Pazar, 07 Temmuz 2013 17:08

Balkonum

Yazan 

Evimin en son dekore edilen köşesini sizlerle paylaşmak istiyorum. 2 senedir özellikle de yaz aylarında hep aklıma gelen ama sürekli geri plana attığım bir yerdi. Bu sene sağolsunlar annemlerin itmesi ve desteğiyle sonunda balkonuma mobilya aldım.

Çok küçük bir balkonum var, hani 4 metrekare bile değildir. Bu yüzden çok fazla seçeneğim yoktu. Olmazsa olmazım tabi ki ahşap idi.

Ahşabı mümkün olduğunca fazla kullanmak adına İKEA'da satılan ahşap duvar panelini de istediğimi biliyordum. Panel 1,5 metre civarında bir yüksekliğe sahip, yere sıfır monte etsem bana çok kısa görünüyordu, bu yüzden aynı ürün grubundan bir kasa aldım, kasanın üstünde monte ettim. Zaten çiçeklerimi de yerleştirmek için bir alana ihtiyacım vardı, ortancalarımı büyük saksılarda tuttuğum için pencere önlerine sığmıyorlardı. Kasanın içine fazla saksılarımı, çiçek bakım araçlarımı vb. koydum.

Masa için önce APPLARÖ serisinden sehpaları düşünüyordum ancak sonrasında bizimkilerin de yönlendirmesiyle çok alçak olduklarına kanaat getirdim. Onun yerine çift tarafı katlanabilir masasını aldım. Şu an balkonumun boyutundan dolayı tek tarafını kapalı kullanıyorum ama bir gün daha büyük bir balkonum olursa tamamını da kullanabilirim. Aslında iki tarafını açsam da sığıyor ancak böylesi daha rahat, gerekirse arada sırada öyle de kullanabilirim. Sandalye olarak yine alan işgal etmemesi için kolçaksızdan yana seçim yaptım, 2 de tabure aldım. Katladığım zaman paneldeki askılarında duruyorlar, yer kaplamıyorlar böylece.

Gelelim yere. Aslında hep ahşap yer döşemelerinden istemiştim, çünkü fayansların soğuk bir görüntüsü olduğunu düşünüyordum. Lakin mekan çok küçük olduğu için, zaten mobilyalarım da koyu olunca, yerin koyu olmasının ortamı çok karartabileceğine kanaat getirdik. Koyu rengi biraz açmak adına üstüne açık renk küçük bir halı atabilirdim ancak bu sefer de sadece kenarlardan biraz görünecek bir ahşap için hem masraf yapacak hem de temizliği zor parkeyle uğraşacaktım. İkinci olarak doğal taş döşemelerden düşündük. Özellikle göbek deseni olan traverten yer döşemelerini çok beğeniyorduk ancak yine yerim küçük olduğu ve desenli döşeme yapsam da üstü mobilya kaplanacağı için bir anlamı olmayacağına karar verdim. En sonunda, hem ekonomik olması hem de temizliğinin kolay olması için hasır bir halıda karar kıldım. İstediğim sıcak hissi verdiğini düşünüyorum.

Son olarak, aydınlatma için kullanmasam da süs amaçla eşimin hediyesi olan kartondan yıldız şeklinde bir abajuru da ekledim. 

Panjurlarım önceki ev sahibinden kalma ama benim için şans oldu çünkü seviyorum panjurları. Hem görünüş hem de kullanım olarak. 

İşte böyle. İnşallah güzel yaz günleri ve Ramazan akşamları bizleri bekliyor...

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Okunma 6745 defa

3 yorum

 • Yorum Linki ipek Salı, 09 Temmuz 2013 19:58 yazan ipek

  Bu balkon bir harika! Küçük bir mekan ancak bu kadar güzel ve kullanışlı döşenebilirdi..Mobilyalara aksesuarlara bayıldım ..özellikle de denizyıldızı şeklindeki aydınlatma çok orjinal..İnsan bu balkonda ne güzel çay-kahve-kitap keyfi yapar.. Maalesef binaların birbirine yakın oluşu vs. gibi plansız yapılaşma yüzünden ülkemizde balkonlar çoğunlukla depolama alanı olarak kullanılıyor..

 • Yorum Linki yasemin Salı, 09 Temmuz 2013 12:57 yazan yasemin

  balkon keyfi bi başkadır yaz gelince, keyifle, sevdiklerinizle, çay, kahve eşliğinde geçirmeniz dileğiyle...hayırlı ramazanlar

 • Yorum Linki PEMBE YONCA Pazartesi, 08 Temmuz 2013 21:39 yazan PEMBE YONCA

  çok sevimli olmuş:) Ahşap dokusu gerçekten de sıcaklık katmış. ya minecim keşke sitene üye olabilme imkanımız olsaydı yazılarını takip etmek daha kolay olurdu:(

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.