Perşembe, 29 Mart 2012 15:13

Ev İçi Yeşillendirme

Yazan 

Sanırım insanların yaptığı şeyler arasında benim izlemeyi en çok sevdiğim şeylerden biri bahçeler. Belki de ruhumun Cennet özleminin bir yansıması bu. Malesef Türk şehir hayatında orta halli insanlar olarak bahçemiz olamadığı için, alternatife ihtiyacım var. Ev yeşillendirmesi :D

Şu an malesef tek bir bitkim bile yok evde, ne garip değil mi? Sanırım yeni evlenen insanların alınacak listesinde çok arkalara atılan bir şey, bitkiler. Eh haliyle...

Şu sıralar bu boşluğu kapatmaya azmetmiş durumdayım. İnşallah maddi durumum elverdiğince evin içine yeşillik ve çiçek almaya çalışacağım. Halen balkonumun panjurları bile kapalı gerçi, bahar gelemedi evime.

Balkon demişken, eve daha ilk yerleşirkenki hayalim ferforje bir çiçeklik yapıp, balkonda sıra sıra çiçekler bulundurmaktı. Böyle çiçekli balkonlara ve pencere önlerine ba-yı-lı-rım! İnşallah başarabilirim ama biraz sürecek gibi görünüyor.

Ev içine ve balkonlara bitki koymaktan daha güzeli ne olabilirdi, biliyor musunuz? Kış bahçeleri dedikleri, ev uzantısı bir sera. Yabancı filmlerde görmüşsünüzdür belki, hatta Andie Macdowell'ın sırf serası için takık olduğu ve kiralayabilmek adına evli gibi davrandığı film vardı, ay ne güzel bir seraydı o! İnşallah Allah isteyen hepimize nasip eder.

Yazdım yazdım da arkadaşlar, ben hangi bitkileri besleyebileceğimi bilmiyorum. Bana fikir verebilirseniz, sevinirim. Hangi bitkiler evde rahat beslenir, çok kaprisli değildir, hangi çiçekler dayanıklıdır ve uzun zaman canlı kalır? Fikirlerinizi bekliyorum.

Haydi, yeşillenelim.

sera

Okunma 4141 defa

2 yorum

  • Yorum Linki Mine Pazar, 01 Nisan 2012 08:34 yazan Mine

    İpek hanım, detaylı ve yararlı bilgilendirmeniz için çok çok teşekkür ederim. Evet, dediğiniz gibi keşke yeni ev hediyesi çiçek, yeşillik olsa. Kesin ihtiyacı olan bir şeydir yeni çiftlerin. Her eve yakışır ve güzellik katar diye de düşünüyorum. Gerçi çiçeğin de bir canlı olduğunu ve insanların bunu pek algılamadığını düşünürsek herkes bitki alsın mı bilemedim şimdi :S Önerilerinizi not aldım, uygulayacağım inşallah.

  • Yorum Linki ipek Perşembe, 29 Mart 2012 16:42 yazan ipek

    Selamlar Mine Hanım;keşke yeni evlilere çiçek hediye etmek gibi bir alışkanlığımız olsa toplumca..Benim önerilerimi daha önceki yazılarınızdaki salon fotoğraflarınıza bakarak söylüyorum: salon girişinizde kapı yanına benjamin,Schefflera,margarita,difenbahya,yucca dan birini düşünebilirsiniz.( büyüyüp boylanacaklar ve kapınızın yanında hoş duracaklardır).Oturma kısmınızda saksı için pek yer olmadığını gözlemledim.Belki tv ünitesi kısmına minik saksılarda kaktüs koyabilirsiniz; hem radyasyonu önler.Yemek masanızın oradaki cam önü çiçek saksıları için hoş bir yer olacaktır. Barış çiçeği (Spathyphyllum ve diğer yapraklı türleri önerebilirim. Pencere önü için ise menekşe,sardunya ve begonyayı tavsiye ederim. süs bitkileri İstanbulda nerde bulunur bilmiyorum;ama İstanbul Büyükşehir Belediyesinin açtığı Alibeyköydeki bahçe marketi gezmenizi öneririm.Ayrıca mutfağınıza saksılara maydanoz,fesleğen,biber ekebilirsiniz.Ev ve balkonunuzu yeşillendirmek için ideal bir zaman bu fırsatı kaçırmayın derim.

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.