Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home2/ertgrlco/public_html/mine/libraries/joomla/html/parameter.php on line 0

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home2/ertgrlco/public_html/mine/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 42

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home2/ertgrlco/public_html/mine/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 43

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home2/ertgrlco/public_html/mine/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 42

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home2/ertgrlco/public_html/mine/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 43
Salı, 13 Mart 2012 18:17

Bilinçli Tüketici Olmak

Yazan 

Gelinlik üretmek istediğimi biliyorsunuz. Bu sıralar kuş tüyü modellere bayılıyorum, malzemesini bir araştırayım dedim. Malesef, gerçek kuş tüyleriyle ilgili korkunç iddialarla karşılaştım ve bilinçli bir tüketici olmanın önemini bir kez daha anladım.

Bu tip şeyleri okumaktan da, yazmaktan da inanılmaz zorlanıyorum. Hayvanlar bizden aciz oldukları ve özellikle beslediklerimiz bizim elimize mahkum oldukları için onlara yapılan zalimlikler beni insanların birbirlerine yaptıklarından daha kötü etkiliyor. Hayvanlara, acizlere önüne geçemediğimiz zulümler yapıldığını öğrendiğimde 2-3 gün başka şey düşünemiyorum, gözümün önüne zulüm görüntüleri geliyor. Hatta öyle bir raddeye geliyor ki düşüncelerim bazen, keşke diyorum bir suikast timim olsa da bu tip insanlık dışı zulümlere sırf para için bulaşanları avlasam, bu sektörleri silsem, yok etsem dünyadan. Ama tabi ki bu malesef kökünü kazımayacak, gerçek olsaydı bile. Allah'ım bu tarz vahşetlere sırf eti, ciğeri, tüyü, kürkü için maruz bırakılan o aciz canlıları korusun, acı hissettirmesin onlara. Amin.

Bana bu yazıyı tüyler yazdırdı diyordum. Malesef doğal tüylerin çoğunlukla canlı hayvanların ayakları ve gagaları bağlanmak suretiyle 6 ayda bir zorla yolunmasıyla elde edildiğini öğrendim. Yani kaz tüyü bir şeyler alırken dikkat edin. Bunu araştırırken, geçenlerde Kuzey-Güney'de de bahsedilen kaz ciğeri meselesiyle karşılaştım. Malesef, bu zavallı hayvanlar şişmanlasınlar ve ciğerleri büyüsün diye gagaları hortumlara bağlanarak günde 3-5 kez zorla çatlayıncaya kadar besleniyorlarmış. Ne vahşet değil mi?

Daha neler duydum bu güne kadar. En kötülerinden biri, Çin'de canlı maymunlar ortasında delik olan bir masanın altına zorla bağlanıp, bu delikten çıkan kafalarına sarhoş oluncaya kadar vurulup, ölmeden önce kafatasları açılarak beyinleri yenilme işkencesine maruz bırakılıyorlarmış. Bunu da sırf egzotik bir deneyim olsun diye yapıyor insanlar, düşünebiliyor musunuz?

Sonra, şu sıralar gündeme gelen, getirilmesi gereken yunus parkları meselesi var. Yunusların o parklarda nasıl yaşadığı en hafif mesele bence. Asıl şey, bir "sürü hayvanı" olan zavallı yunusların, balinaların, o parklara sokulmak üzere zorla, hatta yaralanarak eşlerinden, ailelerinden ayrılması.Kürk meselesine girmeyim yoksa burada bir suikast timi kuracağız sanırım.

Bu yazının amacı ne? İçimizi karartmak değil elbette ki. Bir ürün alacağınızda, özellikle hayvanlardan yararlanılan bir ürün olduğunda, mutlaka böyle şeyleri bir araştırın. Örneğin kozmetikte de hayvan üstünde deney yapmadığını en azından iddia eden markalar tüketmeye çalışın. Ayrıca bu sıra WWF'nin bir uyarısı var, egzotik hayvanların derilerinden, vücutlarından yapılan ürünlere savaş açmış durumdalar. Bunlar millete aksesuar olacak diye zavallı hayvanların türleri tükenme tehlikesi altında. Bu tip ürünler kullanmamaya çalışın. Ve hepimiz dua edelim, bu zulümler bir şekilde bitsin inşallah. Amin.

Okunma 3134 defa

4 yorum

 • Yorum Linki kubra Perşembe, 15 Mart 2012 22:50 yazan kubra

  :( bilgilendirme için çok sağol cnm. Bilmediğim bir konuydu yine aydınlattın beni

 • Yorum Linki Mine Çarşamba, 14 Mart 2012 21:22 yazan Mine

  aman Gülsümcüm, sakın izlemeyim. Kendimden geçiyorum gerçekten, bakamıyorum ben öyle şeylere. Ne fotoğrafına, kaldı ki videosuna. Allah'ım mağdurları kurtarsın.

 • Yorum Linki Gülsüm Çarşamba, 14 Mart 2012 11:28 yazan Gülsüm

  Minecim okurken aklıma 1-2 sene önce izlediğim Earthlings ve The Food Inc. belgeselleri geldi. İzlemediysen tavsiye ederim. Ama ağlamaya hazır ol, çünkü ben hüngür hüngür ağlamıştım :( Allah ıslah etsin bu insanları..

 • Yorum Linki santiyenin gülü Çarşamba, 14 Mart 2012 09:01 yazan santiyenin gülü

  canım içim ürperdi yazı için teşekkürler :(

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.