Salı, 17 Temmuz 2012 06:13

Dekoratif Nihale

Yazan 

İnternette çok güzel duran bu nihaleyi görmüştüm. Kaç zamandır aklımda olan bu proje için nihayet dün malzemelerimi tamamladım ve akşam saatlerinde oturarak doğal taş ve keçeden kendime bir nihale yaptım. Oldukça şık duran böyle bir nihaleyi yapmak çok basit. Sadece nihale de olmak zorunda değil, aynı malzemelerle bardak altlığı veya paspas da yapabilirsiniz.

Dediğim gibi kendimi tutamayıp akşam saatlerinde yaptığım için yapım aşamalarını fotoğraflamadım, zaten ben de aşamalardan çok emin değildim, spontan gelişti.

Malzemelerimiz mümkün olduğunca yuvarlak hatlı doğal taşlar, keçe, mukavva. Yaparken makas, maket bıçağı, işaretlemek için kalem ve yapıştırıcı kullanıyoruz. Taşı etraftan toplayacağınız gibi, İKEA'dan da satın alabilirsiniz, ben öyle yaptım, çiçek bölümünde paketli taş var. Keçeyi masrafçılara soracaksınız. Mukavva için evdeki bir kutuyu kullandım, satın da alabilirsiniz.

nihale

Nihalenin hangi boyutta olmasını istiyorsanız o boyutta yuvarlak bir nesne -ben kaseden yaptım- ile kalıbını mukavvaya çıkarın ve maket bıçağı ile mukavvayı kesin. Sonrasında iki keçe parçasına ihtiyacımız var. Bu keçe parçalarından biri tam olarak mukavvanın boyunda olsun, diğeri her yönden mukavvanın 1-2 cm kadar dışından gitsin, yani ondan büyük olsun. Büyük kestiğiniz kese parçasını ortalayacak şekilde mukavvayı ona yapıştırın. Şimdi, yanlardaki fazla kese parçalarını kıvırıp mukavvanın öbür tarafına yapıştırmanız gerekecek. Yalnız bunun için öncelikle 2cmde bir kesenin fazla kısımlarına mukavva parçasına dik olacak şekilde kesikler atmanız lazım. Ancak bu şekilde geriye katlayabilirsiniz, yuvarlak olmasından dolayı. Kesiklerinizi attıktan sonra teker teker hepsini yapıştırın. Bu yaptığınız parça, taşları yapıştıracağınız, nihalenin üst parçasıydı. Şimdi, mukavvanın halen göründüğü kısma tam mukavva boyutundaki diğer parçayı da güzelce yapıştırın, burası da altı olacak. Ben ters yaptım, siz fotoğrafları bu konuda referans almayın :D

nihale1

Geldik taşları dizme meselesine.  Öncelikle taşları düz bir yüzeyde dağıtın ve elinizi üstlerinde gezdirerek fazla yüksek olanları eleyin. Zaten tam eşit olmayacaklar, yine de çok da engebeli olmasın. Ben dış sınırdan başladım. Renk dağılımına dikaat etmek lazım. Bir de her taşı yapıştırırken yanında kalan alana başka taş sığıp sığmayacağına dikkat edin. Sona yaklaştığınızda yapıştırmadan önce hangi taşlar olacağını o küçük bölgede deneyerek bulun, sonra yapıştırın.

İşte size şık bir nihale! Merak etmeyin, dengede duruyor.

nihale2

Okunma 9575 defa

5 yorum

 • Yorum Linki hilal Cuma, 27 Temmuz 2012 18:11 yazan hilal

  bayıldım size çok zevklisinz

 • Yorum Linki kubra Çarşamba, 25 Temmuz 2012 19:13 yazan kubra

  Miiiiinee süper bişey olmuş bu çooook şık. Ellerine emeğine sağlık. Keşke üşenmesemde pas pas yapsam bundan :P

 • Yorum Linki Mine Çarşamba, 25 Temmuz 2012 15:15 yazan Mine

  Çok teşekkürler Ezgicim.

 • Yorum Linki Filozof Çocuk Cumartesi, 21 Temmuz 2012 23:57 yazan Filozof Çocuk

  Mine'ciğim, çok güzel olmuş gerçekten! Bayıldım!

 • Yorum Linki nazan Perşembe, 19 Temmuz 2012 12:14 yazan nazan

  çok hoş güle güle kullan.

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.