Pazar, 11 Aralık 2011 11:59

Bu Deterjan Kullanımıyla Nereye Kadar?

Yazan 

Genelde su tasarrufunu musluktan az su akıtmakla bitiyor sanıyoruz. Aslında az su harcamaktan belki daha da önemli bir mesele var. O da sularımıza kattığımız deterjanlarla onu geri dönülmez biçimde ne kadar kirlettiğimiz...

Hani diyorlar ya, Dünya üzerindeki kullanılabilir su miktarı giderek azalıyor diye. Aslında, su hiçbir yere gitmiyor, kullandıkça yok olmuyor. Allah öyle bir düzen koymuş ki, biz insanlık olarak müdahale etmezsek, su yoğunlaşıp - buharlaşıp Dünya içinde dönüp duruyor. Bir kullanıyoruz, akıyor, denizlere, göllere boşalıyor, oradan buharlaşıyor bulut oluyor, dağa çarpıyor yağmur oluyor, yer onu emiyor, yeraltı kaynağı oluyor ve bu kaynaklardan biz çıkarıyoruz tekrar bize su oluyor...

Peki sorun nerede o zaman? Neden bu sular azalıp duruyor da sonraki nesillere kalmayacak?

Çünkü, biz sularımızın içine, bu doğal döngünün temizleyemeyeceği maddeler karıştırıp duruyoruz. Bunlarda en büyük kısmı malesef sanayi endüstrisi direkt olarak atıklarıyla yapıyor. Biz bireyler olaraksa deterjan kullanarak yapıyoruz.

Modern hayatın kendi içinde açmazları var. Hem evlerimiz daha temiz, daha hijyenik olsun diye yeni yapı malzemeleri çıkardık, vitrifiyeleri, fayansları kast ediyorum, sonra da onları temiz tutmak için güçlü kimyasal deterjanlar ürettik, peki daha temiz mi olduk? Hayır, bütün bu hijyen çılgınlığımız içinde Dünya'yı geri dönülmez biçimde kirletiyoruz aslında. Nasıl ki, yazın evlerimizin içini soğutmak için kullandığımız klimalarla aslında uzun vadede Dünya'nın ısınmasına neden oluyorsak, aynı şekilde işte...

Lütfen, sizlerden ricam, eğer torunlarımıza içecek su kalsın istiyorsak, bırakın armatürlerimiz misafir gelmediği sürece ilk günkü gibi parlamasın. ( Ayrıca bir not, hiç deterjan kullanmadan, kuru bir mikrofiber bezle armatürleriniz pırıl pırıl oluyor.) Bırakın, evlerimiz süper hijyenik olmasın. Eskiden öyle değildi ve insanlık bu günlere geldi değil mi? Deterjan kullanımını lütfen azaltın. Lütfen organik, doğada çözünür deterjan kullanmaya çalışın. Belki kimyasallar kadar etkili temizlemese de, insanlık için böylesi daha iyi. Belki kimyasallar kadar köpürmeyecek ama uzun vadede daha az kirlilik çıkaracak.

Ben yumuşatıcı kullanmıyorum. Genel ev temizliğinde arap sabunu kullanıyorum. Bulaşıklar için marketlerde organik olarak Frosh tercih etmeye çalışıyorum. 

Ayrıca şu sitede de organik birçok temizleyici bulabilirsiniz: 

http://eveyenilikgelsin.com/urunler.html

Makale resmindeki gibi, deterjanların bize silah misali doğrulduğunu unutmayalım...

Okunma 2817 defa

2 yorum

  • Yorum Linki Mine Pazar, 11 Aralık 2011 16:08 yazan Mine

    Cümlelerimde bir anlam kayması olmuş, düzelttim. Arap sabununu yumuşatıcı yerine kullanmıyorum :D Genel ev için arap sabunu kullanıyorum. Yumuşatıcı hiç kullanmıyorum. Varsın çamaşırlarım yumuşacık olmasın, Dünya temiz kalsın. Ya da üreticiler organik yumuşatıcı çıkarsın.

  • Yorum Linki kubra Pazar, 11 Aralık 2011 15:46 yazan kubra

    Sanırım ben tam bir çevre düşmanıyım. Çünkü evimde kullandığım deterjanın haddi hesabı yok. Az renkli, çok renkli, siyahlar, beyazlar, hijyenik yüzey temizleyicileri aman Allahım ben neler yapıyormuşum böyle. Bu zamana kadar hiç aklıma gelmedi doğrusu senin makaleni okuyunca birden 'aa ne kadar doğru ya' dedim . Acayıp derece yumuşatıcı kullanıyorum çok tüketiyorum, sen arap sabunu kullandığını yamzışsın, nasıl oluyor bu ? Sıvı olan halleri var onlarımı tüketiyorsun? çok köpürmüyormu? Bi ara AMWAY markalı ürünleri kullanmıştım organik olarak sanırım yine onlara geri dönüş yapmayalım. Kafama çok büyük taş attın çoook büyük ;)

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.