Perşembe, 23 Mayıs 2013 07:56

Yaşanılası Balkonlar

Yazan 

Barselona'da gezerken, sanırım havanın da çok güzel olmasının etkisiyle, güzelliğiyle dikkatimi çeken balkonları fotoğraflamak istedim. İçlerinden 10 tanesini de "ben burada yaşayabilirim, problem yok" kategorisine koyuyorum. 

İsterseniz bu sefer galeri önce olsun, yorumlarım sonra:

 • IMG_7627
 • IMG_7628
 • IMG_7756
 • IMG_7757
 • IMG_7780
 • IMG_7782
 • IMG_7841
 • IMG_7853
 • IMG_7913
 • IMG_7914

İsterseniz bu güzelliklerin bir özetini çıkaralım.

Birincisi, taş cephe. Betonu biz neden bu kadar seviyoruz, veya taş cephe ne kadar pahalı da biz yapmaya kıyamıyoruz inanın bilmiyorum. Oysa ki düz, boyalı beton duvar görüntüsü yerine doğal taş görüntüsü çok daha güzel olmuyor mu?

Büyük pencere. Çok şükür ki yeni yapılan apartmanlarda bunu uygulamaya ve yere kadar pencere yapmaya başladık. Ayrıca Türkiye'nin estetikte baş belası bembeyaz pvc kaplamaların yerini artık yeni binalarda ahşap görünümlüler alıyor. Bu pvc olayını da hep sorguluyorum, sonuçta biz de akdeniz ülkesiyiz, neden İtalyanlardan, İspanyollardan farklı olarak pvcye böylesine ateşli bir geçiş yaptık bilmiyorum. Oralarda halen ahşap çerçeve kullanılıyor, nerdeyse hep kışın gittik ancak üşüdüğümüz olmadı. Yalıtım için tamam pvc olsun ama kahverengi lütfen...

Panjur. Pvclerimizin bizden alıp götürdüğü, mükemmel bir estetik unsur. Dümdüz kutu şeklinde bir eve bile panjur koysanız görüntüsünü anında güzelleştirecek kadar belirgin bir öge. Avrupa şehirlerinde neredeyse tüm binalarda var. Zaten sanıyorum ki perde niyetine panjurları açıp-kapamayı tercih ediyorlar.

Ferforje. Yeni binalarımızdaki ahşap görünümlü pvclere sevinsem de parlak metal küpeştelerimiz beni benden alıyor :( Panjur gibi ferforje de bir anda havayı tümüyle değiştirebiliyor. Bu güzel sanatın devam ettirilmesini ve yayılmasını diliyorum.

Taştan süslemeler. Aslında fotoğrafladığım balkonların çoğunda var ancak olmasa da olur diyebileceğim bir unsur. Nasıl bu kadar yaygın kullanıyorlar, hayret. Herhalde el işi değil kalıba dökme usülü filan yapılan bir malzeme. Küçükleri daha makbul kanımca.

Çiçek, yeşillik. Bu fotoğrafladıklarımın dışında, genel olarak balkonlarda çok fazla bitki yetiştirildiğini görüyorum. Çiçekten de ziyade büyük yeşil bitkiler. Bazı balkonlar resmen bahçe gibi oluyor. Ben de çok seviyorum bitki beslemeyi, oturamayacağım kadar fazla olmasa da bitki açısından zengin bir balkonu çok isterdim.

Arada bir de cumba gibi kapalı olanlar var, ne kadar estetik, ne kadar güzeller. 

Malesef apartmanlar balkonumuza ne yaptığımıza karışabildiği için bireysel olarak bu tip değişiklikler yapmak mümkün olmayabilir. Yani ya müstakil evimiz olacak, ya da apartmanı siz yaptıracak ve bir mimarı imza için değil gerçekten çalıştıracaksınız.

Ah güzel ülkem, ah ahşap cumbalarım ah...

Okunma 3245 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

3 yorum

 • Yorum Linki smyrnetalya Cuma, 24 Mayıs 2013 22:09 yazan smyrnetalya

  Mine selam,
  Biz göçebe bir kültürden gelmemiz sebebiyle, pek inşaat yapmayı, evlerimizi süslemeyi bilmiyoruz..ama artık büyüyen ekonominin iteklemesiyle insanlar birşeyler yapmaya başlar gibi oldular..yani en azından balkon süslüyoruz artık, bu bile büyük bir olay..mimariye daha çok var..tabii işin ekonomik boyutu da var..
  Barselona'nın en büyük şansı bence Gaudi'ymiş, tam bir lokomotif olmuş, çılgınca şeyler yapmış..bunun da ötesinde, Avrupalılar hep yerleşik düzendeydi, dolayısıyla çevrelerini, binalarını ve evlerini düzenlemede bizden çok daha ilerideler, zaten İstanbul'daki o eski, güzel apartmanların pekçoğu yabancı mimarların elinden çıkmış..aynı şekilde İzmir'de de öyle..
  Yukarıdaki balkonlara gelince..hepsi birbirinden güzel ama ben sanırım şu teras şeklindeki balkonu tercih ederdim:)
  Sevgiler

 • Yorum Linki derya Perşembe, 23 Mayıs 2013 12:09 yazan derya

  son photo da yaşayabilirim.hatta sadece orda yaz kış:)

 • Yorum Linki yasemin Perşembe, 23 Mayıs 2013 10:47 yazan yasemin

  söylediğiniz gibi yeni binalarda da taş süslemeleri oldukça dikkat çekiyor, şehirde tarih hep canlı tutulmuş

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.