Salı, 12 Şubat 2013 12:19

Ahşap Çalışma Odası

Yazan 

Hayal kurmak güzel, değil mi? Dekorasyon konusunda en büyük hayallerimden birini paylaşmak istiyorum. Ahşap ağırlıklı, koyu renk mobilyalı, büyük pencereli, klasik görünümde bir çalışma odası. Eskiye olan tutkum burada da kendini gösterdi sanırım.

Sanıyorum ki ahşap oldum olası beni cezbetmiştir. Her ne kadar kendi evimdeki country mobilyalarda krem rengini tercih etmiş olsam da, çalışma odası denince aklıma direkt olarak koyu renk ahşap geliyor. Mesela ceviz.

Koyu renk kitaplıklar, koyu renk bir masa, koyu renk koltuklar, el dokuması halılar. Hayalimizi biraz genişletirsek - hayal bu sonuçta :) - asma bir kat, ahşap bir merdiven ve ahşap korkuluklar. Ahşaptan bir merdiven, kitaplığın üst katlarına ulaşmak için. Hatta duvarlar ve yerler bile komple ahşap kaplı olabilir. Duvarların yarıya kadar ahşap kaplı olduğu görüntüyü de çok severim. Masada o klasik yeşil lambalardan, bir tane küre yani dünya, bir de bazı maketler. Mesela bizim çok beğendiğimiz ejderha maketleri oluyor :D

Böyle koyu bir odanın kasvetli olmaması için de kocaman pencereler olmalı. Zaten çalışma odasında okuma yapılacağından güneş ışığı alması ve aydınlık olması önemli. Hatta, sıkça karşıma çıkan ve çok çok beğendiğim başka bir ayrıntının da hayalini kurayım, pencere boşluğundaki sedir, oturma köşesi.

okuma-kosesi

Eşimin işi zor vallahi. Bir gün Allah kısmet eder de kendimize bir ev yaptıralım dersek bu zevkimle çok masraf çıkaracağa benziyorum bize, gerçi kendi zevkine de çok hitap bir oda bu. Tabi zaman ilerledikçe inşallah bu tarz ahşap işçiliği tamamen kaybolmaz ve marjinalleşmez. 

Şimdi bu tarz mobilyaları hazır olarak country tarz satan mobilyacılarda nadiren bulabileceğimiz gibi, Mudo'da çok benzer ürünler bulabiliyoruz. Özellikle çalışma masalarında harika ürünler var. Bahsettiğim kitaplık merdivenlerinden de gördüm. Ancak böyle bir odanın havasını yakalamak için malesef sadece mobilyalar yeterli değil, pencerenin, tavanın tipi bile havasını etkiliyor.

Neyse hadi gözümüz, gönlümüz açılsın, fotoğrafların tamamı houzz.com'dan.

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Okunma 3838 defa

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.