Salı, 01 Kasım 2011 15:15

Bulaşık Makinesi Nasıl Su Tasarrufu Sağlar?

Yazan 

Televizyonlarda, bulaşıkları makineyle yıkadığımızda su tasarrufu yapacağımız ve Dünya'yı kurtaracağımızla ilgili vaatler aldı başını gidiyor. Sanırım bulaşık makinesi üreticileri, türk kadınlarının bulaşıkları makineye dizmeden önce nasıl ön yıkama yaptığını görmemişler !

Bulaşıkları tertemiz yaparak makineye dizdikten, bunu yapmak için de bir ton su harcadıktan sonra, ne anladım ben o makinenin tasarrufundan. Ayrıca, zahmeti de hiç azaltmıyor ki. Resmen iki kere yıkanmış oluyor bulaşıklar.

Hiç ön yıkama yapmadan konulursa, gerçekten temizlikte problem olabiliyor. Zaten kadınlarımızın böylesine ön yıkama yapmalarının nedeni de, makinelerin temizlemediğine inanmaları.

Gelin, bu işin ortasını bulalım. Çünkü gerçekten suyumuz tükeniyor. Her yıl, doğada çözünemeyecek tonlarca maddeyi sularımıza katıyoruz ve içilebilir su miktarı gün be gün azalıyor. Bir yandan da dünya nüfusu giderek artıyor. Tüm bu gelişmeler korkunç bir krizin habercisi ve insanlık olarak gerçekten bir şeyler yapmamız gerekiyor.

Ben kendimce şöyle bir yöntem geliştirdim:

Açıkçası su konusunda çok pimpirikli olduğum için, meyve-sebze yıkarken bile tazyikli su akıtmak ağarıma giderdi. Çok su harcanıyor, ancak tarımsal ilaçlardan arındırmak için de bu şart. 

Ben de artık, yemekten önce salata hazırlamak için sebze vs. yıkarken, evyenin içine bulaşık leğenimi koyuyorum. Akan su bunun içine doluyor ve bu suyu dökmüyorum, kenarda duruyor.

Yemekler yenildikten sonra da, bulaşıkları bu leğen içindeki suya daldırıp, bulaşık fırçasıyla kaba kirini alıyorum. Böylece, bir damla su akıtmadan ön yıkama yapmak mümkün olduğu gibi, sebze yıkarkenki su tekrar kullanılmış oluyor.

Bazı bayanlar, ön yıkama yapmamak için peçeteyle kaba kiri aldıklarını söylüyorlar. Bunda peçete de olsa bir tüketim olduğu için ben kendi yöntemime devam ediyorum.

Haydi bayanlar, sizin de tasarruf önlemlerinizi yazın da Dünya'yı kurtaralım!

Okunma 5146 defa

3 yorum

 • Yorum Linki mercan Pazartesi, 05 Mart 2012 20:54 yazan mercan

  Çok güzel bir yaklaşım Minecim:) Bizim de banyoda su ısınana kadar neredeyse büyükçe bir leğen su akması gerekebiliyor. Ben de onu biriktirip ya balkon yıkamaya, ya evi silmek için ya da tuvalet banyo yıkarken kullanıyorum canım:)

  Çok hunharca tüketiyoruz, aslında bir anlamda da tükeniyor, bindiğimiz dalı kesiyoruz..

  inşallah bir uyanış sağlarız..muhabbetle!

 • Yorum Linki nur Cumartesi, 21 Ocak 2012 06:47 yazan nur

  wow bu fikre bayıldım!:)ben de çok üzülüyordum israf oluyor diye..Allah herşeyi yerli yerinde yaratmış,onun kurduğu tabiat düzeninde bir damla suyun,vücudumuzdaki bir küçücük hücrenin bile israfı yoksa,bizim de israfa ve bu düzeni bozmaya hakkımız yok..

 • Yorum Linki Ceyda Pazar, 11 Aralık 2011 00:39 yazan Ceyda

  Merhaba,
  Yazınızın pek çok haklı yönü var Mine Hanım. Bulaşık için değil de, banyoda sıcak su gelene dek akan suyun israf olmaması için duşa bir kova koydum. Sıcak su gelene kadar ve şampuanlama, sabunlanma esnasında akan suyu kovada biriktirip daha sonra temizlik vs için kullanıyorum.

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.