Cuma, 27 Mayıs 2016 13:23

Yıkanabilir Bezli Hayat

Yazan 

Bebeğimin hazırlıklarını yaparken aklıma bir konu takılmıştı: her bebeğe günde kaç tane bez bağlanıyor, hepsi çöp. Ortalama 1,5 yıl boyunca yüzmilyonlarca bebeğin günde 4-5 tane çöp ürettiğini düşünün. Devasa değil mi? Peki yok mu çözümü? Var.

Bebeği olanlar bilirler. 2-3 günde bir çamaşır birikiyor. İnsan bebeğe her gün taze kıyafetler giydirmek istiyor, yatırıldığı örtüler yıkanıyor, eh ilerleyen aylarda kusmalar ve sonra mama lekeleri, zaten altına taşırmalar... Hal böyle iken o çamaşırların bir kısmı da bez olsun ve Dünya'ya daha fazla yük bindirmeyeyim istedim ben.

Yıkanabilir bezler artık bizim bebekliğimizdeki gibi ilkel değiller. Yeni nesil yıkanabilir bezler çıkmış. İnternetten araştırırken farklı markalara rastlayabilirsiniz. Ben Baby Neo markasından aldım.

bez1

Bir iç bezi var, bir de dış bezi. İçteki bezi birkaç saatte bir ya da her kakadan sonra değiştiriyorsunuz; dıştaki bezi ise taşma olmadığı zamanlarda tam gün kullanabilirsiniz. Ben günde 4-5 kere iç bez kullanıyorum, 1-2 de dış bez.

Çıkan kirli bezi atabileceğiniz özel kaplar da satılıyor ancak ben ondan almadım. Banyoma bir kova aldım, içine sabunlu su dolduruyorum. Çamaşıra kadar bu sabunlu suyun içinde ıslatıyorum. Leke de kalmamasını sağlıyor. 60 derecede, makineyi çok doldurmadan ve önceden ıslatarak yıkarsanız ilk günkü gibi oluyor bezler. Makineden kuru gibi çıkıyor. Ütü lazım değil.

bez2

Avantajları neler: 

 • Çevreci,
 • Bileşimi pamuklu ve organik, boya yok,
 • Bez maliyetini azaltıyor,
 • Henüz tecrübe etmedim ama mantıklı: bebek hazır bezlerin aksine çiş ve kakasını yaptığı zaman bunu daha kolay algılıyor, dolayısıyla tuvalete alıştırmak zamanında anneye kolaylık oluyor.

 

Dezavantajları:

 • Büyükçe bir varlığı var :D Ben bebeğin 40ı çıkmadan kullanamadım, 2-3 kere denedim ama bebek rahat etmiyor gibi geldi.
 • Taşırma konusu tabi ki hazır bez kadar iddialı değil, jele dönüştürme meselesi olmadığı için çişi ihmal ederseniz kıyafete taşabiliyor.
 • Kakanın kabasını yıkamaydı, makineye atma,asmaydı derken eh az biraz işi var.

 

Geceleri kızım kaka yapmayı bırakalı çok oldu, bu yüzden uykusunu çok açmamak için gece boyu tek bir hazır bez kullanıyorum. Yıkanabilir bez çişi hissettirmemek konusunda bu kadar uzun süre etkili olmuyor. 

Sokağa çok uzun çıkacağım günlerde hazır bez bağlıyorum, ama parka veya anneme gideceğim, 2 saati geçirmeyeceğim zamanlarda yıkanabilir bez kullanıyorum. Bebek çantasında su geçirmez bir poşetim var. İmkan olursa kirli bezleri sabunlayıp öyle poşete koyuyorum, imkan olmazsa da sıkıca bağlıyorum, bir sorun yaşamadım. 

Alt temizliği konusuna gelince. Beze dikkat edip ıslak mendil dağına katkıda bulunmak gibi bir tutarsızlık yapmadım. Küçük boyutta pamuklu havlular verdi annem 20 tane kadar. Bunları lavabodan ıslatıp, bazen biraz sabunlayıp öyle temizliyorum kızımı. Bu bezleri de sabunlu suda bekletip yıkıyorum. Islak mendiller hem sağlıksız, hem de inanın en çürümeyen çöplerden biri. Doğaya saçılmış çöpleri topladığımız zamanlar en dikkatimi çeken şeylerden biri, mesela plastik bardakların eriyeyazdığı bir ortamda ıslak mendillere hiçbir şey olmamış olması idi. Lütfen kullanmayın. Yıkanabilir beze üşenirseniz bebek temizleme pamukları var. Hem organik, sağlıklı, hem de çevreci. Ufak ufak parça da kalmıyor. Bez gibiler.

Hadi anneler, biz düşünmezsek kim düşünecek bu Dünya'yı?

Okunma 2805 defa

2 yorum

 • Yorum Linki gül Perşembe, 02 Şubat 2017 12:54 yazan gül

  Bravo, takdir ediyorum sizi, ben de adet dönemlerimde neo marka yıkanabilir ped kullanıyorum, çok rahat ettim, arada hazır ped kullanmak zorunda kalınca anlıyorum aradaki farkı, iyiki de yıkanabilir pede başlamışım. şimdi bekarım, evlenirsem de menstrüal cup deneyeceğim. kolay gelsin, sevgiler..

 • Yorum Linki Oznur Cuma, 27 Mayıs 2016 15:21 yazan Oznur

  Bende cahide sultanin sitesinde gormustum. Bir kullanici alintilamisti. Mantikli geldi banada

Yorum Ekle

Lütfen (*) ile işaretlenmiş olan gerekli alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olunuz. Temel HTML kodlarını kullanabilirsiniz.