pembiş çiçekli prensesvari bir oda yaptım diye düşünüyorum. Fark ettim ki eşimin bu odada hiç parmağı yok :D Oysa ki salon harici ortak kullanılan diğer oda burası. Şu an bana çok feminen görünüyor. İsraf olmayacağını hissettiğim kadar kullandıktan sonra perdelerimi mavi-turkuaz daha sade bir şeye çevirip aslında çekmeceleri hariç hiç kullanmadığım tuvalet masamın yerine de bir berjer alabilirim diye düşünüyorum.

Perdelerin yere kadar olması gerekli mi diye de düşünmüyor değilim. Kışın kaloriferlerin üzeri akşamları tamamen örtülüyor çünkü güneşliklerimi kapatıyorum. Eh tüm odalarda da pencere önünde mobilya var, görsel olarak yere kadar olduğunu göremiyoruz da. Ancak önü boş olacak pencerelerin perdelerinin yere kadar olmasının mantıklı olduğuna karar verdim.

Dekorasyon değil ama ev inşaatı imkanı olan veya ev bakanlara bir önerim de ebeveyn banyosu olan yerler bulurlarsa öncelik vermeleri veya evin misafirin yatabileceği ve lavaboya gidebileceği ile ev sakinlerinin yatak ve banyolarının birbirinden bir kapı ile ayrılabileceği bir ev seçmeleri. Evimde tek bir banyo var, yatılı misafirlerimiz olduğunda gece lavaboya gidecek olsam da full giyinmem gerekiyor, uğraştırıcı bir durum.

Evet, önerilerim böyle. Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

 

Okunma 4256 defa

3 yorum

 • Yorum Linki Mine Perşembe, 17 Kasım 2016 01:33 yazan Mine

  Esma hanım, tezgahım neredeyse ilk günkü gibi. Üstüne düşürdüğüm nesneler yüzünden 1-2 yerinde oluşan küçük ezikler haricinde zımpara ile gideremediğim herhangi bir durum olmadı. Lavabo arkasında da misafirlerin kullanımından kaynaklandığını düşündüğüm biraz kararma var ancak ağaç zaten farklı tonlarda oluştuğu için pek sorun teşkil etmiyor. Zımparalama imkanı bence normal tezgahlardan daha avantajlı bir durum, diğerlerinde herhangi bir kusuru telafi etme şansınız hiç olmuyor.

 • Yorum Linki Esma turunç Pazartesi, 14 Kasım 2016 19:30 yazan Esma turunç

  Mine hanım merhaba, mutfak tezgahınızda, sanırım yaklaşık olarak 5 yıl kullanmış buluyorsunuz, bu süre sonunda ilk günlere kıyasla kötü bir görüntü oluştu mu, tezgah açısından büyük sıkıntı yaşıyorum, ahşap yaptırmak zorundayım gibi görünüyor fakat çok tedirginim,beni bu konuda aydınlatırsanız çok çok memnun olurum

 • Yorum Linki Betül Kobya Cumartesi, 09 Mayıs 2015 13:24 yazan Betül Kobya

  bence faydalı bir yazı olmuş.
  ebeveyn banyosu olayına kesinlikle katılıyorum. küçük çocuğu olan arkadaşlarım çocuktan sonra da çok işe yaradığını söylüyorlar.
  Allah'tan aksesuarım fazla değil benim de, temizlik kısmı çok uğraştırıcı olur kesinlikle.

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.